Idag firas den internationella 112-dagen i hela Europa med syfte att öka kunskapen för allmänheten kring hur nödnumret 112 ska användas.
– Det är viktigt att uppmärksamma framför allt barn och ungdomar på att det finns någon att ringa om man far illa, oavsett om det gäller i exempelvis skola eller i hemmet, säger Gabriel Henning, presstalesperson i polisregion Bergslagen
112 är nödnumret som kan ringas utan kostnad dygnet runt inom hela EU för att få hjälp i en akut nödsituation. Syftet med 112-dagen är att öka kunskapen för allmänheten kring hur nödnumret 112 ska användas, och när det är bättre att ringa andra nummer.
Detta är av stor vikt då samtalsnivåerna till SOS Alarm har ökat med 18 procent sedan 2015. Sommaren 2020 slog också rekord med 13 000–15 000 larm per dygn, något som vanligtvis endast inträffar på nyårsaftnar som brukar vara årets mest intensiva dag hos SOS Alarm. Enligt statistik från SOS-alarm var andelen samtal med hjälpbehov under 2019 endast 67,5%. Statistiken för 2020 är inte släppt ännu.
– Det är väldigt viktigt att göra folk medvetna om vilket nummer man ska ringa. Det handlar ju om människor som hamnat i utsatta situationer, och då ska man veta att man alltid kan ringa 112 när det handlar om liv och fara, säger Gabriel Henning, presstalesperson i polisregion Bergslagen.
Något som är mycket viktigt är att se till så barn kan vara med och hjälpa till om det skulle uppstå en nödsituation. Dels är det viktigt att de känner till numret men även hur och när det ska användas, därför finns även ett utbud av livsviktiga sagor som man kan läsa tillsammans med sina barn på SOS Alarms hemsida, som du hittar här.
En enkel ramsa man kan lära sina barn är exempelvis: 1 mun, 1 näsa, 2 ögon blir 112.
– Det är viktigt att uppmärksamma framför allt barn och ungdomar på att det finns någon att ringa om man far illa, oavsett om det gäller i exempelvis skola eller i hemmet. Det är viktigt att veta att vi alltid finns där om någon skulle behöva hjälp, säger Henning.
SOS Alarm har numera även en egen app, som via ett knapptryck automatiskt skickar ut din GPS-positionering till SOS. Detta för att du enkelt ska kunna meddela var du befinner dig utan att du själv har exakt koll. Det enda som krävs är att man låter appen använda din GPS-position.
Viktiga nummer att hålla extra koll på:
112 – Befinner du dig i en akut nödsituation? Ring alltid 112
113 13 – Informationsnumret vid olyckor och kriser som exempelvis frågor kring Coronaviruset
114 14 – Polisens nummer för icke akuta ärenden
1177- Sjukvårdsrådgivning för privatpersoner
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.