En vecka återstår till 2009 års Novemberfestivalen. Med anledning av det, avslöjar arrangören nu vilka band som skall förgylla denna afton för festivalbesökarna.
Som vi berättat tidigare var det nära att denna långkörare tvingades ställas in på grund av en större vattenläcka i Musikhuset. Ett rådigt initiativ av Folkan 13 blev dock en snabb och smidig lösning. När festivalen nu arrangeras i deras lokaler istället, så innebär det naturligtvis en något annorlunda festival än vad som normalt arrangerats under åren.
Huvudarrangören, föreningen Musik Över Gränserna, berättar att man har fått banta ner lite på antalet band – men att man samtidigt fått en del mycket positiva saker i gengäld.
-Vi har ju inte lika mycket tid att köra festivalen på. Därför har antalet band blivit något färre, säger Christer Pilblad.
Men även om antalet akter blivit färre, så har man fått ett mycket starkt startfält.
-Ja, det ser mycket bra ut i år. Vi får bland annat höra Lindesbergsband som populära My Endless Wishes och fordonspunkarna BBPO. Kvällens huvudnummer från Örebro är ju inte heller illa: Smash into Pieces som mer eller mindre halkade in i festivalen på ett bananskal. Mycket trevligt, kommenterar Pilblad.
Förutom nämnda band kommer metalkillarna i Vemoth uppträda och likaså Nevermind och Fejkad Orgasm.
-Tyvärr saknas Avocation och mitt egna GulZot. Men vi är ändå mycket glada över hur bra det här blir med tanke på hur illa det såg ut för ett par veckor sedan, när vattenläckan hotade allt.
Med anledning av att festivalen arrangeras inne på en krog, så har Folkan satt en temporär åldergräns denna afton. Det är 16 år som gäller för att komma in på festivalen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.