En flicka som går på Stadsskogsskolan blev i tisdags misshandlad av en yngling som även han är elev på skolan. Den ett år äldre pojken hade kallat henne hora, vilket han enligt vittnesuppgifter ska ha gjort flera gånger tidigare, även till andra flickor på skolan. Denna gång slutade det dock mycket värre. Pojken blev ursinnig när flickan frågade varför han kallade henne så och tog då ett ordentligt strupgrepp om hennes hals och tryckte upp henne hårt mot tegelväggen. Sedan utdelade han ett mycket kraftigt knytnävslag i ansiktet på flickan som träffade hennes näsa och mun. Med kraftigt blodflöde och yrsel tar hon sig till en telefon och ringer hem för att bli hämtad av föräldrarna. Misshandeln skedde vid 10:30-tiden och flera timmar senare vid anmälningsupptagningen kände hon fortfarande kraftig yrsel.
Polisen menar att skolan nu helt tappat greppet om situationen som råder. Även då den misshandlades mor ringde skolan timmarna efter för att prata med någon så fanns ingen som kunde ta samtalet från den förtvivlade modern. Alla sitter i sammanträde fick hon till svar. Polisen menar att man självklart ska ha varit tillgängliga för såväl den drabbade som den drabbades föräldrar efter en sån här allvarlig händelse. Tidigare i veckan anmäldes att en pojke bar kniv på sig inne på skolan. Därför menar man från polisens sida att lärarna måste agera någon gång.
LindeNytt har sökt rektor Margaretha Östlund på förmiddagen för kommentarer, men fått beskedet att hon är upptagen i möte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.