Mandatfördelningen i kommunfullmäktige är klar och likaså personrösterna. Några nya ansikten kommer att träda in på arenan och några gamla försvinner. Ungdomarna får vänta i kulisserna medan de äldre får representera partiet och väljarna. Det står klart sedan valnatten. Dock finns flera personer i åldern 20-30 med på ersättarlistan i fullmäktige.
Störst men inte äldst
Med de nya ledamöterna visar det sig idag att det största partiet, Socialdemokraterna, ligger förhållandevis lågt i snittålder i jämförelse med andra mindre partier. Snittåldern i S är 53 år. Jämfört med t.ex. Folkpartiet framstår Sossarna som rena ungdomspartiet efter detta val. Folkpartiet fick tre mandat i valet, två mer än tidigare. De två nya ledamöterna är 74 respektive 68 år. Tackvare att den tidigare ledamoten och gruppledaren Patrik Öhrström är relativt ung med sina 39 år, så hamnar snittåldern ”bara” på 60,3 år.
Yngst i fullmäktige är Lod med en medelålder av 34,5 år. Orsaken är att den blott 19 år unge Rebin Mostafa får ta plats vid partiledaren Mats Lagermans sida. Dock kommer detta mandat delas upp på två personer. De första två åren får Rebin ta plats i fullmäktige och resterande tid sitter partiets tredjekandidat Mattias Olofsson, 25 år. Med andra ord stiger medelåldern med tre år samtidigt som sidbyte sker mellan de två unga politikerna.
Hos det andra ungdomssatsande partiet, Vänsterpartiet, så finner man ungdomarna i ersättarbåset – 22 och 23 år gamla. Partiets snittålder blir därför inte lägre än 47,6.
Miljöpartiet är ytterligare ett parti som hamnar under 50-strecket i medelålder. Med ledamöterna Bo Haraldsson, 49, och Helen Uliczka, 43, så hamnar medelåldern på 46 år.
Kristdemokraterna är ytterligare ett parti som representeras av vår äldre generation. Trots att Lars-Åke Dammström drar ner medelåldern med sina 50 år, så hamnar snittet på hela 57 år. Kristdemokraterna fick tre mandat efter valet.
Centerpartiet som gick starkt framåt i valet, har landat på en betydligt bekvämare plats i fullmäktige med ett extra mandat efter valnatten. Även medelålder ligger på en klart lägre nivå jämfört med andra partier. Med sina sju mandat är man i snitt 53,4 år gamla.
Äldst och yngst:
Folkpartiet – 60,3 år
Moderaterna – 57,4 år
Kristdemokraterna – 57 år
Centerpartiet – 53,4 år
Socialdemokraterna – 53 år
Vänsterpartiet – 47,6 år
Miljöpartiet – 46 år
Lod – 34,5 år
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!