Temat zombies, eller levande döda om man så vill, är fortfarande mycket hett i såväl spelvärlden som på filmduken och i TV. Och nu även i en mer levande form uppe i Stråssa. På lördag är scenariot som hämtat ur succéserien The Walking Dead och redan nu har ett hundratal bokat plats för att medverka i skräckupplevelsen.
För ett par år sedan köptes det gamla kulsinterverket i Stråssa av paintball- och upplevelseaktören Batalj i Örebro. Företaget arrangerar bland annat stora paintballslag med flera hundra deltagare från hela landet och Skandinavien.
Konceptet bygger mycket på klassiska dataspelssuccéer som Resident Evil, Silent Hill, Doom, Half-Life med flera inom genren skräckaction. I det gigantiska kulsinterverket har man bevarat förfallet för att förstärka intrycket av undergång och misär i likhet med det spelaren möter i de klassiska speltitlarna. Nymålade väggar och vackert kaklade våtutrymmen undanbedes när man skall sätta skräck i deltagarna, resonerar man.

-Det här är en kanonanläggning för oss, det finns stor potential att utveckla hela konceptet och det är lite vad vi gör just nu med vårt nya spel. På lördag kör vi tredje omgången av ”Survive a Zombie Outbreak” som i det närmaste kan liknas vid serien The Walking Dead eller Resident Evil-spelen, säger Gunnar Haneskog som driver företaget Batalj tillsammans med sin bror Erik.
Som titeln ”Survive a Zombie Outbreak” utmanar deltagaren skall man alltså försöka att överleva ett zombieutbrott. I företagets fiktiva dagspress ”The Raccoon City Times” (inspirerat av staden där Resident Evil utspelas) står att läsa:
”Ingen vet varifrån det kom, ett hemskt domedagsvirus som på bara några veckor spritt sig över hela världen. Detta dödliga virus har skapat anarki i alla länder och skördat oräkneliga offer. Inget verkar funka för att stoppa virusets framfart. Viruset smittar via blod eller saliv och är direkt dödligt inom 30 minuter, för alla levande varelser, djur och människor. Direkt efter att döden inträffat, vaknar offret åter till liv i ett zombie/rabiesliknande tillstånd. Endast ett grundläggande behov återstår, att äta.”
Gunnar Haneskog berättar att spelupplevelsen är väldigt intensiv och kräver att man har is i magen och nerver av stål. Med andra ord kan det vara läge att gå på muggen innan det är dags att bege sig ut i skräcken.
-Tanken är ju att skrämmas, det skall vara en utmaning för deltagarna. Och det tar faktiskt uppemot 35-40 minuter att ta sig fram genom samtliga sex banor – om man nu klarar sig, säger Gunnar finurligt.
Precis som i ett spel skall deltagarna inte bara hålla zombies på behörigt avstånd, man får även leta föremål och nya vapen under spelets gång för att öka chanserna att överleva.
-Tidigare hade vi oändligt med ammunition, en detalj vi har ändrat på för att höja intensiteten och spänningen i spelet, säger Gunnar.
Spelets galenpannor och tillika zombies spelas av ett antal statister. Exakt hur många zombies som väntar på spelarna i kulsinterverkets ogästvänliga miljöer, är hemligt. Man garanterar dock att det finns tillräckligt med levande döda för att skrämma livet ur de riktigt levande.
För mer info: www.batalj.se
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.