Sedan i söndags går det alldeles utmärkt att snöra på sig skridskorna och ta sig en tur på Lindessjöns is. Även den här säsongen satsar alltså Kultur- och fritidskontoret på att hålla en slinga öppen för motionärer.
Från Parkudden i norr till badplatsen ”Lingon och mjölk” i söder sträcker sig den flera kilometer långa motionsslingan. Kulturchefen har själv provkört den så sent som idag (läs tisdag) och konstaterar att den är i gott skick och väl värd en tur på.
-Men man måste absolut inte uppleva sjön på skridskor, säger kulturchef Johan Tranquist och fortsätter:
-Vill man promenera eller åka spark så är det lika välkommet det.
Slingan är ca 4,5 kilometer lång och enligt kulturkontoret råder det ingen större risk att bege sig ut på isen.
-Isen är mellan 30-40 cm tjock längs sträckan, det är mer än tillräckligt, påpekar han.
Men vad beträffar vädret så vet man ju aldrig vad som händer en vecka från nu. Skulle det bli mildväder så är det klart att isarna tar lite stryk. Dock har man garderat sig så gott man kan.
-Vi har dragit slingan ganska långt in i vikarna, där isen är tjockare, säger Tranquist.
Prova på långfärd
Enligt kulturchefen planeras det för fullt att i samarbete med Studiefrämjandet anordna aktiviteter på sjön. Tanken är att man skall ge invånarna chansen att prova på långfärdsskridskor om man inte gjort det förr.
-Det kan bli ganska så snart, inget datum är bestämt men det är ju bra att passa på nu när det är så goda förutsättningar. Vi får återkomma så fort vi vet mer, avslutar Johan Tranquist.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.