Under de senaste dagarna har flera privatpersoner i Lindesberg fått påknackning av säljare som utgett sig komma från TV- och bredbandsleverantören Allente. Besöken, som har upplevts som påträngande och obehagligt, har väckt frågor kring huruvida detta verkligen rör sig om en säljare från bolaget, men nu kan Allente bekräfta att så är fallet.
– Det har använts säljmetoder vi inte kan stå bakom, vilket vi är otroligt ledsna för. Vi ser väldigt allvarligt på det här, och har avslutat all försäljning i området, bekräftar Maja Wikman Ulrich, kommunikationsdirektör på Allente.
I sociala medier uppger flera upprörda privatpersoner att säljaren med olika anledningar försökt ta sig in i bostaden och tillvägagångssättet har fått många att ifrågasätta om det verkligen rör sig om en säljare från Allente. Bland annat uppges det att säljaren påstått att ”det skulle ske ändringar så han behövde komma in” och i ett annat fall velat ”kolla på hårdvaran”.
Nu kan Allente bekräfta att det faktiskt rör sig om en säljpartner till bolaget som varit aktiv i Lindesberg.
”Det är som sagt så att en av våra säljpartners har sålt Allente-abonnemang i området, men det har använts säljmetoder vi inte kan stå bakom, vilket vi är otroligt ledsna för. Vi ser väldigt allvarligt på det här, och har avslutat all försäljning i området. Vi beklagar verkligen detta, och jobbar nu med säljpartnern för att säkerställa att den framtida försäljningen håller bra kvalitet”, svarar Maja Wikman Ulrich, kommunikationsdirektör på Allente, i ett mailsvar till LindeNytt.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).