Det var i december förra året som en ambulans, på väg tillbaka till Lindesberg från Örebro, får ett prio-1-larm gällande en vuxen person med hjärtstopp. SOS Alarm gör bedömningen att denna ambulans har bäst geografiska position för att respondera på larmet, men larmet kvitteras redan efter 39 sekunder. Istället för att åka till den drabbade patienten, åker man i motsatt riktning till sjukhuset för att byta besättning då man närmar sig slutet på sitt arbetspass.
I samband med larmet sitter en sjuksköterska, som ej är behörig utryckningschaufför bakom ratten, och man behöver därför göra ett förarbyte då den andra sköterskan i fordonet har behörighet. Tidpunkten för larmet inträffar i samband med skiftbyte, varpå besättningen fattar beslutet att åka till ambulansstationen för att byta personal, trots att detta innebär att man åker i motsatt riktning från den drabbade patienten.
I anmälan står ”Trots larmets allvarlighetsgrad och tydlig rutin att dessa larm skall påbörjas omedelbart, så väljer de att åka i motsatt riktning till sjukhuset för att byta besättning. Detta då deras arbetspass går mot sitt slut. Detta medför att denna ambulans ankomst till skadeplats fördröjs med mer än fem minuter. Varje minuts fördröjning i samband med misstänkt hjärtstopp försämrar patientens chans till överlevnad markant och ökar risken för mycket allvarlig skada, även om patienten skulle överleva.”
Räddningstjänsten, som var först på plats i det aktuella fallet, påbörjade hjärt- och lungräddning på patienten, vilken senare övertogs av annan ambulans som anländer innan den aktuella ambulansen. Patienten är då avliden.
I anmälan konstaterar man ”I detta fall har den aktuella fördröjningen inte påverkat utgången för patienten, men det kunde inte ambulanspersonalen veta då larmet kom”.
Händelsen har även utmynnat i ett disciplinärende där regionens HR-avdelning involverade.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.