När journalisten Martin Schibbye släpptes från det Etiopiska fängelset 2012 lovade han sina medfångar att berätta för världen om dem. Nu turnerar han med föreställningen Kality som gör deras röster hörda, och under onsdagskvällen stannande de till på Folkets Hus i Lindesberg.
När Martin Schibbye och hans kollega Johan Persson greps i Etiopien i juli 2011, var det bara början på vad som skulle bli 438 dagar av ren tortyr. Misär, hot och våld var en del av vardagen för fångarna i Kalityfängelset, många av dem dömda för brott de inte ens begått. Bloggare, journalister, advokater, poeter och politiker som alla blivit stämplade som terrorister på grund av att de skrivit texter som kritiserat regeringen, ibland inte ens det.
I september 2012 släpptes Martin och Johan till slut, och då började en helt ny typ av resa – att berätta för världen om deras medfångar som fortfarande satt fängslade.
Precis det gör nu Martin när han tillsammans med Angelica Radvolt och David Lenneman turnerar med föreställningen Kality, där de ger de dömda en röst. I varje stad de besöker får de hjälp av en lokal journalist som får gestalta en av fångarna, denna gången var det Pelle Råssjö från NA som läste vittnesmålen från Chaala Hailu.
Martin berättade rörande om en kvinnlig journalist som han träffade innanför fängelsets murar, hennes namn var Reeyot Alemu och hon hade blivit dömd för terrorism. De började brevväxla genom en tändsticksask som de gömde på toaletten, och när Martin senare släpptes bad hon honom att berätta för alla vad han sett.
– Berätta för världen att jag inte är någon terrorist – jag är journalist!
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.