Det spelar ingen roll om man är född med Downs Syndrom, har en intellektuell funktionsnedsättning eller om man rent utav är blind. Judo kan utövas ändå, och deltagarna på helgens Open European Special Needs Judo Games visade onekligen prov på det.
– En av våra deltagare var så peppad på att åka hit, så han glömde både sovsäcken och sina pengar, men det mesta går att lösa ändå, berättar Tuula Holtti, coach från Finland.
Oavsett vilket land man kommer ifrån hejas det ivrigt från mattkanterna, och här görs det ingen skillnad på vilken funktionsnedsättning man har.
I en av finalmatcherna möts två japaner, och ett sus går igenom arenan. Alla som inte går en egen match för tillfället stannar upp och betraktar de två deltagarna från Judons hemland, och hejaropen haglar på alla möjliga språk. Det blir en jämn match, som avgörs först i slutsekunden, och sedan utbryter en massiv applåd innan allt återgår till det normala igen.
– Det är härligt att få spendera en helg med så ärliga människor. Man vet att det de säger, det menar de, säger Björn Nyberg med ett stort leende.
Efter en intensiv helg med träningar, tävlingar och lekar avslutar man lättsamt, med ett barfotadisco.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.