Zombies, spöken, häxor och blodiga drinkar. Nu är det åter dags att plocka fram sminklådan och ”spöka ut sig” ordentligt. I helgen anordnar nämligen stadens nöjesställen Halloween-partyn så det stänker om det.
Annika Ruisaho och Besim Celik på Bistro Bellman (bilden) väntar förväntansfullt på lördagen då kvarterskrogen anordnar ett Halloween-party. Med allehanda attiraljer och inslag garanterar de att kvällen blir en minnesvärd upplevelse.
-Det står ju faktiskt på vår affisch att kvällen kommer att innebära såväl skrattattacker som själavandring samt att vi inte tar ansvar för eventuella sömnproblem, säger Besim leende.
Vid självaste spöktimman koras också en vinnare av bästa klädsel på krogen, som utöver utmärkelsen även vinner ett smaskigt pris.
-En middag för två väntar den som klär ut sig bäst. Vi kommer att spana av och utse en vinnare klockan 00:00, säger han.
Dubbelt upp på hotellet
Även Stadshotellet har laddat upp inför helgen. Men de nya ägarna nöjer sig inte med en spökkväll. Där kör man en tvådagars spökfest istället.
-Vi kör hela helgen och alla i personalen kommer att klä ut sig, så det här blir nog riktigt kul, säger Mårten Karlsson.
Även hotellet kommer ha en tävling där bästa klädsel utses. Tre gäster kommer att koras bästa ”utspökning” och få ett vip-kort som pris.
-Ja, det stämmer. De som vinner får ett VIP-kort som innebär att de kommer in gratis på våra evenemang resten av året. Vi kommer att köra ganska många helger innan nyår, så det blir ju en hel del gratisbesök för vinnarna framöver, berättar Mårten.
Info om helgens evenemang:
Bistro Bellman, lördag 5 november.
Fri entré till alla som klätt ut sig, annars kostar ett besök där 50 kr. Vid midnatt utses en vinnare i tävlingen bästa klädsel. Öppet till kl 01:00. Disco på dansgolvet.
Kvällens drinkar: Bloody Mary och Drak-Ola.
Stadshotellet, fre 4 nov & lör 5 nov.
Entré 100 kr. Tre vinnare utses i tävlingen bästa klädsel. Öppet 21:30-01:00.
Disco på dansgolvet. Fredag 18 år, lördag 23 år.
Fotnot: Bilden är (naturligtvis) ett fotomontage.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.