Under de senaste dagarna har flera privatpersoner i Lindesberg fått påknackning av säljare som utgett sig komma från TV- och bredbandsleverantören Allente. Besöken, som har upplevts som påträngande och obehagligt, har väckt frågor kring huruvida detta verkligen rör sig om en säljare från bolaget, men nu kan Allente bekräfta att så är fallet.
– Det har använts säljmetoder vi inte kan stå bakom, vilket vi är otroligt ledsna för. Vi ser väldigt allvarligt på det här, och har avslutat all försäljning i området, bekräftar Maja Wikman Ulrich, kommunikationsdirektör på Allente.
I sociala medier uppger flera upprörda privatpersoner att säljaren med olika anledningar försökt ta sig in i bostaden och tillvägagångssättet har fått många att ifrågasätta om det verkligen rör sig om en säljare från Allente. Bland annat uppges det att säljaren påstått att ”det skulle ske ändringar så han behövde komma in” och i ett annat fall velat ”kolla på hårdvaran”.
Nu kan Allente bekräfta att det faktiskt rör sig om en säljpartner till bolaget som varit aktiv i Lindesberg.
”Det är som sagt så att en av våra säljpartners har sålt Allente-abonnemang i området, men det har använts säljmetoder vi inte kan stå bakom, vilket vi är otroligt ledsna för. Vi ser väldigt allvarligt på det här, och har avslutat all försäljning i området. Vi beklagar verkligen detta, och jobbar nu med säljpartnern för att säkerställa att den framtida försäljningen håller bra kvalitet”, svarar Maja Wikman Ulrich, kommunikationsdirektör på Allente, i ett mailsvar till LindeNytt.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.