Sedan i söndags går det alldeles utmärkt att snöra på sig skridskorna och ta sig en tur på Lindessjöns is. Även den här säsongen satsar alltså Kultur- och fritidskontoret på att hålla en slinga öppen för motionärer.
Från Parkudden i norr till badplatsen ”Lingon och mjölk” i söder sträcker sig den flera kilometer långa motionsslingan. Kulturchefen har själv provkört den så sent som idag (läs tisdag) och konstaterar att den är i gott skick och väl värd en tur på.
-Men man måste absolut inte uppleva sjön på skridskor, säger kulturchef Johan Tranquist och fortsätter:
-Vill man promenera eller åka spark så är det lika välkommet det.
Slingan är ca 4,5 kilometer lång och enligt kulturkontoret råder det ingen större risk att bege sig ut på isen.
-Isen är mellan 30-40 cm tjock längs sträckan, det är mer än tillräckligt, påpekar han.
Men vad beträffar vädret så vet man ju aldrig vad som händer en vecka från nu. Skulle det bli mildväder så är det klart att isarna tar lite stryk. Dock har man garderat sig så gott man kan.
-Vi har dragit slingan ganska långt in i vikarna, där isen är tjockare, säger Tranquist.
Prova på långfärd
Enligt kulturchefen planeras det för fullt att i samarbete med Studiefrämjandet anordna aktiviteter på sjön. Tanken är att man skall ge invånarna chansen att prova på långfärdsskridskor om man inte gjort det förr.
-Det kan bli ganska så snart, inget datum är bestämt men det är ju bra att passa på nu när det är så goda förutsättningar. Vi får återkomma så fort vi vet mer, avslutar Johan Tranquist.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.