Temadag för HEJ.

Hittade ingen lämplig bild, så jag valde en bild på Spara och Slösa, och skriver om de också. Det här blir sista inlägget från Thailand. Kom igår till Pattaya för att hämta mina beställda skräddarsydda kläder, samt svinga en bägare med en kompis från Roi-Et. I eftermiddag åker jag till Bangkok för att sova sista natten där. Flyger sedan till Sverige i morgon bittida. Det blir skönt att komma hem, Thailand har varit varmaste landet i Asien sista veckan. Det blir för mycket när det överstiger kroppstemperaturen. Jag kommer att få ett varmt mottagande när jag kommer hem. På torsdag har jag blivit lovad Rotmos och Fläsklägg i Gusselby. Observera att jag skrev med stora bokstäver, det är en sådan rätt värd!

Nästan alla dagar har ett tema. Intresset för temadagar har blivit stort de senaste åren. Det passar mig ypperligt att ha ett tema man kan fira varje dag. Speciellt här i Thailand, som verkligen är firarnas land. Här hittar man på allt möjligt att fira, man kan fira att katten fyller år t.ex.

En temadag jag inte har sett att den finns, är ”Nationella Hej-dagen”. Den skulle behöva instiftas, jag får se om jag klarar av att göra det själv, om den nu inte finns förstås. Mansdagen fanns ju, så jag reserverar mig för det.

Tycker folk har så svårt att säga HEJ till obekanta människor. De som har lättast att säga ordet, är nog utlänningarna upplever jag det som. Säg hej till en invandrare och du får garanterat svar! Ibland kan de se frågande ut de också, men då är det en invandrare som bott i Sverige för länge, och lagt sig till med svenska olater.

Jag tycker vi behöver en temadag för ordet HEJ. Alla skall då den dagen säga ordet HEJ till någon obekant människa, helst flera gånger. Det kan vara på bussen, på tåget, eller i hissen, eller på andra ställen. I hissen absolut, där står folk och bara tittar i taket eller i väggen. Möjligen får man ett leende, men väldigt sällan ett HEJ. I kassakön kan det också vara bra, för att lätta upp stämningen. Kassapersonal säger alltid hej, undrar just om de säger hej till obekanta när de är privat också?

Ibland slår jag mig i slang med någon i en kassakö. Ser jag t.ex. att de köpt kålrot, morötter och fläsklägg, kan jag säga: ”Jag ser allt vad du ska äta idag, rotmos och fläsklägg, det är gott det!” Det kan räcka att jag ser en kålrot i korgen, så assosierar jag direkt till rotmos.

Ibland går det hem, och jag får ett svar, men jag kan också få en frågande min som ”Är du inte nykter eller?” Det är när man får den minen, det skulle vara bra att upplysa om dagen: ”Det är Nationella Hej-dagen idag”. Eller den kanske rent av skulle heta ”Slå-sig-i-Slang dagen”?

 

Nu till något helt annat

Har du sett reklamen som Bergslagens Sparbank har angående pensionen? Kaviarmacka eller räkmacka? Räkmackan är väldigt grann, medan kaviarmackan inte har någon utstyrsel alls! Man kunde väl lägga på några äggskivor och en dillkvist på den, det måste man väl ändå ha råd med fast man har en dålig pension? Nej, de ska göra så det ser så dåligt ut som möjligt! Hårt bröd har jag däremot ingenting emot.

Det blir lite Spara och Slösa över det hela tycker jag. Det var två tjejer som fanns i Sparbankens tidning Lyckoslanten, när jag växte upp. Slösa var min favorit, hon levde livet och hade kul, medan Spara hade mycket pengar och inget liv alls som det verkade. Men serien slutade alltid med att det gick bäst för Spara, och den stackars Slösa fick sitta där och ha skuldkänslor och vara ledsen. Det var en missvisande bild, då Spara alltid såg glad ut, och Slösa såg ledsen ut. Det var kanske därför jag kände empati för Slösa.

Dagens ordspråk

Följ inte den stig som leder någonstans.
Gör istället en ny stig och lämna ett spår efter dig

– GEORGE BERNARD SHAW –

Publicerad 22 mars 2016 klockan 07:00

Wohlgart Andersson , wohlgart.andersson@outlook.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Foto: Camilla Lagerman

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.

21 maj 2026 klockan 10:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. ...
8 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-05-22 19:44