1800-talsfastigheten Adellska gården, har köpts av Egeryds Fastigheter för köpeskillingen 2,5 miljoner kronor. Nu väntar rust och tillbyggnad.-Jag ser stor potential i den här fastigheten, säger Per Egeryd, VD Egeryds Fastigheter.
Fastigheten Rudan 11 på Kungsgatan 29, eller Adellska gården som den också kallas, kan inom en snar framtid få dubbelt så många lägenheter mot dagens fem i antal. Detta meddelar den nya fastighetsägaren. Men dessförinnan står andra prioriteringar högre eftersom underhållet varit eftersatt länge, uppger Egeryds.
-Så nu måste vi se över det viktigaste först. Att bevara den här fina gamla gården, säger Per Egeryd.
Han berättar att fasad och tak är A och O i detta nu.
-Vi kanske inte hinner med taket i år, men fasaden måste snyggas till med ny färg och det kan ske redan i år. Jag kommer att ta hjälp av stadsarkitektkontoret för att kolla upp vilken färg fastigheten hade ursprungligen för att eventuellt återställa till den, säger Per.
Fastigheten har en innergård och ett fristående garage. Här har den nya fastighetsägaren redan sett möjligheter som kan ge centrum ett nyttigt tillskott av nya bostäder.
-Garaget ser jag gärna att vi bygger om till bostäder och att man samtidigt bygger till ett våningsplan. Då får man loss mellan 4-5 mindre lägenheter, berättar Per.
Byggplanerna ligger dock lite på is medan man ser över fastigheten i stort.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.