En vecka återstår till 2009 års Novemberfestivalen. Med anledning av det, avslöjar arrangören nu vilka band som skall förgylla denna afton för festivalbesökarna.
Som vi berättat tidigare var det nära att denna långkörare tvingades ställas in på grund av en större vattenläcka i Musikhuset. Ett rådigt initiativ av Folkan 13 blev dock en snabb och smidig lösning. När festivalen nu arrangeras i deras lokaler istället, så innebär det naturligtvis en något annorlunda festival än vad som normalt arrangerats under åren.
Huvudarrangören, föreningen Musik Över Gränserna, berättar att man har fått banta ner lite på antalet band – men att man samtidigt fått en del mycket positiva saker i gengäld.
-Vi har ju inte lika mycket tid att köra festivalen på. Därför har antalet band blivit något färre, säger Christer Pilblad.
Men även om antalet akter blivit färre, så har man fått ett mycket starkt startfält.
-Ja, det ser mycket bra ut i år. Vi får bland annat höra Lindesbergsband som populära My Endless Wishes och fordonspunkarna BBPO. Kvällens huvudnummer från Örebro är ju inte heller illa: Smash into Pieces som mer eller mindre halkade in i festivalen på ett bananskal. Mycket trevligt, kommenterar Pilblad.
Förutom nämnda band kommer metalkillarna i Vemoth uppträda och likaså Nevermind och Fejkad Orgasm.
-Tyvärr saknas Avocation och mitt egna GulZot. Men vi är ändå mycket glada över hur bra det här blir med tanke på hur illa det såg ut för ett par veckor sedan, när vattenläckan hotade allt.
Med anledning av att festivalen arrangeras inne på en krog, så har Folkan satt en temporär åldergräns denna afton. Det är 16 år som gäller för att komma in på festivalen.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.