Det var i december förra året som en ambulans, på väg tillbaka till Lindesberg från Örebro, får ett prio-1-larm gällande en vuxen person med hjärtstopp. SOS Alarm gör bedömningen att denna ambulans har bäst geografiska position för att respondera på larmet, men larmet kvitteras redan efter 39 sekunder. Istället för att åka till den drabbade patienten, åker man i motsatt riktning till sjukhuset för att byta besättning då man närmar sig slutet på sitt arbetspass.
I samband med larmet sitter en sjuksköterska, som ej är behörig utryckningschaufför bakom ratten, och man behöver därför göra ett förarbyte då den andra sköterskan i fordonet har behörighet. Tidpunkten för larmet inträffar i samband med skiftbyte, varpå besättningen fattar beslutet att åka till ambulansstationen för att byta personal, trots att detta innebär att man åker i motsatt riktning från den drabbade patienten.
I anmälan står ”Trots larmets allvarlighetsgrad och tydlig rutin att dessa larm skall påbörjas omedelbart, så väljer de att åka i motsatt riktning till sjukhuset för att byta besättning. Detta då deras arbetspass går mot sitt slut. Detta medför att denna ambulans ankomst till skadeplats fördröjs med mer än fem minuter. Varje minuts fördröjning i samband med misstänkt hjärtstopp försämrar patientens chans till överlevnad markant och ökar risken för mycket allvarlig skada, även om patienten skulle överleva.”
Räddningstjänsten, som var först på plats i det aktuella fallet, påbörjade hjärt- och lungräddning på patienten, vilken senare övertogs av annan ambulans som anländer innan den aktuella ambulansen. Patienten är då avliden.
I anmälan konstaterar man ”I detta fall har den aktuella fördröjningen inte påverkat utgången för patienten, men det kunde inte ambulanspersonalen veta då larmet kom”.
Händelsen har även utmynnat i ett disciplinärende där regionens HR-avdelning involverade.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.