Kata-EM i Sarajevo blev ett historiskt mästerskap, då den Europeiska Judo Unionen för första gången godkände adaptiv kata som en officiell klass. För Frövi judos Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev det ett mycket lyckat mästerskap, som slutade med att tjejerna plockade hem ett silver till Sverige.
– Det var över förväntan, vi hade hoppats på en pallplats, men ett silver var mer än vi hade trott. säger Johan Orrbo.
Lindesberg har fått två nya europeiska mästare i Amanda Orrbo och Elin Kämpe, som under tisdagen vann ett mycket välförtjänt silver vid Kata-EM i Sarajevo. Kata är en form av judo där man visar upp en serie förutbestämda rörelser, som ska genomföras med så stor perfektion som möjligt. I år godkände den Europeiska Judo Unionen för första gången adaptiv kata som en officiell klass, vilket gjorde det till ett historiskt mästerskap.
Foto: Johan Orrbo
För Amanda och Elin har förberedelserna inför EM varit långa och hårda, då de tränat otroligt mycket för att få teknikerna att sitta perfekt. I klass 1B som tjejerna tävlar i, har den som utför kasten en funktionsvariation medan den som blir kastad inte har det.
Efter en mycket fin uppvisning på mattan tog Elin och Amanda ledningen på poängtavlan, innan de slutligen blev nedputtade ett hack av ett holländskt par som knep guldet.
– Det var så mycket publik, och tjejerna fick så mycket beröm, det var en fantastisk stämning, hälsar en mycket stolt pappa Johan Orrbo från Sarajevo.
Foto: Johan Orrbo
När alla poäng var räknade och det stod klart att tjejerna faktiskt tog ett silver, blev det känslostormar, både för Amanda och Elin men även för pappa Johan.
– Amanda kunde inte riktigt tro det, hon blev lite chockad, och Elin är jätteglad. Det var över förväntan, vi hade hoppats på en pallplats men ett silver var mer än vi hade trott. När flaggorna hissades i taket medan de stod på prispallen blev det lite fuktigt på kinderna. Det känns fantastiskt bra, de här tjejerna har så jäkla roligt och de är så otroligt duktiga, säger han till LindeNytt.
Som avslutning på en historisk dag blir det nu middag ute i ett 30 grader varmt och soligt Sarajevo för hela gänget.
– Jag har inte kunnat äta på hela dagen, jag har varit så himla nervös, det här var värre än någonsin. Så nu blir det middag på stan, avslutar Johan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...