I helgen var det riktigt stökigt i samband med ett disco i Folkets Hus i Frövi. Flera ungdomar gjorde sig skyldiga till lagbrott då de hade bl a öl med sig ut på stan. En 20-årig kille blev, enligt honom själv, brutalt omhändertagen av ordningsvakter
efter att han stått och rökt vid ett öppet fönster i discolokalen. Ordningsvakterna tog honom med ett hårt grepp och tryckte upp hans armar mot ryggen. Därefter släpades han ner för trapporna och trots att han sa att det gjorde mycket ont så lättade vakterna inte på greppet. Istället fick han ett hårt slag mot njuren, han kan dock inte se vem av vakterna som utdelade slaget då det kom bakifrån. Nere vid entrén förses han med handfängsel och förs bort av polis. Han har nu anmält ordningsvakterna för övervåld.
16-åring svårt misshandlad
En 16-årig kille från Kopparberg, som skulle till Folkets Hus i Frövi, blev mycket svårt slagen av en annan besökare på kvällen. 16-åringen och hans kompisar hade precis kommit dit då ett gäng killar går fram till dem och knuffar omkull Kopparbergsbon. När han inser att bråket inte skulle upphöra springer han och hans kompisar från platsen. När de tror sig vara säkra stannar de upp, men antagonisten är 16-åringen i hasorna och hoppar med full kraft in i ryggen på honom så att han faller framstupa i marken. Han slår ansiktet i gatan och svimmar av. Kompisarna försöker få liv i honom igen med och efter en stund kvicknar han till och får hjälp av polis att ringa efter en taxi för att ta sig in till sjukhuset för omplåstring.
När taxin anländer och de ska åka iväg så dyker gärningsmannen upp igen. Han försöker nu att slita ut 16-åringen ur taxin men misslyckas. Misshandel kan ha tagit så pass illa att kindbenet har gått av. Förutom smärtorna i ansiktet har han mycket svårt att tala pga skadorna, berättar Curt Gehrman vid närpolisen i Lindesberg.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.