Frövi judo kammade hem hela 17 medaljer vid SM i helgen. Foto: Frédérik Gourlay Uvesten
17 medaljer till Frövi judo under helgens SM-tävlingar
I helgen hölls Judo-SM i Eriksdalshallen i Stockholm, där Frövi judo hade 27 anmälda starter. Resultatet blev ett strålande sådant, med hela 17 medaljer – 6 guld, 6 silver och 5 brons.
– Man kan inte vara annat än nöjd, de gjorde det bra. Vi känner att vi har jättebra stöttning hemifrån kommunen och då är det väldigt roligt att kunna leverera, säger Björn Nyberg till LindeNytt.
Hela 55 klubbar från Umeå i norr till Malmö i söder, gjorde i helgen upp om medaljerna på Judo-SM i Stockholm. Frövi judo åkte till mästerskapet med 27 starter, vilket resulterade i hela 17 medaljer och gav dem en placering som landets näst bästa klubb.
– Vi var bara 28 ynka poäng från att bli den bästa klubben i Sverige, men de som vann hade också 10 deltagare fler än oss, skrattar Johan Orrbo.
Elvira Skoglund, i blått, tog ett välförtjänt SM-silver. Foto: Nicklas Mattsson
Av de totalt 17 mästerskapsmedaljerna var hela 6 av dessa i den ädlaste valören, följt av 6 silver och 5 brons.
– Vi ställde upp i alla kategorier och tog också guld i samtliga, det blev även ett veteranguld den här gången vilket var jätteroligt, säger Björn Nyberg.
– Jag satt och skrek så mycket under den matchen, så även om jag inte hade ont i halsen sedan innan hade jag inte kunnat prata idag, för han var så jäkla grym, säger en något hes Johan Orrbo.
Exakt hur man ska fira helgens stora framgångar är inte riktigt klart än, men enligt Björn blir det någon form av kalas att vänta.
– Det var spännande hela tiden, det var inte en lugn stund, så nu är man helt slut. Men ett stort kalas blir det nog i alla fall.
Frövi judos medaljer gick till:
Guld:
Mattias Skoglund – Herrar veteran -81 kg
Ella Andersson – Damer -63 kg
Lina Matérne – Damer -78 kg
Isabella Eriksson Ghazinour – Damer U21 -52 kg
Leila Avdic – Flickor U18 -57 kg
Albin Forselius – Pojkar U18 -55kg
Silver:
Liv Johnsson – Damer -70 kg
Ebba Peterson – Damer U21 -52 kg
Ebba Peterson – Flickor U18 -52 kg
Alma Alenback – Flickor U18 -63 kg
Elvira Skoglund – Flickor U18 – 70 kg
Fabian Koch – Pojkar U18 -73 kg
Brons:
Leila Avdic – Damer U21 -57 kg
Vincent Lohdi – Herrar U21 -81 kg
Arvid Pagstedt – Herrar U21 -90 kg
Elsa Peterson – Flickor U18 -48 kg
Elmedin Ukaabdulhak – Pojkar U18 -55 kg
Från och med fredag 24 mars ändrar Lindesberg arena sina öppettider i stora entrén. Detta efter att flertalet ungdomar börjat uppehålla sig i arenan under kvällstid, utan att ha någon koppling till idrottsverksamheten.
– Det här gör vi för att minska trycket av ungdomar som hänger här, men det kommer inte påverka några träningstider, förklarar Arenachef Sharon Almström.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Efter fullt tryck i arenan med 1 642 personer på läktarna, så blev det en derbyseger för LIF Lindesberg. Segern gör att LIF Lindesberg avslutar Division 1-serien som obesegrade, där säsongspremiärens oavgjorda möte mot ÖSK blev enda matchen utan full poängutdelning. Revanschen kom på hemmaplan där den orangea föreningen firande stort efter slutsignalen.
– Det känns som att det är många i laget som har väntat på den här matchen, säger Joakim Bååk.
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Två män grovt misshandlade i natt
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha...
Nyligen publicerade den ideella organisationen Suicide Zero sin kommunbarometer, en undersökning som beskriver kommunernas arbete med att förebygga suicid. Kommunernas enkätsvar poängsätts och rangordnas därefter utifrån sina totalpoäng. Lindesbergs kommun deltog i år för första gången, och fick totalt 10 poäng, precis över det ”röda strecket”.
En man i 20-årsåldern har förts till sjukhus med bland annat ryggsmärtor och en sårskada i huvudet sedan denne kört av vägen utanför Rockhammar.
– Det rör sig om en mindre lastbil, som har kört av vägen och touchat ett träd. Föraren är en man i 20-årsåldern, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På lördag går IFK Lindesberg från träning till tävling. Då spelas den första matchen i Distriktscupen, där IFK Askersund står som första motstånd. Askersund segrade lagens sista möte i fjolårets Division 5-serie, men med ny tränare i IFK Lindesberg så finns förhoppningarna på en bra säsongsinledning.
– Det känns som att vi har något bra på gång, säger Niklas Christensson.