Irja Gustavsson (S) svarar på Ingalill Erikssons fråga rörande Ramsbergs bibliotek. Foto: Ida Lindkvist
Allmänheten behövde inte vänta till sist
Den här gången testade man att lägga Allmänhetens frågestund innan fikapausen, till skillnad från förra gången då den placerats ut sist på listan och gjorde att allmänheten fick en god stunds väntan. Ikväll var biblioteket i Ramsberg uppe på tapeten, och även kägelbanan på Kyrkberget uppmärksammades.
Fullmäktiges punkt ”Allmänhetens frågestund” får just nu från gång till gång flytta omkring i ordningen för att se var den gör sig bäst, och ikväll valde man att ha den innan pausen. Ingalill Eriksson från Ramsberg var först ut för att reda ut en fråga med hjälp av kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
– Vad menas med att församlingen erbjuder oss att nyttja lokalen som en samlingsplats? Menar ni att biblioteket kan vara kvar där så länge?, undrade Ingalill.
– Det var den sociala gemenskapen som ni tyckte att ni inte fick, biblioteket får inte vara kvar där, men ni är erbjudna att vara där för den sociala delen, men inte som bibliotek, svarade Irja.
Siv Kalmö berättade om kägelbanans historia, och ville uppmärksamma ett medborgarförslag. Foto: Ida Lindkvist
Näst på tur var en duo bestående av Siv Kalmö tillsammans med Elvan Andersson Bäcker. Dessa två var intresserade av att föra kägelbanan på tal.
– Vi vill uppmärksamma ett medborgarförslag som vi lämnat in. Kägelbanan är kulturhistoriskt intressant, den byggdes 1884 av kägelklubben som fick arrendera yta på Kyrkberget. Det finns ett fåtal kägelbanor kvar, berättade Siv.
– Vi vill att kägelbanan ska få vara kvar på Kyrkberget, och vi vill att den renoveras eller rustas upp. Vi vill veta vad ni anser om det, sade Elvan.
– Frågan kommer att komma upp på nästa möte, det är fler som är intresserade av kägelbanan. Det finns flera olika förslag, någon vill flytta den till Fingerboäng, restaurang, räknade Irja upp.
– Vi har politiskt inte tagit ställning vad vi ska göra med den.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...