Lindesbergs kommun redovisar ett överskott på cirka 24 miljoner kronor för 2009.
Dock kan detta positiva resultat tolkas som en sanning med modifikation eftersom det inte är förvaltningarna som gått med plus. Socialförvaltningen t ex redovisar ett underskott på drygt 10 miljoner. Det är istället en rad olika faktorer – engångshändelser – som bidragit till det preliminära bokslutet, som offentliggjordes på tisdagsförmiddagen. Bland annat har drygt 10 miljoner betalats tillbaka till kommunen för inbetalningar för en avtalsgruppförsäkring, en avgift som inte anses nödvändig pga färre långtidssjukskrivna.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Larsson, påpekar att överskottet ändå får ses som mycket glädjande och viktigt. Han markerar också tydligt att pengarna måste användas för att betala av den enorma pensionsskulden som tynger kommunen.
-Vi betalar av cirka 100 miljoner totalt nu, trots det har vi ändå väldigt långt kvar. Efter avbetalningen är skulden cirka en halv miljard kronor. Vi kan inte göra som man har gjort tidigare och dra ut på det här, skulden måste betalas av. Annars kommer framtida generationer få det mycket tufft och det vore ett jättestort misstag att blunda för det, konstaterar Larsson.
Överskottet på 24 miljoner kommer alltså att läggas på denna avbetalningsplan. Att lägga överskottet på t ex skola eller vård är inte aktuellt.
-Vi kan inte göra det eftersom pengarna inte är ett resultat av något annat än lyckliga omständigheter som är engångshändelser. Pengar kan inte användas på sådant sätt att det höjer kommunens kostnadsnivå, kommenterar han.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.