Sedan i söndags går det alldeles utmärkt att snöra på sig skridskorna och ta sig en tur på Lindessjöns is. Även den här säsongen satsar alltså Kultur- och fritidskontoret på att hålla en slinga öppen för motionärer.
Från Parkudden i norr till badplatsen ”Lingon och mjölk” i söder sträcker sig den flera kilometer långa motionsslingan. Kulturchefen har själv provkört den så sent som idag (läs tisdag) och konstaterar att den är i gott skick och väl värd en tur på.
-Men man måste absolut inte uppleva sjön på skridskor, säger kulturchef Johan Tranquist och fortsätter:
-Vill man promenera eller åka spark så är det lika välkommet det.
Slingan är ca 4,5 kilometer lång och enligt kulturkontoret råder det ingen större risk att bege sig ut på isen.
-Isen är mellan 30-40 cm tjock längs sträckan, det är mer än tillräckligt, påpekar han.
Men vad beträffar vädret så vet man ju aldrig vad som händer en vecka från nu. Skulle det bli mildväder så är det klart att isarna tar lite stryk. Dock har man garderat sig så gott man kan.
-Vi har dragit slingan ganska långt in i vikarna, där isen är tjockare, säger Tranquist.
Prova på långfärd
Enligt kulturchefen planeras det för fullt att i samarbete med Studiefrämjandet anordna aktiviteter på sjön. Tanken är att man skall ge invånarna chansen att prova på långfärdsskridskor om man inte gjort det förr.
-Det kan bli ganska så snart, inget datum är bestämt men det är ju bra att passa på nu när det är så goda förutsättningar. Vi får återkomma så fort vi vet mer, avslutar Johan Tranquist.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.