Den 39-åriga man som är anhållen misstänkt för sexuellt utnyttjande av underårig kommer med största sannolikhet inte att begäras häktad av åklagare. Anledningen är att åklagaren inte anser att mannen bör häktas då han fortfarande är anhållen och därmed inte kan påverka förundersökningen.
Vad som framkommit i förhören lämnas inte ut då ärendet numera
är sekretessbelagt, berättar Göran Gunnarsson, Örebropolisens presstalesman.
Flickan mår idag förhållandevis bra, hon är nu placerad på ett temporärt hem, som utsetts av Socialtjänsten, där hon får vila efter allt som har hänt. Om 39-åringen gjort sig skyldig till de brott han är misstänkt för, kan han dömas till fängelse i högst två år.
Försvann i lördags
Det var i lördags vid 20-tiden som den 12-åriga Rockhammars flickan försvann från ett disco i Frövi. Hon sågs då lämna tillställningen tillsammans med 39-åringen. När flickans föräldrar kom till discot vid 20.30-tiden för att hämta henne så fick de höra att hon åkt iväg med en okänd man. Man tog då kontakt med polisen som drog igång ett massivt sökande efter flickan. Hon hittades dock inte under helgen, men man fick tag på den misstänkta 39-åringen som anhölls misstänkt för olaga frihetsberövande alt. människorov. När flickan på måndagsförmiddagen kom till rätta igen så släpptes mannen som då inte längre var misstänkt för något brott.
Vid 17-tiden på måndagen tog fallet en vändning och 39-åringen anhölls på nytt. Det var efter att flickan i polisförhören uppgett att mannen utnyttjat henne sexuellt. Under tisdagen kommer förhören med 39-åringen att fortsätta, men vid skrivandets stund så har åklagaren sagt att man inte kommer att begära mannen häktad.
Den man i 60-årsåldern från Lindesbergs kommun, som i juni frikändes från åtal gällande grov våldtäkt mot barn, har nu dömts till fängelse i 6 år och 6 månader vid Göta Hovrätt. Mannen ska dessutom betala 640 000 kronor i skadestånd till offret.
Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog resan till tabelljumbon Falu IF, där man efter en stark tredje period avgjorde poängjakten. Trots att det första delmålet är avklarat så kom tråkiga nyheter från Lindlöven under torsdagen, där två toppspelare spelare är aktuella.
INSÄNDARE/DEBATT: Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN) hade nämndmöte 16 november 2023 och då beslutade majoriteten (S, KD, C) att ge uppdraget till Hälso- och sjukvårdsförvaltningen (HS) att utifrån utvecklingsplanen återkomma till nämnden med ”En plan för att avsluta akuta kirurgiska ingrepp vid Lindesbergs lasarett.” För specialistmottagningar vid Lindesbergs och Karlskoga lasarett planeras koncentration av hela eller delar av mottagningarna till USÖ. Redan nu har halvering av IVA-platser samt begränsning av verksamhet vid laboratoriet och röntgen genomförts vid Lindesbergs lasarett. Lasarettets kök föreslås övergå från att laga maten till att få paketerad mat två gånger i veckan från USÖ. Politikerna i HSN har alltså beslutat att Hälso-och sjukvårdsförvaltningen ska ta fram planer som framför allt påverkar länsinvånarna i norra länsdelen med begränsningar i bassjukvården.
Ny statistik från Skolverket visar att hela 37 procent av eleverna i Lindesbergs kommun inte når gymnasieexamen efter tre år. Efter att ha granska siffrorna menar fackförbundet Sveriges Lärare att detta är förhållandevis många elever som slås ut jämfört med resten av landet.
– Den svenska skolan ger inte eleverna en likvärdig möjlighet och förlorade år är svåra att ta igen, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare i ett pressmeddelande.
Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
En man i 40-årsåldern har under fredagsförmiddagen gripits på en adress i Gusselbyområdet, misstänkt för rån alternativt grovt rån.
– Det här kom in som ett ärende rörande en grov misshandel, men det har senare framkommit uppgifter som har ändrat rubriceringen till rån alternativt grovt rån. Det är ännu lite oklart vad det landar i, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en match med få skott när Lindlöven gästade tabellfemman HC Dalen, som kämpar för en säkrad plats i Allettan. Med de kvitterade siffrorna 1-1 så blev straffarna att avgöra resultatet, Lindlövens första straffläggning för säsongen. Trots fem straffskott för Lindlöven så var HC Dalen snabbast att få in pucken i mål.
På många platser i Mellansverige, kunde man under lördagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till info@lindenytt.com