Irja Gustavsson (S) svarar på Ingalill Erikssons fråga rörande Ramsbergs bibliotek. Foto: Ida Lindkvist
Allmänheten behövde inte vänta till sist
Den här gången testade man att lägga Allmänhetens frågestund innan fikapausen, till skillnad från förra gången då den placerats ut sist på listan och gjorde att allmänheten fick en god stunds väntan. Ikväll var biblioteket i Ramsberg uppe på tapeten, och även kägelbanan på Kyrkberget uppmärksammades.
Fullmäktiges punkt ”Allmänhetens frågestund” får just nu från gång till gång flytta omkring i ordningen för att se var den gör sig bäst, och ikväll valde man att ha den innan pausen. Ingalill Eriksson från Ramsberg var först ut för att reda ut en fråga med hjälp av kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
– Vad menas med att församlingen erbjuder oss att nyttja lokalen som en samlingsplats? Menar ni att biblioteket kan vara kvar där så länge?, undrade Ingalill.
– Det var den sociala gemenskapen som ni tyckte att ni inte fick, biblioteket får inte vara kvar där, men ni är erbjudna att vara där för den sociala delen, men inte som bibliotek, svarade Irja.
Siv Kalmö berättade om kägelbanans historia, och ville uppmärksamma ett medborgarförslag. Foto: Ida Lindkvist
Näst på tur var en duo bestående av Siv Kalmö tillsammans med Elvan Andersson Bäcker. Dessa två var intresserade av att föra kägelbanan på tal.
– Vi vill uppmärksamma ett medborgarförslag som vi lämnat in. Kägelbanan är kulturhistoriskt intressant, den byggdes 1884 av kägelklubben som fick arrendera yta på Kyrkberget. Det finns ett fåtal kägelbanor kvar, berättade Siv.
– Vi vill att kägelbanan ska få vara kvar på Kyrkberget, och vi vill att den renoveras eller rustas upp. Vi vill veta vad ni anser om det, sade Elvan.
– Frågan kommer att komma upp på nästa möte, det är fler som är intresserade av kägelbanan. Det finns flera olika förslag, någon vill flytta den till Fingerboäng, restaurang, räknade Irja upp.
– Vi har politiskt inte tagit ställning vad vi ska göra med den.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...