Mästerskaparna är en minst sagt kreativ programserie, där deltagarna tävlar i att bemästra olika hantverkstekniker och material. I det tredje avsnittet som sänds på tisdag ska hantverkstalangerna arbeta med papper, och passande nog valde man att spela in på Frövifors Pappersbruksmuseum.
I tv-programmet Mästerskaparna lyfts det handgjorda, rustika och den svenska hantverkstraditionen fram och sätts i ett modernt sammanhang. De tävlande utmanas varje vecka i att bli den som kan uttrycka sig bäst i material som keramik, papper, läder, smide och trä, och bedöms både som hantverkare och formgivare. Programledare är den rutinerade Pernilla Månsson Colt och huvuddomare är designern Samir Alj Fält. Varje vecka måste en deltagare lämna tävlingen, och i sista programmet koras vinnaren, årets Mästerskapare.
I tisdagens avsnitt är dagens material papper, och vad passar då bättre än att hålla tävlingsmomentet på Frövifors Papperbruksmuseum?
– Det känns väldigt häftigt att vara här i Frövi, när jag såg själva pappersbruket kändes det mäktigt och stort, berättar deltagaren Hadi i programmets inledning.
– Det är jättekul att vara här på fabriken, det ser superspännande ut! Det luktar dock inte så gott, säger medtävlaren Jessica med ett skratt.
Gästdomare i Fröviavsnittet är Bea Szenfeld, en av Sveriges främsta modeskapare. Hennes papperskreationer har synts på de stora scenerna runt om i världen och burits av kändisar som Lady Gaga och Björk.
– Så fort man kommer hit känner man ju arvet i byggnaden, men också pappersbruksdoften kanske bidrar till att man får en idé, säger deltagaren Adam när han anländer till Frövifors.
Hur det går för de tävlande på pappersbruksmuseumet visas i SVT1 kl 20.00 på tisdag 12 november.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.