Sedan i söndags går det alldeles utmärkt att snöra på sig skridskorna och ta sig en tur på Lindessjöns is. Även den här säsongen satsar alltså Kultur- och fritidskontoret på att hålla en slinga öppen för motionärer.
Från Parkudden i norr till badplatsen ”Lingon och mjölk” i söder sträcker sig den flera kilometer långa motionsslingan. Kulturchefen har själv provkört den så sent som idag (läs tisdag) och konstaterar att den är i gott skick och väl värd en tur på.
-Men man måste absolut inte uppleva sjön på skridskor, säger kulturchef Johan Tranquist och fortsätter:
-Vill man promenera eller åka spark så är det lika välkommet det.
Slingan är ca 4,5 kilometer lång och enligt kulturkontoret råder det ingen större risk att bege sig ut på isen.
-Isen är mellan 30-40 cm tjock längs sträckan, det är mer än tillräckligt, påpekar han.
Men vad beträffar vädret så vet man ju aldrig vad som händer en vecka från nu. Skulle det bli mildväder så är det klart att isarna tar lite stryk. Dock har man garderat sig så gott man kan.
-Vi har dragit slingan ganska långt in i vikarna, där isen är tjockare, säger Tranquist.
Prova på långfärd
Enligt kulturchefen planeras det för fullt att i samarbete med Studiefrämjandet anordna aktiviteter på sjön. Tanken är att man skall ge invånarna chansen att prova på långfärdsskridskor om man inte gjort det förr.
-Det kan bli ganska så snart, inget datum är bestämt men det är ju bra att passa på nu när det är så goda förutsättningar. Vi får återkomma så fort vi vet mer, avslutar Johan Tranquist.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.