I söndags kväll anträffades en 17-årig kille vid Västerplan som var påverkad av narkotika. Polisen tog med ynglingen till stationen för provtagning och släpptes därefter. Vilken typ av narkotika det rör sig om är ännu oklart.
Flicka attackerade grill med ketchup
I fredags vid 21-tiden gick en Frövitjej i 15-årsåldern till gatuköket Rubinen för att handla cigaretter. Men innehavaren sa åt henne att hon var för ung för att handla tobak och nekade henne att så göra. Då blev hon minst sagt rasande och greppade tag om en ketchupflaska och sprutade ner hela försäljningsluckan. Därefter tog hon stenar och kastade sönder ett av fönstren. Innehavaren har nu anmält händelsen till polisen.
19-åring hotad
I fredags eftermiddag blev en 19-årig kille hotad av en 23-åring utanför badhuset Vargkällan. Enligt 19-åringen ska gärningsmannen ha sagt:
”Jag ska köra upp en kniv under hakan och upp i huvudet på dig.”
Han skall även ha hotat att slå sönder knäskålarna på honom vid ett tidigare tillfälle. 19-åringen har ingen förklaring till hoten då han inte känner igen gärningsmannen, berättar polisen.
Kontokort på villovägar
Nordbanken i Lindesberg har nu gjort en polisanmälan mot en ännu okänd person för bedrägeri. En person som har ett konto hos banken berättade för personalen att han blivit av med sitt kontokort och att någon annan gjort ett uttag på 1100 kronor.
Ringde till tjuven
En yngling som tog bussen från Vedevåg till Lindesberg häromdagen upptäckte vid ankomsten till Lindesberg att någon stulit hans mobiltelefon. Han berättar för polisen att han misstänker en person som satt bredvid honom i bussen. Han provade även efter upptäckten att ringa till sin mobil, och något förvånad blev han nog då tjuven svarade och hastigt lade på igen. En polisanmälan har nu gjorts.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.