Lindesbergs kommun redovisar ett överskott på cirka 24 miljoner kronor för 2009.
Dock kan detta positiva resultat tolkas som en sanning med modifikation eftersom det inte är förvaltningarna som gått med plus. Socialförvaltningen t ex redovisar ett underskott på drygt 10 miljoner. Det är istället en rad olika faktorer – engångshändelser – som bidragit till det preliminära bokslutet, som offentliggjordes på tisdagsförmiddagen. Bland annat har drygt 10 miljoner betalats tillbaka till kommunen för inbetalningar för en avtalsgruppförsäkring, en avgift som inte anses nödvändig pga färre långtidssjukskrivna.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, påpekar att överskottet ändå får ses som mycket glädjande och viktigt. Han markerar också tydligt att pengarna måste användas för att betala av den enorma pensionsskulden som tynger kommunen.
-Vi betalar av cirka 100 miljoner totalt nu, trots det har vi ändå väldigt långt kvar. Efter avbetalningen är skulden cirka en halv miljard kronor. Vi kan inte göra som man har gjort tidigare och dra ut på det här, skulden måste betalas av. Annars kommer framtida generationer få det mycket tufft och det vore ett jättestort misstag att blunda för det, konstaterar Larsson.
Överskottet på 24 miljoner kommer alltså att läggas på denna avbetalningsplan. Att lägga överskottet på t ex skola eller vård är inte aktuellt.
-Vi kan inte göra det eftersom pengarna inte är ett resultat av något annat än lyckliga omständigheter som är engångshändelser. Pengar kan inte användas på sådant sätt att det höjer kommunens kostnadsnivå, kommenterar han.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.