Lindesbergs kommun redovisar ett överskott på cirka 24 miljoner kronor för 2009.
Dock kan detta positiva resultat tolkas som en sanning med modifikation eftersom det inte är förvaltningarna som gått med plus. Socialförvaltningen t ex redovisar ett underskott på drygt 10 miljoner. Det är istället en rad olika faktorer – engångshändelser – som bidragit till det preliminära bokslutet, som offentliggjordes på tisdagsförmiddagen. Bland annat har drygt 10 miljoner betalats tillbaka till kommunen för inbetalningar för en avtalsgruppförsäkring, en avgift som inte anses nödvändig pga färre långtidssjukskrivna.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, påpekar att överskottet ändå får ses som mycket glädjande och viktigt. Han markerar också tydligt att pengarna måste användas för att betala av den enorma pensionsskulden som tynger kommunen.
-Vi betalar av cirka 100 miljoner totalt nu, trots det har vi ändå väldigt långt kvar. Efter avbetalningen är skulden cirka en halv miljard kronor. Vi kan inte göra som man har gjort tidigare och dra ut på det här, skulden måste betalas av. Annars kommer framtida generationer få det mycket tufft och det vore ett jättestort misstag att blunda för det, konstaterar Larsson.
Överskottet på 24 miljoner kommer alltså att läggas på denna avbetalningsplan. Att lägga överskottet på t ex skola eller vård är inte aktuellt.
-Vi kan inte göra det eftersom pengarna inte är ett resultat av något annat än lyckliga omständigheter som är engångshändelser. Pengar kan inte användas på sådant sätt att det höjer kommunens kostnadsnivå, kommenterar han.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.