Irja Gustavsson (S) svarar på Ingalill Erikssons fråga rörande Ramsbergs bibliotek. Foto: Ida Lindkvist
Allmänheten behövde inte vänta till sist
Den här gången testade man att lägga Allmänhetens frågestund innan fikapausen, till skillnad från förra gången då den placerats ut sist på listan och gjorde att allmänheten fick en god stunds väntan. Ikväll var biblioteket i Ramsberg uppe på tapeten, och även kägelbanan på Kyrkberget uppmärksammades.
Annons
Fullmäktiges punkt ”Allmänhetens frågestund” får just nu från gång till gång flytta omkring i ordningen för att se var den gör sig bäst, och ikväll valde man att ha den innan pausen. Ingalill Eriksson från Ramsberg var först ut för att reda ut en fråga med hjälp av kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
– Vad menas med att församlingen erbjuder oss att nyttja lokalen som en samlingsplats? Menar ni att biblioteket kan vara kvar där så länge?, undrade Ingalill.
– Det var den sociala gemenskapen som ni tyckte att ni inte fick, biblioteket får inte vara kvar där, men ni är erbjudna att vara där för den sociala delen, men inte som bibliotek, svarade Irja.
Siv Kalmö berättade om kägelbanans historia, och ville uppmärksamma ett medborgarförslag. Foto: Ida Lindkvist
Näst på tur var en duo bestående av Siv Kalmö tillsammans med Elvan Andersson Bäcker. Dessa två var intresserade av att föra kägelbanan på tal.
– Vi vill uppmärksamma ett medborgarförslag som vi lämnat in. Kägelbanan är kulturhistoriskt intressant, den byggdes 1884 av kägelklubben som fick arrendera yta på Kyrkberget. Det finns ett fåtal kägelbanor kvar, berättade Siv.
– Vi vill att kägelbanan ska få vara kvar på Kyrkberget, och vi vill att den renoveras eller rustas upp. Vi vill veta vad ni anser om det, sade Elvan.
– Frågan kommer att komma upp på nästa möte, det är fler som är intresserade av kägelbanan. Det finns flera olika förslag, någon vill flytta den till Fingerboäng, restaurang, räknade Irja upp.
– Vi har politiskt inte tagit ställning vad vi ska göra med den.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...