Sedan i söndags går det alldeles utmärkt att snöra på sig skridskorna och ta sig en tur på Lindessjöns is. Även den här säsongen satsar alltså Kultur- och fritidskontoret på att hålla en slinga öppen för motionärer.
Från Parkudden i norr till badplatsen ”Lingon och mjölk” i söder sträcker sig den flera kilometer långa motionsslingan. Kulturchefen har själv provkört den så sent som idag (läs tisdag) och konstaterar att den är i gott skick och väl värd en tur på.
-Men man måste absolut inte uppleva sjön på skridskor, säger kulturchef Johan Tranquist och fortsätter:
-Vill man promenera eller åka spark så är det lika välkommet det.
Slingan är ca 4,5 kilometer lång och enligt kulturkontoret råder det ingen större risk att bege sig ut på isen.
-Isen är mellan 30-40 cm tjock längs sträckan, det är mer än tillräckligt, påpekar han.
Men vad beträffar vädret så vet man ju aldrig vad som händer en vecka från nu. Skulle det bli mildväder så är det klart att isarna tar lite stryk. Dock har man garderat sig så gott man kan.
-Vi har dragit slingan ganska långt in i vikarna, där isen är tjockare, säger Tranquist.
Prova på långfärd
Enligt kulturchefen planeras det för fullt att i samarbete med Studiefrämjandet anordna aktiviteter på sjön. Tanken är att man skall ge invånarna chansen att prova på långfärdsskridskor om man inte gjort det förr.
-Det kan bli ganska så snart, inget datum är bestämt men det är ju bra att passa på nu när det är så goda förutsättningar. Vi får återkomma så fort vi vet mer, avslutar Johan Tranquist.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.