Mandatfördelningen i kommunfullmäktige är klar och likaså personrösterna. Några nya ansikten kommer att träda in på arenan och några gamla försvinner. Ungdomarna får vänta i kulisserna medan de äldre får representera partiet och väljarna. Det står klart sedan valnatten. Dock finns flera personer i åldern 20-30 med på ersättarlistan i fullmäktige.
Störst men inte äldst
Med de nya ledamöterna visar det sig idag att det största partiet, Socialdemokraterna, ligger förhållandevis lågt i snittålder i jämförelse med andra mindre partier. Snittåldern i S är 53 år. Jämfört med t.ex. Folkpartiet framstår Sossarna som rena ungdomspartiet efter detta val. Folkpartiet fick tre mandat i valet, två mer än tidigare. De två nya ledamöterna är 74 respektive 68 år. Tackvare att den tidigare ledamoten och gruppledaren Patrik Öhrström är relativt ung med sina 39 år, så hamnar snittåldern ”bara” på 60,3 år.
Yngst i fullmäktige är Lod med en medelålder av 34,5 år. Orsaken är att den blott 19 år unge Rebin Mostafa får ta plats vid partiledaren Mats Lagermans sida. Dock kommer detta mandat delas upp på två personer. De första två åren får Rebin ta plats i fullmäktige och resterande tid sitter partiets tredjekandidat Mattias Olofsson, 25 år. Med andra ord stiger medelåldern med tre år samtidigt som sidbyte sker mellan de två unga politikerna.
Hos det andra ungdomssatsande partiet, Vänsterpartiet, så finner man ungdomarna i ersättarbåset – 22 och 23 år gamla. Partiets snittålder blir därför inte lägre än 47,6.
Miljöpartiet är ytterligare ett parti som hamnar under 50-strecket i medelålder. Med ledamöterna Bo Haraldsson, 49, och Helen Uliczka, 43, så hamnar medelåldern på 46 år.
Kristdemokraterna är ytterligare ett parti som representeras av vår äldre generation. Trots att Lars-Åke Dammström drar ner medelåldern med sina 50 år, så hamnar snittet på hela 57 år. Kristdemokraterna fick tre mandat efter valet.
Centerpartiet som gick starkt framåt i valet, har landat på en betydligt bekvämare plats i fullmäktige med ett extra mandat efter valnatten. Även medelålder ligger på en klart lägre nivå jämfört med andra partier. Med sina sju mandat är man i snitt 53,4 år gamla.
Äldst och yngst:
Folkpartiet – 60,3 år
Moderaterna – 57,4 år
Kristdemokraterna – 57 år
Centerpartiet – 53,4 år
Socialdemokraterna – 53 år
Vänsterpartiet – 47,6 år
Miljöpartiet – 46 år
Lod – 34,5 år
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.