I söndags kväll anträffades en 17-årig kille vid Västerplan som var påverkad av narkotika. Polisen tog med ynglingen till stationen för provtagning och släpptes därefter. Vilken typ av narkotika det rör sig om är ännu oklart.
Flicka attackerade grill med ketchup
I fredags vid 21-tiden gick en Frövitjej i 15-årsåldern till gatuköket Rubinen för att handla cigaretter. Men innehavaren sa åt henne att hon var för ung för att handla tobak och nekade henne att så göra. Då blev hon minst sagt rasande och greppade tag om en ketchupflaska och sprutade ner hela försäljningsluckan. Därefter tog hon stenar och kastade sönder ett av fönstren. Innehavaren har nu anmält händelsen till polisen.
19-åring hotad
I fredags eftermiddag blev en 19-årig kille hotad av en 23-åring utanför badhuset Vargkällan. Enligt 19-åringen ska gärningsmannen ha sagt:
”Jag ska köra upp en kniv under hakan och upp i huvudet på dig.”
Han skall även ha hotat att slå sönder knäskålarna på honom vid ett tidigare tillfälle. 19-åringen har ingen förklaring till hoten då han inte känner igen gärningsmannen, berättar polisen.
Kontokort på villovägar
Nordbanken i Lindesberg har nu gjort en polisanmälan mot en ännu okänd person för bedrägeri. En person som har ett konto hos banken berättade för personalen att han blivit av med sitt kontokort och att någon annan gjort ett uttag på 1100 kronor.
Ringde till tjuven
En yngling som tog bussen från Vedevåg till Lindesberg häromdagen upptäckte vid ankomsten till Lindesberg att någon stulit hans mobiltelefon. Han berättar för polisen att han misstänker en person som satt bredvid honom i bussen. Han provade även efter upptäckten att ringa till sin mobil, och något förvånad blev han nog då tjuven svarade och hastigt lade på igen. En polisanmälan har nu gjorts.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.