Många minns det som det vore igår, andra var inte födda. Våren 1977 var minst sagt något utöver det vanliga i Lindesberg.
LindeNytt har sammanställt en kort tillbakablick på översvämningen som dränkte stora delar av bygden under början av maj för 40 år sedan.
Början av 1977 var som många andra år snörik och kall, men denna vintern kom det ovanligt mycket snö.
Kylan dröjde sig kvar extra länge det året, och snön låg kvar ända fram till maj.
Sedan vände det med besked, den 5 maj rapporterades temperaturer över 20 grader i Lindesberg.
Nätterna som följde var milda, och dessutom regnade det häftigt, vilket innebar att snösmältningen skedde dygnet runt.
Konsekvensen blev en mycket kraftig vårflod, och översvämningen var ett faktum.
Fram till den 9 maj, då kulmen nåddes, fortsatte vattnet att stiga, och nivåerna i Lindessjön och Väringen stod omkring 2,5 meter över dämningsgränsen.
Mikael Blomberg var i åttaårsåldern och bodde på Rådmansgatan under 1977.
– Vi ungar tyckte ju det var jätteroligt! Min bästa kompis bodde nere på Åstigen, där nere kunde man ju ro, och sen satt vi på sandvallarna och fiskade. Men det var nog inte lika roligt för dem som hade änder i vardagsrummet! säger han med ett skratt.
Jan Lindkvist är pappa till Mikaels bästa vän, och bodde på Åstigen under tiden för översvämningen.
– Vi märkte ganska tidigt i början av maj att något var på väg att hända. Kommunen byggde sandvallar, men de räckte inte till, så vi gjorde egna. När vattnet stod som högst nådde det ända upp till skyltarna på vägmärkena, berättar han.
– De flesta som bodde på Åstigen fick in vatten i husen, men några klarade sig som tur var, bland annat vi.
Jag tror att de husen som blev värst drabbade låg lite lägre än vårt hus.
Hur det såg ut på andra ställen vet jag inte riktigt, man var mest hemma och såg om sitt eget, och följde utveckligen av översvämningen på TV som sände från Lindesberg, avslutar Jan.
Lindesberg är en av 18 orter i Sverige som står med på EU:s lista över orter med hög översvämningsrisk.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.