Martin Almgren, Stefan Jansson och Jesper Hugosson i tomteverkstaden, där man snickrar på det allra sista inför Julfesten 2017. Privat foto.

Almgren och Hugosson med vänner fixar julfesten själva

För ett år sedan arrangerade Lindesbergs kommun en stor julfest i Lindesberg Arena där bland andra Idolvinnaren Martin Almgren och Jesper Hugosson medverkade. Festen kom att bli mycket uppskattad av den stora publiken – något som fick duon Almgren och Hugosson att omedelbart börja planera för en fortsättning i egen regi.
– Förra julfesten arrangerades av Lindesbergs kommun tillsammans med ett eventbolag. Den här gången gör vi det här helt själva, förklarar Martin Almgren.

Lite drygt en vecka återstår innan Martin Almgren och Jesper Hugosson med vänner släpper in publiken till Julfesten 2017 i Lindeskolans Aula. Trots mycket liten ansträngning att marknadsföra showen, har man faktiskt inte särskilt många biljetter kvar innan det är lapp på luckan, uppger duon för LindeNytt.

– Vi har bara spridit det här på sociala medier samt satt upp lite affischer. Just nu finns det bara cirka 20 biljetter kvar, om man bara vill komma och se showen. Vill man även äta supé så har vi ungefär 50 sådana biljetter kvar, berättar Jesper Hugosson.
Supébiljett innebär tidigare insläpp för att äta förrätt. Varmrätten serveras när showen börjar, förtydligar Hugosson.

Både Martin och Jesper är vänner sedan länge, men med sig på scenen har man ytterligare några goda vänner som alla tillsammans bildar en enhet. Utöver Martin och Jesper figurerar Stefan Jansson, Linnea Wilhelmsson och Rickard Larsson i showen. Dessutom kommer två talangfulla estetelever få chansen att uppträda för stor publik. Jesper Hugosson, som till vardags arbetar som musiklärare på Lindeskolan, har plockat in Andreas Palm och Ida Luth Lind, som kommer att framföra varsin låt.

– Vi gör konserten mer som ett band, där vi turas om att sjunga. Det här innebär att jag själv får kliva tillbaka i några låtar och bara ägna mig åt att spela gitarr, vilket jag tycker skall bli riktigt kul eftersom jag älskar att spela, säger Martin Almgren.

Repertoaren är ”hemlig” för att publikens upplevelse inte skall dämpas av att man känner till vilka låtar som kommer framföras. Det man dock kan prata om, är vad man inte kan förvänta sig som publik. Det kommer nämligen inte att bli så väldigt ”bjällerklangigt” och ”sockerklibbigt” som julkonserter ibland har en tendens att bli. Att nöta klassiska jullsånger i klassisk julstil i två timmars tid, är inte riktigt vad man vill utsätta publiken för.

– Nej, alltså det blir visserligen en hel del julmusik, men vi kör låtarna mer enligt vårt sätt att tolka dem. Sedan blir det naturligtvis en del lugnare låtar också och mellanåt kör vi några ”vanliga” låtar också. En skön blandning som jag tror kan uppskattas av de flesta, säger Almgren.

Vilken ”jullåt” är den absolut bästa som gjorts?
– Happy Xmas (War is over), replikerar Almgren snabbt och bestämt.
– Dels är jag ett stort fan av John Lennon, men den låten har också ett djup och ett budskap som jag tycker är viktigt. Det får en att inse hur förbaskat bra vi har det här ändå. Det finns anledning att ägna en tanke åt alla som inte har det lika bra där ute i världen, menar Martin Almgren.

Jesper Hugosson får samma fråga – men får kämpa lite mer än Almgren för att spika favoriten.
– Jag måste nog säga Christmas song, en klassisk amerikansk jullåt som går åt jazzhållet. Den är riktigt bra, säger Hugosson.

Duon Almgren och Hugosson är inga herrar som strävar efter en jul i överdåd. Lugnt julmys är faktiskt vad bägge säger sig önska, när vi frågar hur de själva firar julen.

– En bra julafton för mig är att få vakna lite halvseg och bara ta det lugnt, helt utan stress. Sedan drar jag till morsan och farsan och äter tomtegröt, eller risgrynsgröt som det heter. Sedan blir det naturligtvis Kalle Anka klockan tre, lite julklappsöppning och typ åtta kilo godis, skrattar Almgren och försvarar sig med att matchvikten på godisskålen inte alls är så bastant.

Jesper understryker julen som en mysig högtid.
– Jag firar väldigt traditionellt hemma med familjen. Julen för mig är en tid för massor av mys med nära och kära, avslutarJesper Hugosson.

Publicerad 7 december 2017 klockan 13:24

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Agneta Segerfelt

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.

17 februari 2026 klockan 11:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.

16 februari 2026 klockan 15:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

13 februari 2026 klockan 10:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, ...
11 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ett glatt gäng på Linde energi som fått högsta betyg i kundnöjdhetsundersökningen. Foto: Camilla Lagerman

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.

10 februari 2026 klockan 09:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.

8 februari 2026 klockan 16:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-01

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-02-18 03:33