Zombies, spöken, häxor och blodiga drinkar. Nu är det åter dags att plocka fram sminklådan och ”spöka ut sig” ordentligt. I helgen anordnar nämligen stadens nöjesställen Halloween-partyn så det stänker om det.
Annika Ruisaho och Besim Celik på Bistro Bellman (bilden) väntar förväntansfullt på lördagen då kvarterskrogen anordnar ett Halloween-party. Med allehanda attiraljer och inslag garanterar de att kvällen blir en minnesvärd upplevelse.
-Det står ju faktiskt på vår affisch att kvällen kommer att innebära såväl skrattattacker som själavandring samt att vi inte tar ansvar för eventuella sömnproblem, säger Besim leende.
Vid självaste spöktimman koras också en vinnare av bästa klädsel på krogen, som utöver utmärkelsen även vinner ett smaskigt pris.
-En middag för två väntar den som klär ut sig bäst. Vi kommer att spana av och utse en vinnare klockan 00:00, säger han.
Dubbelt upp på hotellet
Även Stadshotellet har laddat upp inför helgen. Men de nya ägarna nöjer sig inte med en spökkväll. Där kör man en tvådagars spökfest istället.
-Vi kör hela helgen och alla i personalen kommer att klä ut sig, så det här blir nog riktigt kul, säger Mårten Karlsson.
Även hotellet kommer ha en tävling där bästa klädsel utses. Tre gäster kommer att koras bästa ”utspökning” och få ett vip-kort som pris.
-Ja, det stämmer. De som vinner får ett VIP-kort som innebär att de kommer in gratis på våra evenemang resten av året. Vi kommer att köra ganska många helger innan nyår, så det blir ju en hel del gratisbesök för vinnarna framöver, berättar Mårten.
Info om helgens evenemang:
Bistro Bellman, lördag 5 november.
Fri entré till alla som klätt ut sig, annars kostar ett besök där 50 kr. Vid midnatt utses en vinnare i tävlingen bästa klädsel. Öppet till kl 01:00. Disco på dansgolvet.
Kvällens drinkar: Bloody Mary och Drak-Ola.
Stadshotellet, fre 4 nov & lör 5 nov.
Entré 100 kr. Tre vinnare utses i tävlingen bästa klädsel. Öppet 21:30-01:00.
Disco på dansgolvet. Fredag 18 år, lördag 23 år.
Fotnot: Bilden är (naturligtvis) ett fotomontage.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.