Martin Almgren, Stefan Jansson och Jesper Hugosson i tomteverkstaden, där man snickrar på det allra sista inför Julfesten 2017. Privat foto.

Almgren och Hugosson med vänner fixar julfesten själva

För ett år sedan arrangerade Lindesbergs kommun en stor julfest i Lindesberg Arena där bland andra Idolvinnaren Martin Almgren och Jesper Hugosson medverkade. Festen kom att bli mycket uppskattad av den stora publiken – något som fick duon Almgren och Hugosson att omedelbart börja planera för en fortsättning i egen regi.
– Förra julfesten arrangerades av Lindesbergs kommun tillsammans med ett eventbolag. Den här gången gör vi det här helt själva, förklarar Martin Almgren.

Lite drygt en vecka återstår innan Martin Almgren och Jesper Hugosson med vänner släpper in publiken till Julfesten 2017 i Lindeskolans Aula. Trots mycket liten ansträngning att marknadsföra showen, har man faktiskt inte särskilt många biljetter kvar innan det är lapp på luckan, uppger duon för LindeNytt.

– Vi har bara spridit det här på sociala medier samt satt upp lite affischer. Just nu finns det bara cirka 20 biljetter kvar, om man bara vill komma och se showen. Vill man även äta supé så har vi ungefär 50 sådana biljetter kvar, berättar Jesper Hugosson.
Supébiljett innebär tidigare insläpp för att äta förrätt. Varmrätten serveras när showen börjar, förtydligar Hugosson.

Både Martin och Jesper är vänner sedan länge, men med sig på scenen har man ytterligare några goda vänner som alla tillsammans bildar en enhet. Utöver Martin och Jesper figurerar Stefan Jansson, Linnea Wilhelmsson och Rickard Larsson i showen. Dessutom kommer två talangfulla estetelever få chansen att uppträda för stor publik. Jesper Hugosson, som till vardags arbetar som musiklärare på Lindeskolan, har plockat in Andreas Palm och Ida Luth Lind, som kommer att framföra varsin låt.

– Vi gör konserten mer som ett band, där vi turas om att sjunga. Det här innebär att jag själv får kliva tillbaka i några låtar och bara ägna mig åt att spela gitarr, vilket jag tycker skall bli riktigt kul eftersom jag älskar att spela, säger Martin Almgren.

Repertoaren är ”hemlig” för att publikens upplevelse inte skall dämpas av att man känner till vilka låtar som kommer framföras. Det man dock kan prata om, är vad man inte kan förvänta sig som publik. Det kommer nämligen inte att bli så väldigt ”bjällerklangigt” och ”sockerklibbigt” som julkonserter ibland har en tendens att bli. Att nöta klassiska jullsånger i klassisk julstil i två timmars tid, är inte riktigt vad man vill utsätta publiken för.

– Nej, alltså det blir visserligen en hel del julmusik, men vi kör låtarna mer enligt vårt sätt att tolka dem. Sedan blir det naturligtvis en del lugnare låtar också och mellanåt kör vi några ”vanliga” låtar också. En skön blandning som jag tror kan uppskattas av de flesta, säger Almgren.

Vilken ”jullåt” är den absolut bästa som gjorts?
– Happy Xmas (War is over), replikerar Almgren snabbt och bestämt.
– Dels är jag ett stort fan av John Lennon, men den låten har också ett djup och ett budskap som jag tycker är viktigt. Det får en att inse hur förbaskat bra vi har det här ändå. Det finns anledning att ägna en tanke åt alla som inte har det lika bra där ute i världen, menar Martin Almgren.

Jesper Hugosson får samma fråga – men får kämpa lite mer än Almgren för att spika favoriten.
– Jag måste nog säga Christmas song, en klassisk amerikansk jullåt som går åt jazzhållet. Den är riktigt bra, säger Hugosson.

Duon Almgren och Hugosson är inga herrar som strävar efter en jul i överdåd. Lugnt julmys är faktiskt vad bägge säger sig önska, när vi frågar hur de själva firar julen.

– En bra julafton för mig är att få vakna lite halvseg och bara ta det lugnt, helt utan stress. Sedan drar jag till morsan och farsan och äter tomtegröt, eller risgrynsgröt som det heter. Sedan blir det naturligtvis Kalle Anka klockan tre, lite julklappsöppning och typ åtta kilo godis, skrattar Almgren och försvarar sig med att matchvikten på godisskålen inte alls är så bastant.

Jesper understryker julen som en mysig högtid.
– Jag firar väldigt traditionellt hemma med familjen. Julen för mig är en tid för massor av mys med nära och kära, avslutarJesper Hugosson.

Publicerad 7 december 2017 klockan 13:24

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Irma Vallgren och Lowa Arvidsson visar upp musikalens omtalade tallrikar. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.

4 februari 2026 klockan 15:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Helena Randefelt blir kulturchef i Lindesbergs kommun från och med 1 mars 2026. Foto: Lindesbergs kommun

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.

4 februari 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Foto: Camilla Lagerman

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

2 februari 2026 klockan 09:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända ...

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett fö...

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Foto: Camilla Lagerman

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare

I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

28 januari 2026 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.

23 januari 2026 klockan 17:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
23 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför syns militära fordon i Lindesberg
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun...
22 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-02-04 20:30