Ulrika Linder tillsammans med sin egen lilla konstkritiker Emmy, snart 3 år.
Ulrika Linder bjuder på en humoristisk utställning
Det bjöds på många spontana fniss och skratt då Ulrika Linder bjöd på Diskbänksteckningar, ett vernissage lite utöver det vanliga.
En självbiografisk utställning, tecknad främst på kuvert som annars skulle åkt ut med soporna. ”Det finns en tanke bakom varje teckning, en del är jättejobbiga och en del är jätteroliga.” berättar Ulrika.
Genom de humoristiska och detaljrika teckningarna får vi följa Ulrika på en resa genom livet som nybliven småbarnsförälder främst i hemmet och i köket, därav namnet på utställningen Diskbänksteckningar.
– Det handlar mest om att jag var tvungen att få ut mina känslor, och att skildra det lilla i livet, berättar Ulrika.
– Jag har fått det från min pappa att rita på kuvert och använda de till praktiska ändamål, så som inköpslistor och annat, och är bra ritpapper! tillägger Ulrika glatt.
Det finns också en viss politik i konstverken, verken är politiska i sitt slag och i sin grupp. Främst handlar det om att skildra dilemman i jämställdheten, men man behöver absolut inte se det som politik om man inte vill.
Maria Odenheim Nielsen uppskattade humorn i konstverken.
Igenkänningsfaktorn var hög bland besökarna, så även hos Maria Odenheim Nielsen från Koverboda var en av besökarna på utställningen.
-Jättebra! Fantastiskt! Och vansinnigt roligt! Men rätt så modigt också! Det är ju precis så det är när man har småbarn, sammanfattade Maria.
Utställningen visas i Galleri Konstrummet i Lindesbergs stadsbibliotek under 11 februari- 15 mars
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.