Lindesbergs kommun redovisar ett överskott på cirka 24 miljoner kronor för 2009.
Dock kan detta positiva resultat tolkas som en sanning med modifikation eftersom det inte är förvaltningarna som gått med plus. Socialförvaltningen t ex redovisar ett underskott på drygt 10 miljoner. Det är istället en rad olika faktorer – engångshändelser – som bidragit till det preliminära bokslutet, som offentliggjordes på tisdagsförmiddagen. Bland annat har drygt 10 miljoner betalats tillbaka till kommunen för inbetalningar för en avtalsgruppförsäkring, en avgift som inte anses nödvändig pga färre långtidssjukskrivna.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, påpekar att överskottet ändå får ses som mycket glädjande och viktigt. Han markerar också tydligt att pengarna måste användas för att betala av den enorma pensionsskulden som tynger kommunen.
-Vi betalar av cirka 100 miljoner totalt nu, trots det har vi ändå väldigt långt kvar. Efter avbetalningen är skulden cirka en halv miljard kronor. Vi kan inte göra som man har gjort tidigare och dra ut på det här, skulden måste betalas av. Annars kommer framtida generationer få det mycket tufft och det vore ett jättestort misstag att blunda för det, konstaterar Larsson.
Överskottet på 24 miljoner kommer alltså att läggas på denna avbetalningsplan. Att lägga överskottet på t ex skola eller vård är inte aktuellt.
-Vi kan inte göra det eftersom pengarna inte är ett resultat av något annat än lyckliga omständigheter som är engångshändelser. Pengar kan inte användas på sådant sätt att det höjer kommunens kostnadsnivå, kommenterar han.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.