Christoffer Wilhelmsson och Christer Pilblad från Kultur- och musikhuset Hillstreet. Foto: Jennie Einarsson
40 år sedan Musikhuset startades i Lindesberg
Det hela började 1983 när en grupp engagerade ungdomar samlades och grundade musikföreningen Musik över gränserna, M.Ö.G. Behovet av en replokal ledde till att man 1985 fick tillgång till en källarlokal i den gamla skofabriken på Kullgatan 1 i Lindesberg. Lokalen, som då kallades ”Musikhuset”, blev snabbt en viktig samlingspunkt för unga människor med ett gemensamt musikintresse. Idag, 40 år senare, lever den musikkultur som en gång startade där vidare, även om den nu har utvecklats och förändrats.
– Det är jättekul att verksamheten fortsätter att rulla vidare och att det fortfarande finns ett intresse, säger Christer Pilblad från Studiefrämjandet.
Christer Pilblad började repa med sitt första band i ”Musikhuset” 1991 och blev snabbt en del av miljön på Kullgatan och ett välkänt ansikte. Från att ha varit ung musiker har han sedan 2003 haft rollen som Folkbildningsutvecklare på Studiefrämjandet, där han leder verksamheten tillsammans med sin kollega Christoffer Wilhelmsson.
Under åren har Kullgatan varit värd för många konserter och festivaler. Bland annat fick den årligen återkommande Novemberfestivalen se dagens ljus här 1995, ungdomsfestivalen Vårskrik som grundades 2006 och den numera nedlagda festivalen Augustibuller hölls för första gången på Kullgatan när det begav sig. Dessutom har en rad kända artister stått på scenen här, som Entombed, The Kristet Utseende, Hardcore Superstar, Charta 77, Köttgrottorna, Starmarket och Loosegoats, för att nämna några.
Dags att skrika åt våren igen! Bilden är tagen under en tidigare upplaga av musikfestivalen Vårskrik. Foto: Ida Lindkvist
2010 upptäcktes en vattenskada och man genomförde en större ombyggnation av lokalerna. Samtidigt bytte man namn till Kultur- och musikhuset Hillstreet för att visa på en bredare verksamhet – en verksamhet som dessutom hela tiden är under utveckling.
Tom Ernestål har fullt fokus på spelbrädet. Foto: Jennie Einarsson
– Vi breddade verksamheten till att handla om mer än bara musik. Idag finns närradiostudio, en produktionsstudio, ungdomsgård och andra typer av aktiviteter. Exempelvis har vi en grupp som spelar figurspelet Warhammer, vilket är en del av breddningen i verksamheten. Det är inte heller bara ungdomar hos oss, vi har även ett gäng folkmusiker som repeterar här, så det handlar inte bara om tung, hård rockmusik, vi har naturligtvis även andra musikgenrer här också, berättar Christer.
Hillstreet på Kullgatan i Lindesberg. Foto: Jennie Larsson
Genom åren har mängder av ungdomar haft Kultur- och musikhuset Hillstreet som tillhåll. Mycket av detta beror på det stora engagemanget och det hårda arbetet att hitta och inspirera unga människor att intressera sig för musik och kultur. Tillsammans med Christoffer Wilhelmsson har Christer Pilblad haft den ledande rollen i verksamheten, som drivs av Studiefrämjandet. De är ofta ute på skolorna och marknadsför ungdomsverksamheten.
Foto: Camilla Lagerman
– Det gäller för oss som jobbar här att hela tiden arbeta aktivt med att marknadsföra verksamheten. Vi besöker ofta skolorna och försöker ha olika lovaktiviteter. Under sommaren brukar vi ha omkring 50-60 ungdomar här i olika typer av verksamheter, några sommarjobbar hos oss och några praktiserar. Vi ser gärna att det ska finnas en ny generation efter den nuvarande, eller gärna ett par generationer till som har ett intresse av vara del av verksamheten här, det blir som ett hjul som rullar på det här viset, förklarar Christer.
Som för många andra verksamheter var coronapandemin en stor utmaning för Hillstreet. Under en tid var all verksamhet tvungen att stanna av. Men tack vare ett proaktivt arbete och engagemang under flera år innan pandemin, kunde man när samhället öppnades upp igen rädda och återuppta verksamheten.
Linn, Emilia och Mathilda rockar loss på scenen tillsammans med ledaren Christoffer Vilhelmsson. Bilden är tagen sommaren 2020 när ett musikläger arrangerades på Hillstreet. Foto: Jennie Larsson
– Efter pandemin hade många slutat eller lagt av mer eller mindre. Att få igång verksamheten då var en riktig utmaning, det handlade om att hitta nytt folk helt enkelt. Under 2021 och 2022 hade vi ett otroligt fokus på detta och nu i efterhand tycker jag att vi lyckades väldigt bra. De ungdomar som vi nådde ut till redan under 2018 på mellanstadiet hade då börjat i högstadiet och där lyckades vi bygga vidare på deras intresse. Det är många av just dessa ungdomar som finns i våra lokaler idag, där de har konserter, repar och utvecklar verksamheten, berättar Christer.
I år firar Kultur- och musikhuset Hillstreet sitt 40-årsjubileum, och planer finns på ett festligt firande under hösten. Exakt hur det kommer att gå till är fortfarande inte klart, men man söker aktivt efter gamla bilder och minnen från de tidiga åren för att skapa ett roligt inslag under firandet.
Kanske finns det någon som har gamla bilder från konserter eller spelningar här hos oss. Vi skulle vara glada om ni ville dela med er av dessa till oss, avslutar Christer.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...