I söndags kväll anträffades en 17-årig kille vid Västerplan som var påverkad av narkotika. Polisen tog med ynglingen till stationen för provtagning och släpptes därefter. Vilken typ av narkotika det rör sig om är ännu oklart.
Flicka attackerade grill med ketchup
I fredags vid 21-tiden gick en Frövitjej i 15-årsåldern till gatuköket Rubinen för att handla cigaretter. Men innehavaren sa åt henne att hon var för ung för att handla tobak och nekade henne att så göra. Då blev hon minst sagt rasande och greppade tag om en ketchupflaska och sprutade ner hela försäljningsluckan. Därefter tog hon stenar och kastade sönder ett av fönstren. Innehavaren har nu anmält händelsen till polisen.
19-åring hotad
I fredags eftermiddag blev en 19-årig kille hotad av en 23-åring utanför badhuset Vargkällan. Enligt 19-åringen ska gärningsmannen ha sagt:
”Jag ska köra upp en kniv under hakan och upp i huvudet på dig.”
Han skall även ha hotat att slå sönder knäskålarna på honom vid ett tidigare tillfälle. 19-åringen har ingen förklaring till hoten då han inte känner igen gärningsmannen, berättar polisen.
Kontokort på villovägar
Nordbanken i Lindesberg har nu gjort en polisanmälan mot en ännu okänd person för bedrägeri. En person som har ett konto hos banken berättade för personalen att han blivit av med sitt kontokort och att någon annan gjort ett uttag på 1100 kronor.
Ringde till tjuven
En yngling som tog bussen från Vedevåg till Lindesberg häromdagen upptäckte vid ankomsten till Lindesberg att någon stulit hans mobiltelefon. Han berättar för polisen att han misstänker en person som satt bredvid honom i bussen. Han provade även efter upptäckten att ringa till sin mobil, och något förvånad blev han nog då tjuven svarade och hastigt lade på igen. En polisanmälan har nu gjorts.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.