På onsdagen lämnades ett förslag in till kommunstyrelsen gällande en större satsning på besöksnäringen i Lindesberg. Bakom förslaget står en rad företagare, bland andra Marco Åkeson (Plantmarknaden), och Per Egeryd (Egeryds Fastigheter).
Totalkostaden för den rejäla satsningen landar på 65 miljoner kronor och man föreslår nu att kommunstyrelsen tar ställning till om detta är något kommunen eventuellt kan investera pengar i. Förslaget innefattar fem olika investeringar man önskar att Lindesbergs kommun tar på sig för att främja turism och näringsliv:
• Ett utomhusbad i anslutning till Bottenån. Kostnad 8 miljoner.
• En ny fastighet byggs samman med badhuset. I denna byggnad vill man upprätta ett lekland för barn. Kostnad 12 miljoner.
• Inköp och utbyggnad av hotellet med totalt 35 rum. Kostnad 35 miljoner.
• En citycamping i läge nära sjön. Kostnad 5 miljoner
• Bygge av en gokartbana i anslutning till den nya industrirakan och tillika dragracingbanan. Kostnad 5 miljoner.
I förslaget skriver man att tanken är att kommunen hyr ut anläggningarna till Upplev Lindesberg AB som i sin tur hyr ut anläggningarna till respektive entreprenör inom fyra nya bolag: Linde Bad & Lek AB, Hotell i Bergslagen AB, Linde Centrumcamping AB samt Linde Motorstadium AB.
Upplev Lindesberg skall vara delägare i varje bolag för att kunna påverka dess utveckling.
Bakom förslaget står följande personer och företag:
Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi och Buss
Kenneth Holgersson, Linde Bildelar AB
Marco Åkeson, Plantmarknaden
Jonny Nielsen, Äventyrsgolfen
Per Egeryd, Egeryds Fastigheter AB
Joakim Wessman, Bergslagens Sparbank AB
Undertecknade önskar att kommunstyrelsen kan lämna besked i frågan redan under november månad.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.