En människa ser ganska liten och ynklig ut i det väldiga formatet som lokalen utgör. LindeNytt träffade på torsdagen ägaren till lokalen, Kjell Björnemalm vid Bergslagens Grafiska, och samtalar med honom ett 10-tal meter bort från kameran och genom objektivet fick man en bild av hur stort och högt till tak det verkligen är. Ett utmärkt ställe för att slå upp en stor lågprisbutik…
Ja, platsen vi besöker är självklart den 1300 kvm stora lokal hos Bergslagens Grafiska som lågprisbutiken Mejk önskar etablera sin ”nya” verksamhet i. Som tidigare skrivits i lokalmedierna har det inte gått dem vägen på grund av den handelsplan som byggnadsnämnden ständigt hänvisar till angående detaljhandel utanför centrala Lindesberg. Men hoppet är inte helt förlorat berättar ägarna av Mejk och Curry.
-Nu har vi i en skrivelse till kommunstyrelsen berättat om våra planer och varför lokalen på industriområdet är ytterst lämplig för just våran verksamhet. En av de största fördelarna med läget är mycket goda parkeringsmöjligheter samt avlastning av varor från långtradare som kan köra ända fram till butiken och enkelt lasta av de stora kvantiteter som kommer att levereras till den nya stora lågprisbutiken. Sen har vi självklart den enorma lokalytan, säger Magnus Krantz.
-Det är bara att man tittar i vår nuvarande butik så får man en uppfattning om varför det är dags att finna en riktigt bra och stor lokal. Vi har helt enkelt vuxit ur de 200 kvm vi har i Mejk och de dryga 100 kvm som utgör butiken Curry här intill, förklarar Magnus Krantz, delägare av lågprisbutiken. Man har alltså nu siktet på att starta en större butik med betydligt bredare sortiment – då med bland annat möbler. Och i centrum finns ingen sådan lokal att tillgå som det ser ut idag.
Tidigare artiklar
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.