Idag firas den internationella 112-dagen i hela Europa med syfte att öka kunskapen för allmänheten kring hur nödnumret 112 ska användas.
– Det är viktigt att uppmärksamma framför allt barn och ungdomar på att det finns någon att ringa om man far illa, oavsett om det gäller i exempelvis skola eller i hemmet, säger Gabriel Henning, presstalesperson i polisregion Bergslagen
112 är nödnumret som kan ringas utan kostnad dygnet runt inom hela EU för att få hjälp i en akut nödsituation. Syftet med 112-dagen är att öka kunskapen för allmänheten kring hur nödnumret 112 ska användas, och när det är bättre att ringa andra nummer.
Detta är av stor vikt då samtalsnivåerna till SOS Alarm har ökat med 18 procent sedan 2015. Sommaren 2020 slog också rekord med 13 000–15 000 larm per dygn, något som vanligtvis endast inträffar på nyårsaftnar som brukar vara årets mest intensiva dag hos SOS Alarm. Enligt statistik från SOS-alarm var andelen samtal med hjälpbehov under 2019 endast 67,5%. Statistiken för 2020 är inte släppt ännu.
– Det är väldigt viktigt att göra folk medvetna om vilket nummer man ska ringa. Det handlar ju om människor som hamnat i utsatta situationer, och då ska man veta att man alltid kan ringa 112 när det handlar om liv och fara, säger Gabriel Henning, presstalesperson i polisregion Bergslagen.
Något som är mycket viktigt är att se till så barn kan vara med och hjälpa till om det skulle uppstå en nödsituation. Dels är det viktigt att de känner till numret men även hur och när det ska användas, därför finns även ett utbud av livsviktiga sagor som man kan läsa tillsammans med sina barn på SOS Alarms hemsida, som du hittar här.
En enkel ramsa man kan lära sina barn är exempelvis: 1 mun, 1 näsa, 2 ögon blir 112.
– Det är viktigt att uppmärksamma framför allt barn och ungdomar på att det finns någon att ringa om man far illa, oavsett om det gäller i exempelvis skola eller i hemmet. Det är viktigt att veta att vi alltid finns där om någon skulle behöva hjälp, säger Henning.
SOS Alarm har numera även en egen app, som via ett knapptryck automatiskt skickar ut din GPS-positionering till SOS. Detta för att du enkelt ska kunna meddela var du befinner dig utan att du själv har exakt koll. Det enda som krävs är att man låter appen använda din GPS-position.
Viktiga nummer att hålla extra koll på:
112 – Befinner du dig i en akut nödsituation? Ring alltid 112
113 13 – Informationsnumret vid olyckor och kriser som exempelvis frågor kring Coronaviruset
114 14 – Polisens nummer för icke akuta ärenden
1177- Sjukvårdsrådgivning för privatpersoner
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.