Ikväll vankades det premiär för årets Gusselbyrevy, i år med temat ”Yr i bollen”.
I och med kvällens premiär kan Gusselbyrevyn stoltsera med 31 revyupplagor under årens gång. År 2016:s revy fick temat ”Yr i bollen” och på pricken klockan 16, för en fullsatt publik, gjorde gänget entré. Det är Berit Jansson, som också står för den största delen av författandet och idéerna, som tillsammans med Kicki Karlsson, Jane Bergström, Per Eliason, Rolf Johansson och Per-Arne Pettersson som showar loss på scenen, och musikbiten står Jorma Ehnvik för, som vi hittar bakom keyboarden.
Under de 28 programpunkterna, uppdelat i två akter, får publiken följa med in i en tatuerarstudio, träffa greven som gift sig för vem vet vilken gång i ordningen, de två äldre farbröderna som diskuterar hur man lyckas ”få till det” på ålderns höst. Fräckisarna låter sig inte väntas på, och när Berit Jansson kliver ut på scenen, iklädd limegrön peruk, klippt i någon stripig punkvariant, skrattar publiken högt.
Berit fixar pyttipanna också, men har nu fått på sig Martin Almgren-mundering. I mössa och tröja tryckta med Martins namn säger hon:
– Martin har vänt uppochned på Lindesberg. I tävlingen gick han bara vidare och vidare, och så vann han alltihop!
Möjlighet att se revyn finns också:
10/1 kl. 16.00
15/1 kl. 19.00
16/1 kl. 16.00
17/1 kl. 16.00
23/1 kl. 16.00.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.