I onsdags kväll samlades 80 Lindlöven-sponsorer under en mycket lyckad tillställning på Café Maxim – Lindehovs eget kaffehak. Under den timmeslånga träffen fick deltagarna bland annat nöjet att träffa Tomas Jonsson vars imponerande meritlista bland annat innehåller två titlar från sin tid i NHL.
Lindlövens sponsorer inbjuds varje år till en sponsorträff i ishallen för att bli uppdaterade på senaste nytt och framtida delmål. När sponsorerna kom till Café Maxim igår kväll, så hade man dessutom en extra överraskning för gästerna. Men först ut var sponsoransvarige John Falck, som började med att tacka alla de tidigare och trogna sponsorerna för deras fortsatta förtroende. Därefter var det dags att presentera alla de nya som tillkommit.
Lite senare kallades också kvällens ”hedersgäst” fram, den dubble Stanley Cup-vinnaren Tomas Jonsson, som numera är tränare i Falu IF. Men det var en något blygsam Tomas Jonsson som klev fram och hälsade på folket. Han ville inte gärna skryta så mycket om det vi andra så gärna ville höra. Men Lindlövens John Falck lyckades med lite övertalning att få honom att berätta om sin imponerande karriär.
Tomas spelade i New York Islanders när klubben vann Stanley Cup åren 1982 och 1983. Senare i sin karriär landade han i Edmonton Oilers innan han återvände hem till Sverige 1989 och spelade i Leksands IF. Nio år senare tog han av sig skridskorna och lade dem på den berömda hyllan för att sedan inleda ett engagemang i hemstadens hockeyklubb Falu IF. Då hade han även hunnit avverka 203 A-landskamper. Och med anledning av denna karriärs utveckling så stod han nu på Lindlövens hemmaplan och väntade på att hans Falu IF skulle få spöa vettet ur våra lokala hockeyhjältar. Nu blev det ju inte riktigt så. Lindlöven visade att det krävs mycket mer än stödet från en av Sveriges största spelare genom tiderna för att knäcka oss. Så det så!
Läs mer om matchen Lindlöven vs Falu IF >>
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.