Idag firas den internationella 112-dagen i hela Europa med syfte att öka kunskapen för allmänheten kring hur nödnumret 112 ska användas.
– Det är viktigt att uppmärksamma framför allt barn och ungdomar på att det finns någon att ringa om man far illa, oavsett om det gäller i exempelvis skola eller i hemmet, säger Gabriel Henning, presstalesperson i polisregion Bergslagen
112 är nödnumret som kan ringas utan kostnad dygnet runt inom hela EU för att få hjälp i en akut nödsituation. Syftet med 112-dagen är att öka kunskapen för allmänheten kring hur nödnumret 112 ska användas, och när det är bättre att ringa andra nummer.
Detta är av stor vikt då samtalsnivåerna till SOS Alarm har ökat med 18 procent sedan 2015. Sommaren 2020 slog också rekord med 13 000–15 000 larm per dygn, något som vanligtvis endast inträffar på nyårsaftnar som brukar vara årets mest intensiva dag hos SOS Alarm. Enligt statistik från SOS-alarm var andelen samtal med hjälpbehov under 2019 endast 67,5%. Statistiken för 2020 är inte släppt ännu.
– Det är väldigt viktigt att göra folk medvetna om vilket nummer man ska ringa. Det handlar ju om människor som hamnat i utsatta situationer, och då ska man veta att man alltid kan ringa 112 när det handlar om liv och fara, säger Gabriel Henning, presstalesperson i polisregion Bergslagen.
Något som är mycket viktigt är att se till så barn kan vara med och hjälpa till om det skulle uppstå en nödsituation. Dels är det viktigt att de känner till numret men även hur och när det ska användas, därför finns även ett utbud av livsviktiga sagor som man kan läsa tillsammans med sina barn på SOS Alarms hemsida, som du hittar här.
En enkel ramsa man kan lära sina barn är exempelvis: 1 mun, 1 näsa, 2 ögon blir 112.
– Det är viktigt att uppmärksamma framför allt barn och ungdomar på att det finns någon att ringa om man far illa, oavsett om det gäller i exempelvis skola eller i hemmet. Det är viktigt att veta att vi alltid finns där om någon skulle behöva hjälp, säger Henning.
SOS Alarm har numera även en egen app, som via ett knapptryck automatiskt skickar ut din GPS-positionering till SOS. Detta för att du enkelt ska kunna meddela var du befinner dig utan att du själv har exakt koll. Det enda som krävs är att man låter appen använda din GPS-position.
Viktiga nummer att hålla extra koll på:
112 – Befinner du dig i en akut nödsituation? Ring alltid 112
113 13 – Informationsnumret vid olyckor och kriser som exempelvis frågor kring Coronaviruset
114 14 – Polisens nummer för icke akuta ärenden
1177- Sjukvårdsrådgivning för privatpersoner
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.