Christoffer Wilhelmsson och Christer Pilblad från Kultur- och musikhuset Hillstreet. Foto: Jennie Einarsson

40 år sedan Musikhuset startades i Lindesberg

Det hela började 1983 när en grupp engagerade ungdomar samlades och grundade musikföreningen Musik över gränserna, M.Ö.G. Behovet av en replokal ledde till att man 1985 fick tillgång till en källarlokal i den gamla skofabriken på Kullgatan 1 i Lindesberg. Lokalen, som då kallades ”Musikhuset”, blev snabbt en viktig samlingspunkt för unga människor med ett gemensamt musikintresse. Idag, 40 år senare, lever den musikkultur som en gång startade där vidare, även om den nu har utvecklats och förändrats.
– Det är jättekul att verksamheten fortsätter att rulla vidare och att det fortfarande finns ett intresse, säger Christer Pilblad från Studiefrämjandet.

Christer Pilblad började repa med sitt första band i ”Musikhuset” 1991 och blev snabbt en del av miljön på Kullgatan och ett välkänt ansikte. Från att ha varit ung musiker har han sedan 2003 haft rollen som Folkbildningsutvecklare på Studiefrämjandet, där han leder verksamheten tillsammans med sin kollega Christoffer Wilhelmsson.

Under åren har Kullgatan varit värd för många konserter och festivaler. Bland annat fick den årligen återkommande Novemberfestivalen se dagens ljus här 1995, ungdomsfestivalen Vårskrik som grundades 2006 och den numera nedlagda festivalen Augustibuller hölls för första gången på Kullgatan när det begav sig. Dessutom har en rad kända artister stått på scenen här, som Entombed, The Kristet Utseende, Hardcore Superstar, Charta 77, Köttgrottorna, Starmarket och Loosegoats, för att nämna några.

Dags att skrika åt våren igen! Bilden är tagen under en tidigare upplaga av musikfestivalen Vårskrik. Foto: Ida Lindkvist

2010 upptäcktes en vattenskada och man genomförde en större ombyggnation av lokalerna. Samtidigt bytte man namn till Kultur- och musikhuset Hillstreet för att visa på en bredare verksamhet – en verksamhet som dessutom hela tiden är under utveckling.

Tom Ernestål har fullt fokus på spelbrädet. Foto: Jennie Einarsson

– Vi breddade verksamheten till att handla om mer än bara musik. Idag finns närradiostudio, en produktionsstudio, ungdomsgård och andra typer av aktiviteter. Exempelvis har vi en grupp som spelar figurspelet Warhammer, vilket är en del av breddningen i verksamheten. Det är inte heller bara ungdomar hos oss, vi har även ett gäng folkmusiker som repeterar här, så det handlar inte bara om tung, hård rockmusik, vi har naturligtvis även andra musikgenrer här också, berättar Christer.

Hillstreet på Kullgatan i Lindesberg. Foto: Jennie Larsson

Genom åren har mängder av ungdomar haft Kultur- och musikhuset Hillstreet som tillhåll. Mycket av detta beror på det stora engagemanget och det hårda arbetet att hitta och inspirera unga människor att intressera sig för musik och kultur. Tillsammans med Christoffer Wilhelmsson har Christer Pilblad haft den ledande rollen i verksamheten, som drivs av Studiefrämjandet. De är ofta ute på skolorna och marknadsför ungdomsverksamheten.

Foto: Camilla Lagerman

– Det gäller för oss som jobbar här att hela tiden arbeta aktivt med att marknadsföra verksamheten. Vi besöker ofta skolorna och försöker ha olika lovaktiviteter. Under sommaren brukar vi ha omkring 50-60 ungdomar här i olika typer av verksamheter, några sommarjobbar hos oss och några praktiserar. Vi ser gärna att det ska finnas en ny generation efter den nuvarande, eller gärna ett par generationer till som har ett intresse av vara del av verksamheten här, det blir som ett hjul som rullar på det här viset, förklarar Christer.

Som för många andra verksamheter var coronapandemin en stor utmaning för Hillstreet. Under en tid var all verksamhet tvungen att stanna av. Men tack vare ett proaktivt arbete och engagemang under flera år innan pandemin, kunde man när samhället öppnades upp igen rädda och återuppta verksamheten.

Linn, Emilia och Mathilda rockar loss på scenen tillsammans med ledaren Christoffer Vilhelmsson. Bilden är tagen sommaren 2020 när ett musikläger arrangerades på Hillstreet. Foto: Jennie Larsson

– Efter pandemin hade många slutat eller lagt av mer eller mindre. Att få igång verksamheten då var en riktig utmaning, det handlade om att hitta nytt folk helt enkelt. Under 2021 och 2022 hade vi ett otroligt fokus på detta och nu i efterhand tycker jag att vi lyckades väldigt bra. De ungdomar som vi nådde ut till redan under 2018 på mellanstadiet hade då börjat i högstadiet och där lyckades vi bygga vidare på deras intresse. Det är många av just dessa ungdomar som finns i våra lokaler idag, där de har konserter, repar och utvecklar verksamheten, berättar Christer.

I år firar Kultur- och musikhuset Hillstreet sitt 40-årsjubileum, och planer finns på ett festligt firande under hösten. Exakt hur det kommer att gå till är fortfarande inte klart, men man söker aktivt efter gamla bilder och minnen från de tidiga åren för att skapa ett roligt inslag under firandet.

Kanske finns det någon som har gamla bilder från konserter eller spelningar här hos oss. Vi skulle vara glada om ni ville dela med er av dessa till oss, avslutar Christer.

Publicerad 7 mars 2025 klockan 13:24

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

2 februari 2026 klockan 09:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.

30 januari 2026 klockan 15:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare

I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

28 januari 2026 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-02-03 00:51