I söndags kväll anträffades en 17-årig kille vid Västerplan som var påverkad av narkotika. Polisen tog med ynglingen till stationen för provtagning och släpptes därefter. Vilken typ av narkotika det rör sig om är ännu oklart.
Flicka attackerade grill med ketchup
I fredags vid 21-tiden gick en Frövitjej i 15-årsåldern till gatuköket Rubinen för att handla cigaretter. Men innehavaren sa åt henne att hon var för ung för att handla tobak och nekade henne att så göra. Då blev hon minst sagt rasande och greppade tag om en ketchupflaska och sprutade ner hela försäljningsluckan. Därefter tog hon stenar och kastade sönder ett av fönstren. Innehavaren har nu anmält händelsen till polisen.
19-åring hotad
I fredags eftermiddag blev en 19-årig kille hotad av en 23-åring utanför badhuset Vargkällan. Enligt 19-åringen ska gärningsmannen ha sagt:
”Jag ska köra upp en kniv under hakan och upp i huvudet på dig.”
Han skall även ha hotat att slå sönder knäskålarna på honom vid ett tidigare tillfälle. 19-åringen har ingen förklaring till hoten då han inte känner igen gärningsmannen, berättar polisen.
Kontokort på villovägar
Nordbanken i Lindesberg har nu gjort en polisanmälan mot en ännu okänd person för bedrägeri. En person som har ett konto hos banken berättade för personalen att han blivit av med sitt kontokort och att någon annan gjort ett uttag på 1100 kronor.
Ringde till tjuven
En yngling som tog bussen från Vedevåg till Lindesberg häromdagen upptäckte vid ankomsten till Lindesberg att någon stulit hans mobiltelefon. Han berättar för polisen att han misstänker en person som satt bredvid honom i bussen. Han provade även efter upptäckten att ringa till sin mobil, och något förvånad blev han nog då tjuven svarade och hastigt lade på igen. En polisanmälan har nu gjorts.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.