Zombies, spöken, häxor och blodiga drinkar. Nu är det åter dags att plocka fram sminklådan och ”spöka ut sig” ordentligt. I helgen anordnar nämligen stadens nöjesställen Halloween-partyn så det stänker om det.
Annika Ruisaho och Besim Celik på Bistro Bellman (bilden) väntar förväntansfullt på lördagen då kvarterskrogen anordnar ett Halloween-party. Med allehanda attiraljer och inslag garanterar de att kvällen blir en minnesvärd upplevelse.
-Det står ju faktiskt på vår affisch att kvällen kommer att innebära såväl skrattattacker som själavandring samt att vi inte tar ansvar för eventuella sömnproblem, säger Besim leende.
Vid självaste spöktimman koras också en vinnare av bästa klädsel på krogen, som utöver utmärkelsen även vinner ett smaskigt pris.
-En middag för två väntar den som klär ut sig bäst. Vi kommer att spana av och utse en vinnare klockan 00:00, säger han.
Dubbelt upp på hotellet
Även Stadshotellet har laddat upp inför helgen. Men de nya ägarna nöjer sig inte med en spökkväll. Där kör man en tvådagars spökfest istället.
-Vi kör hela helgen och alla i personalen kommer att klä ut sig, så det här blir nog riktigt kul, säger Mårten Karlsson.
Även hotellet kommer ha en tävling där bästa klädsel utses. Tre gäster kommer att koras bästa ”utspökning” och få ett vip-kort som pris.
-Ja, det stämmer. De som vinner får ett VIP-kort som innebär att de kommer in gratis på våra evenemang resten av året. Vi kommer att köra ganska många helger innan nyår, så det blir ju en hel del gratisbesök för vinnarna framöver, berättar Mårten.
Info om helgens evenemang:
Bistro Bellman, lördag 5 november.
Fri entré till alla som klätt ut sig, annars kostar ett besök där 50 kr. Vid midnatt utses en vinnare i tävlingen bästa klädsel. Öppet till kl 01:00. Disco på dansgolvet.
Kvällens drinkar: Bloody Mary och Drak-Ola.
Stadshotellet, fre 4 nov & lör 5 nov.
Entré 100 kr. Tre vinnare utses i tävlingen bästa klädsel. Öppet 21:30-01:00.
Disco på dansgolvet. Fredag 18 år, lördag 23 år.
Fotnot: Bilden är (naturligtvis) ett fotomontage.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.