Ulrika Linder tillsammans med sin egen lilla konstkritiker Emmy, snart 3 år.
Ulrika Linder bjuder på en humoristisk utställning
Det bjöds på många spontana fniss och skratt då Ulrika Linder bjöd på Diskbänksteckningar, ett vernissage lite utöver det vanliga.
En självbiografisk utställning, tecknad främst på kuvert som annars skulle åkt ut med soporna. ”Det finns en tanke bakom varje teckning, en del är jättejobbiga och en del är jätteroliga.” berättar Ulrika.
Genom de humoristiska och detaljrika teckningarna får vi följa Ulrika på en resa genom livet som nybliven småbarnsförälder främst i hemmet och i köket, därav namnet på utställningen Diskbänksteckningar.
– Det handlar mest om att jag var tvungen att få ut mina känslor, och att skildra det lilla i livet, berättar Ulrika.
– Jag har fått det från min pappa att rita på kuvert och använda de till praktiska ändamål, så som inköpslistor och annat, och är bra ritpapper! tillägger Ulrika glatt.
Det finns också en viss politik i konstverken, verken är politiska i sitt slag och i sin grupp. Främst handlar det om att skildra dilemman i jämställdheten, men man behöver absolut inte se det som politik om man inte vill.
Maria Odenheim Nielsen uppskattade humorn i konstverken.
Igenkänningsfaktorn var hög bland besökarna, så även hos Maria Odenheim Nielsen från Koverboda var en av besökarna på utställningen.
-Jättebra! Fantastiskt! Och vansinnigt roligt! Men rätt så modigt också! Det är ju precis så det är när man har småbarn, sammanfattade Maria.
Utställningen visas i Galleri Konstrummet i Lindesbergs stadsbibliotek under 11 februari- 15 mars
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...