En man född –82 greps i natt av polis misstänkt för mordet i Lindesberg. Mannen greps helt odramatiskt i Tranås, där även den röda bil, som sågs lämna mordplatsen, har hittats. Enligt uppgift från polisen är den misstänkte hemmahörande i Östergötland.
På onsdagsmorgonen var fortfarande två av de tre misstänkta på flyende fot. Polisen räknar dock med att även dessa två inom kort ska kunna gripas.
-Vi hoppas att det ska ge utdelning här under förmiddagen, säger polisens presstalesman Torbjörn Carlsson.
Den gripne mannen har ännu inte hörts och därför är polisen ännu ovetande om motivet för mordet på den unge Lindesbergaren.
-Han anhölls klockan 00:45 i natt och förhör kommer att inledas under dagen, säger Torbjörn Carlsson.
Uppdatering kl 16:27
Under förmiddagen har polisen gjort tillslag mot adresser i Östergötland i jakten på de två mordmisstänkta, som fortfarande är på fri fot. Enligt Torbjörn Carlsson, polisens presstalesman, så har detta inte gett något resultat.
Tidigt på onsdagen hade polisen stora förhoppningar om att gripa de två misstänkta på adresserna, men varför det blev resultatlöst framgår ej.
Den 22-årige man som greps i natt är anhållen, misstänkt för medhjälp till mord. Han fördes under dagen till polisen i Örebro, där förhören kommer att hållas med honom.
-Vi vet fortfarande inte motivet och inte heller om han har någon anknytning till Lindesberg. Det kommer inledas förhör inom kort, då vet vi mer, förklarar polisens presstalesman.
De två misstänkta på flykt är anhållna i sin frånvaro.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.