Normalt sett är det mycket svårt att finna en större butikslokal i centrala Lindesberg. Men tillgången just nu är mycket god och det är ett ypperligt läge för det företag som söker en större kostym, eller för den som funderar på att starta ett nytt företag som kräver lite svängrum.
Lokaler på 50-100 kvm är oftast ingen match att finna, men det blir betydligt svårare när man söker något i storleksordningen 400 kvm eller ännu större. Idag finns dock många alternativ på marknaden. Allt från den vanliga butikslokalen i centrum till den mer industribetonade fabrikslokalen strax utanför stadskärnan.
Att urvalet är brett tycker före detta ordföranden i Företagarna, Jan Hansson, är bra – om än lite dålig reklam för Lindesbergs kommun.
-Det är ju aldrig bra att det står tomma lokaler eftersom det ser illa ut. Men visst, man kan vända på det och se det positivt också. Nu finns ju faktiskt chansen för de företag som behöver större utrymme att göra slag i saken, förklarar Jan Hansson.
Vi har tagit kontakt med ett antal fastighetsägare, som har större lokaler lediga för uthyrning i Lindesberg. Här nedan listar vi deras lokaler, i större mått, som är lediga just nu:
Kristinavägen 29 (tidigare Grön & Blå)
Lokalyta: 411 kvm
Fastighetsägare: Byggnadsfirman Lund AB
Kontaktperson: Carin Bastås
Telefon: 0589-610 160 (Arboga)
Skolgatan 7 (tidigare Leanders Måleri)
Lokalyta: 349 kvm
Fastighetsägare: Byggnadsfirman Lund AB
Kontaktperson: Carin Bastås
Telefon: 0589-610 160 (Arboga)
Kungsgatan 30 (tidigare Qvinns)
Lokalyta: 142 kvm
Fastighetsägare: Samuel Karlsson Fastigheter
Kontaktperson: Hans Häggmark
Telefon: 0581-64 56 65
Norevägen 29 (tidigare Nordic Lunch)
Lokalyta: Uppskattad till ca 650 kvm
Fastighetsägare: Lindesbergs kommun (MoLAB)
Kontaktperson: Peter Bring & Lennart Jansson
Telefon/växel: 0581-810 00
Idrottsvägen 1 (tidigare Strands Tryckeri)
Lokalyta: 600 kvm
Fastighetsägare: Strands Tryckeri AB
Kontaktperson: Thomas Strand
Telefon: 0581-884 40
Högstadievägen 2 (tidigare Tempo)
Lokalyta: 650 kvm
Fastighetsägare: Orresta Bygg & Förvaltning AB
Kontaktperson: Gunnel Ottosson
Telefon: 0220-140 02 (Halstahammar)
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.