På lördag arrangerar SHRA 2010 års vårmönstring på Fornaboda Travbana. Motorklubben räknar med att över 2000 besökare kommer till motorträffen. I fjol hade man 800 bilar och motorcyklar med och nu tror man att siffran kommer att överstiga 1000.
Vårmönstringen arrangeras även i år enligt gammal sed. En traditionell motorträff där de finaste exemplaren av bilar och motorcyklar skall utses. Men i år kan också bli den absolut sista ”traditionella” utställningen. SHRA har nämligen planer på att utveckla det hela.
-Grundkonceptet håller vi fast vid, men vi ser ju stora möjligheter i vårmönstringen, att göra det till en ännu bättre tillställning, kommenterar Rikard Kanlén på SHRA.
Bland annat har man talat om att skapa mer inslag för hela familjen. Då bland annat en klädtävling.
-Det handlar naturligtvis om nostalgikläder, att hela familjen klär ut sig i 50-talskläder. Andra inslag vi har planer på, är att ha uppvisning av ”lowriders”. Det är bilar som kan höjas och sänkas med modifierade fjädringssystem. Många har säkert sett dem förekomma i musikvideos när de studsar. En idé är ju att köra en höjdhoppstävling med lowriders, säger Rikard.
Eventuellt kan de nya inslagen komma att introduceras i vårmönstringen redan nästa år.
Vårmönstringen börjar klockan 10 på förmiddagen och avslutas kl 16. Mellan 10-13 pågår själva tävlingen, då de finaste pärlorna skall utses. Vinnarna utses kl 15.
Fornaboda stänger kl 16 och i samma stund börjar cruisingen. I år har SHRA i samråd med polisen och Lindesbergs kommun, vidtagit alla tänkbara åtgärder för att cruisingen skall återfå ett gott rykte. För inte så många år sedan betraktades just Lindes cruising som ”svinig” av motorentusiaster ute i landet. På senare år har man lyckats renodla cruisingen genom att förhindra ”obehörig trafik”.
-Det var till och med nära att läggas ner pga detta. Vi ville ju inte stå för något som ligger så långt ifrån den här kulturen. Cruisingen är snarare en annan dimension av vårmönstringen, att man får se bilarna glida fram längs gatan. Det är just det vi vill skapa här, en lugn och trevlig folkfest och det var faktiskt Lindesbergs kommun som uppmuntrade oss att kämpa med det här, säger Rikard Kanlén.
Cruisingen pågår mellan kl 16-22. Under dessa timmar är centrum avstängt för ”vanlig trafik” mellan Lidlrondellen och parkeringen framför Folkan #13.
-De som deltar i cruisingen kommer alltså att vända på parkeringen vid Folkets Hus i söder och vid Lidlrondellen i norr. Vi kommer att ha vakter utplacerade som vanligt, dessa släpper endast fram entusiastbilar mellan timmarna 16-22.
Efter kl 22 stängs staden för all trafik fram till kl 04 på söndagsmorgonen, detta för att förhindra ”spontana cruisingtåg” när evenemanget är avslutat.
På hovet
Kvällens begivenheter kommer att arrangeras på Lindehov, där SHRA och Lindlövens IF kommer att ställa till med en jättefest.
Som vi tidigare berättat kommer klockrena kopior av legenderna i ZZ Top att spela. Förutom detta tributeband spelar även Jailhouse Cats (inte Go Getters som tidigare utannonserats).
Så här ser kvällen på Lindehov ut:
Kl 21. Hovet öppnar DJ spelar musik. Puben och grillen öppen för servering.
Kl 22. Livemusik och dans med kvällens två band.
Kl 01. Hovet stänger.
OBS! Nytt för i år: Chaufförer = fri entré.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.