Irja Gustavsson (S) svarar på Ingalill Erikssons fråga rörande Ramsbergs bibliotek. Foto: Ida Lindkvist
Allmänheten behövde inte vänta till sist
Den här gången testade man att lägga Allmänhetens frågestund innan fikapausen, till skillnad från förra gången då den placerats ut sist på listan och gjorde att allmänheten fick en god stunds väntan. Ikväll var biblioteket i Ramsberg uppe på tapeten, och även kägelbanan på Kyrkberget uppmärksammades.
Fullmäktiges punkt ”Allmänhetens frågestund” får just nu från gång till gång flytta omkring i ordningen för att se var den gör sig bäst, och ikväll valde man att ha den innan pausen. Ingalill Eriksson från Ramsberg var först ut för att reda ut en fråga med hjälp av kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
– Vad menas med att församlingen erbjuder oss att nyttja lokalen som en samlingsplats? Menar ni att biblioteket kan vara kvar där så länge?, undrade Ingalill.
– Det var den sociala gemenskapen som ni tyckte att ni inte fick, biblioteket får inte vara kvar där, men ni är erbjudna att vara där för den sociala delen, men inte som bibliotek, svarade Irja.
Siv Kalmö berättade om kägelbanans historia, och ville uppmärksamma ett medborgarförslag. Foto: Ida Lindkvist
Näst på tur var en duo bestående av Siv Kalmö tillsammans med Elvan Andersson Bäcker. Dessa två var intresserade av att föra kägelbanan på tal.
– Vi vill uppmärksamma ett medborgarförslag som vi lämnat in. Kägelbanan är kulturhistoriskt intressant, den byggdes 1884 av kägelklubben som fick arrendera yta på Kyrkberget. Det finns ett fåtal kägelbanor kvar, berättade Siv.
– Vi vill att kägelbanan ska få vara kvar på Kyrkberget, och vi vill att den renoveras eller rustas upp. Vi vill veta vad ni anser om det, sade Elvan.
– Frågan kommer att komma upp på nästa möte, det är fler som är intresserade av kägelbanan. Det finns flera olika förslag, någon vill flytta den till Fingerboäng, restaurang, räknade Irja upp.
– Vi har politiskt inte tagit ställning vad vi ska göra med den.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.