Zombies, spöken, häxor och blodiga drinkar. Nu är det åter dags att plocka fram sminklådan och ”spöka ut sig” ordentligt. I helgen anordnar nämligen stadens nöjesställen Halloween-partyn så det stänker om det.
Annika Ruisaho och Besim Celik på Bistro Bellman (bilden) väntar förväntansfullt på lördagen då kvarterskrogen anordnar ett Halloween-party. Med allehanda attiraljer och inslag garanterar de att kvällen blir en minnesvärd upplevelse.
-Det står ju faktiskt på vår affisch att kvällen kommer att innebära såväl skrattattacker som själavandring samt att vi inte tar ansvar för eventuella sömnproblem, säger Besim leende.
Vid självaste spöktimman koras också en vinnare av bästa klädsel på krogen, som utöver utmärkelsen även vinner ett smaskigt pris.
-En middag för två väntar den som klär ut sig bäst. Vi kommer att spana av och utse en vinnare klockan 00:00, säger han.
Dubbelt upp på hotellet
Även Stadshotellet har laddat upp inför helgen. Men de nya ägarna nöjer sig inte med en spökkväll. Där kör man en tvådagars spökfest istället.
-Vi kör hela helgen och alla i personalen kommer att klä ut sig, så det här blir nog riktigt kul, säger Mårten Karlsson.
Även hotellet kommer ha en tävling där bästa klädsel utses. Tre gäster kommer att koras bästa ”utspökning” och få ett vip-kort som pris.
-Ja, det stämmer. De som vinner får ett VIP-kort som innebär att de kommer in gratis på våra evenemang resten av året. Vi kommer att köra ganska många helger innan nyår, så det blir ju en hel del gratisbesök för vinnarna framöver, berättar Mårten.
Info om helgens evenemang:
Bistro Bellman, lördag 5 november.
Fri entré till alla som klätt ut sig, annars kostar ett besök där 50 kr. Vid midnatt utses en vinnare i tävlingen bästa klädsel. Öppet till kl 01:00. Disco på dansgolvet.
Kvällens drinkar: Bloody Mary och Drak-Ola.
Stadshotellet, fre 4 nov & lör 5 nov.
Entré 100 kr. Tre vinnare utses i tävlingen bästa klädsel. Öppet 21:30-01:00.
Disco på dansgolvet. Fredag 18 år, lördag 23 år.
Fotnot: Bilden är (naturligtvis) ett fotomontage.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.