Det spelar ingen roll om man är född med Downs Syndrom, har en intellektuell funktionsnedsättning eller om man rent utav är blind. Judo kan utövas ändå, och deltagarna på helgens Open European Special Needs Judo Games visade onekligen prov på det.
– En av våra deltagare var så peppad på att åka hit, så han glömde både sovsäcken och sina pengar, men det mesta går att lösa ändå, berättar Tuula Holtti, coach från Finland.
Oavsett vilket land man kommer ifrån hejas det ivrigt från mattkanterna, och här görs det ingen skillnad på vilken funktionsnedsättning man har.
I en av finalmatcherna möts två japaner, och ett sus går igenom arenan. Alla som inte går en egen match för tillfället stannar upp och betraktar de två deltagarna från Judons hemland, och hejaropen haglar på alla möjliga språk. Det blir en jämn match, som avgörs först i slutsekunden, och sedan utbryter en massiv applåd innan allt återgår till det normala igen.
– Det är härligt att få spendera en helg med så ärliga människor. Man vet att det de säger, det menar de, säger Björn Nyberg med ett stort leende.
Efter en intensiv helg med träningar, tävlingar och lekar avslutar man lättsamt, med ett barfotadisco.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.