Allt inför motorfesten

På lördag arrangerar SHRA 2010 års vårmönstring på Fornaboda Travbana. Motorklubben räknar med att över 2000 besökare kommer till motorträffen. I fjol hade man 800 bilar och motorcyklar med och nu tror man att siffran kommer att överstiga 1000.

Vårmönstringen arrangeras även i år enligt gammal sed. En traditionell motorträff där de finaste exemplaren av bilar och motorcyklar skall utses. Men i år kan också bli den absolut sista ”traditionella” utställningen. SHRA har nämligen planer på att utveckla det hela.
-Grundkonceptet håller vi fast vid, men vi ser ju stora möjligheter i vårmönstringen, att göra det till en ännu bättre tillställning, kommenterar Rikard Kanlén på SHRA.
Bland annat har man talat om att skapa mer inslag för hela familjen. Då bland annat en klädtävling.
-Det handlar naturligtvis om nostalgikläder, att hela familjen klär ut sig i 50-talskläder. Andra inslag vi har planer på, är att ha uppvisning av ”lowriders”. Det är bilar som kan höjas och sänkas med modifierade fjädringssystem. Många har säkert sett dem förekomma i musikvideos när de studsar. En idé är ju att köra en höjdhoppstävling med lowriders, säger Rikard.
Eventuellt kan de nya inslagen komma att introduceras i vårmönstringen redan nästa år.

Vårmönstringen börjar klockan 10 på förmiddagen och avslutas kl 16. Mellan 10-13 pågår själva tävlingen, då de finaste pärlorna skall utses. Vinnarna utses kl 15.
Fornaboda stänger kl 16 och i samma stund börjar cruisingen. I år har SHRA i samråd med polisen och Lindesbergs kommun, vidtagit alla tänkbara åtgärder för att cruisingen skall återfå ett gott rykte. För inte så många år sedan betraktades just Lindes cruising som ”svinig” av motorentusiaster ute i landet. På senare år har man lyckats renodla cruisingen genom att förhindra ”obehörig trafik”.
-Det var till och med nära att läggas ner pga detta. Vi ville ju inte stå för något som ligger så långt ifrån den här kulturen. Cruisingen är snarare en annan dimension av vårmönstringen, att man får se bilarna glida fram längs gatan. Det är just det vi vill skapa här, en lugn och trevlig folkfest och det var faktiskt Lindesbergs kommun som uppmuntrade oss att kämpa med det här, säger Rikard Kanlén.

Cruisingen pågår mellan kl 16-22. Under dessa timmar är centrum avstängt för ”vanlig trafik” mellan Lidlrondellen och parkeringen framför Folkan #13.
-De som deltar i cruisingen kommer alltså att vända på parkeringen vid Folkets Hus i söder och vid Lidlrondellen i norr. Vi kommer att ha vakter utplacerade som vanligt, dessa släpper endast fram entusiastbilar mellan timmarna 16-22.
Efter kl 22 stängs staden för all trafik fram till kl 04 på söndagsmorgonen, detta för att förhindra ”spontana cruisingtåg” när evenemanget är avslutat.

På hovet
Kvällens begivenheter kommer att arrangeras på Lindehov, där SHRA och Lindlövens IF kommer att ställa till med en jättefest.
Som vi tidigare berättat kommer klockrena kopior av legenderna i ZZ Top att spela. Förutom detta tributeband spelar även Jailhouse Cats (inte Go Getters som tidigare utannonserats).

Så här ser kvällen på Lindehov ut:
Kl 21. Hovet öppnar DJ spelar musik. Puben och grillen öppen för servering.
Kl 22. Livemusik och dans med kvällens två band.
Kl 01. Hovet stänger.
OBS! Nytt för i år: Chaufförer = fri entré.

Publicerad 20 maj 2010 klockan 09:19

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.

11 mars 2026 klockan 18:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Lindesbergs kommun

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.

11 mars 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Frövi hotell. Foto: Jennie Einarsson. Andreas Palm. Foto: Privat

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
8 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla ...
7 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför ...
7 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.

6 mars 2026 klockan 11:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Foto: Camilla Lagerman

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.

2 mars 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
27 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-03-11 18:27