Zombies, spöken, häxor och blodiga drinkar. Nu är det åter dags att plocka fram sminklådan och ”spöka ut sig” ordentligt. I helgen anordnar nämligen stadens nöjesställen Halloween-partyn så det stänker om det.
Annika Ruisaho och Besim Celik på Bistro Bellman (bilden) väntar förväntansfullt på lördagen då kvarterskrogen anordnar ett Halloween-party. Med allehanda attiraljer och inslag garanterar de att kvällen blir en minnesvärd upplevelse.
-Det står ju faktiskt på vår affisch att kvällen kommer att innebära såväl skrattattacker som själavandring samt att vi inte tar ansvar för eventuella sömnproblem, säger Besim leende.
Vid självaste spöktimman koras också en vinnare av bästa klädsel på krogen, som utöver utmärkelsen även vinner ett smaskigt pris.
-En middag för två väntar den som klär ut sig bäst. Vi kommer att spana av och utse en vinnare klockan 00:00, säger han.
Dubbelt upp på hotellet
Även Stadshotellet har laddat upp inför helgen. Men de nya ägarna nöjer sig inte med en spökkväll. Där kör man en tvådagars spökfest istället.
-Vi kör hela helgen och alla i personalen kommer att klä ut sig, så det här blir nog riktigt kul, säger Mårten Karlsson.
Även hotellet kommer ha en tävling där bästa klädsel utses. Tre gäster kommer att koras bästa ”utspökning” och få ett vip-kort som pris.
-Ja, det stämmer. De som vinner får ett VIP-kort som innebär att de kommer in gratis på våra evenemang resten av året. Vi kommer att köra ganska många helger innan nyår, så det blir ju en hel del gratisbesök för vinnarna framöver, berättar Mårten.
Info om helgens evenemang:
Bistro Bellman, lördag 5 november.
Fri entré till alla som klätt ut sig, annars kostar ett besök där 50 kr. Vid midnatt utses en vinnare i tävlingen bästa klädsel. Öppet till kl 01:00. Disco på dansgolvet.
Kvällens drinkar: Bloody Mary och Drak-Ola.
Stadshotellet, fre 4 nov & lör 5 nov.
Entré 100 kr. Tre vinnare utses i tävlingen bästa klädsel. Öppet 21:30-01:00.
Disco på dansgolvet. Fredag 18 år, lördag 23 år.
Fotnot: Bilden är (naturligtvis) ett fotomontage.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.