Mandatfördelningen i kommunfullmäktige är klar och likaså personrösterna. Några nya ansikten kommer att träda in på arenan och några gamla försvinner. Ungdomarna får vänta i kulisserna medan de äldre får representera partiet och väljarna. Det står klart sedan valnatten. Dock finns flera personer i åldern 20-30 med på ersättarlistan i fullmäktige.
Störst men inte äldst
Med de nya ledamöterna visar det sig idag att det största partiet, Socialdemokraterna, ligger förhållandevis lågt i snittålder i jämförelse med andra mindre partier. Snittåldern i S är 53 år. Jämfört med t.ex. Folkpartiet framstår Sossarna som rena ungdomspartiet efter detta val. Folkpartiet fick tre mandat i valet, två mer än tidigare. De två nya ledamöterna är 74 respektive 68 år. Tackvare att den tidigare ledamoten och gruppledaren Patrik Öhrström är relativt ung med sina 39 år, så hamnar snittåldern ”bara” på 60,3 år.
Yngst i fullmäktige är Lod med en medelålder av 34,5 år. Orsaken är att den blott 19 år unge Rebin Mostafa får ta plats vid partiledaren Mats Lagermans sida. Dock kommer detta mandat delas upp på två personer. De första två åren får Rebin ta plats i fullmäktige och resterande tid sitter partiets tredjekandidat Mattias Olofsson, 25 år. Med andra ord stiger medelåldern med tre år samtidigt som sidbyte sker mellan de två unga politikerna.
Hos det andra ungdomssatsande partiet, Vänsterpartiet, så finner man ungdomarna i ersättarbåset – 22 och 23 år gamla. Partiets snittålder blir därför inte lägre än 47,6.
Miljöpartiet är ytterligare ett parti som hamnar under 50-strecket i medelålder. Med ledamöterna Bo Haraldsson, 49, och Helen Uliczka, 43, så hamnar medelåldern på 46 år.
Kristdemokraterna är ytterligare ett parti som representeras av vår äldre generation. Trots att Lars-Åke Dammström drar ner medelåldern med sina 50 år, så hamnar snittet på hela 57 år. Kristdemokraterna fick tre mandat efter valet.
Centerpartiet som gick starkt framåt i valet, har landat på en betydligt bekvämare plats i fullmäktige med ett extra mandat efter valnatten. Även medelålder ligger på en klart lägre nivå jämfört med andra partier. Med sina sju mandat är man i snitt 53,4 år gamla.
Äldst och yngst:
Folkpartiet – 60,3 år
Moderaterna – 57,4 år
Kristdemokraterna – 57 år
Centerpartiet – 53,4 år
Socialdemokraterna – 53 år
Vänsterpartiet – 47,6 år
Miljöpartiet – 46 år
Lod – 34,5 år
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.