Temat zombies, eller levande döda om man så vill, är fortfarande mycket hett i såväl spelvärlden som på filmduken och i TV. Och nu även i en mer levande form uppe i Stråssa. På lördag är scenariot som hämtat ur succéserien The Walking Dead och redan nu har ett hundratal bokat plats för att medverka i skräckupplevelsen.
För ett par år sedan köptes det gamla kulsinterverket i Stråssa av paintball- och upplevelseaktören Batalj i Örebro. Företaget arrangerar bland annat stora paintballslag med flera hundra deltagare från hela landet och Skandinavien.
Konceptet bygger mycket på klassiska dataspelssuccéer som Resident Evil, Silent Hill, Doom, Half-Life med flera inom genren skräckaction. I det gigantiska kulsinterverket har man bevarat förfallet för att förstärka intrycket av undergång och misär i likhet med det spelaren möter i de klassiska speltitlarna. Nymålade väggar och vackert kaklade våtutrymmen undanbedes när man skall sätta skräck i deltagarna, resonerar man.

-Det här är en kanonanläggning för oss, det finns stor potential att utveckla hela konceptet och det är lite vad vi gör just nu med vårt nya spel. På lördag kör vi tredje omgången av ”Survive a Zombie Outbreak” som i det närmaste kan liknas vid serien The Walking Dead eller Resident Evil-spelen, säger Gunnar Haneskog som driver företaget Batalj tillsammans med sin bror Erik.
Som titeln ”Survive a Zombie Outbreak” utmanar deltagaren skall man alltså försöka att överleva ett zombieutbrott. I företagets fiktiva dagspress ”The Raccoon City Times” (inspirerat av staden där Resident Evil utspelas) står att läsa:
”Ingen vet varifrån det kom, ett hemskt domedagsvirus som på bara några veckor spritt sig över hela världen. Detta dödliga virus har skapat anarki i alla länder och skördat oräkneliga offer. Inget verkar funka för att stoppa virusets framfart. Viruset smittar via blod eller saliv och är direkt dödligt inom 30 minuter, för alla levande varelser, djur och människor. Direkt efter att döden inträffat, vaknar offret åter till liv i ett zombie/rabiesliknande tillstånd. Endast ett grundläggande behov återstår, att äta.”
Gunnar Haneskog berättar att spelupplevelsen är väldigt intensiv och kräver att man har is i magen och nerver av stål. Med andra ord kan det vara läge att gå på muggen innan det är dags att bege sig ut i skräcken.
-Tanken är ju att skrämmas, det skall vara en utmaning för deltagarna. Och det tar faktiskt uppemot 35-40 minuter att ta sig fram genom samtliga sex banor – om man nu klarar sig, säger Gunnar finurligt.
Precis som i ett spel skall deltagarna inte bara hålla zombies på behörigt avstånd, man får även leta föremål och nya vapen under spelets gång för att öka chanserna att överleva.
-Tidigare hade vi oändligt med ammunition, en detalj vi har ändrat på för att höja intensiteten och spänningen i spelet, säger Gunnar.
Spelets galenpannor och tillika zombies spelas av ett antal statister. Exakt hur många zombies som väntar på spelarna i kulsinterverkets ogästvänliga miljöer, är hemligt. Man garanterar dock att det finns tillräckligt med levande döda för att skrämma livet ur de riktigt levande.
För mer info: www.batalj.se
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.