Ett decennium har gått sedan musikfestivalen Augustibuller gick i graven, men lever fortfarande kvar i konstnären Liselotte Kronkvist-Höglunds oljemålningar. Nu ställer hon ut 19 alster till minne av festivalen.
10 år har gått sedan Augustibuller tystnade för gott. Med anledning av detta kommer en lång rad oljemålningar med ”Augustibullermotiv” ställas ut på Lindesbergs stadsbibliotek med start lördag 28 oktober. Utställningen pågår sedan ett par veckor in i november månad.
Det är konstnären Liselotte Kronkvist-Höglund, som har förevigat dåtidens festivalglädje i 19 oljemålningar. Målningarna har hon gjort med verkligheten som förlaga. Med kamera i hand tog hon fotografier under vad som kom att bli den sista festivalen, foton som sedan blev de målningar som nu skall visas för allmänheten. Människorna man ser i målningarna är faktiska festivalbesökare från det sista bullret.
– Tanken var att dessa målningar skulle visas tidigare, men när festivalen gick i graven så var det inte längre aktuellt att göra den utställningen, förklarar Liselotte Kronkvist-Höglund.
Nu, tio år senare, är det betydligt lämpligare att målningarna får sin tid i rampljuset, som en hyllning till Augustibuller.
– Jag var ju där på vad som kom att bli det sista Augustibuller och minns vad fantastiskt roligt det var med alla glada ungdomar man träffade. Det är så sorgligt att det inte gick längre, kommenterar Liselotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.