Kata-EM i Sarajevo blev ett historiskt mästerskap, då den Europeiska Judo Unionen för första gången godkände adaptiv kata som en officiell klass. För Frövi judos Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev det ett mycket lyckat mästerskap, som slutade med att tjejerna plockade hem ett silver till Sverige.
– Det var över förväntan, vi hade hoppats på en pallplats, men ett silver var mer än vi hade trott. säger Johan Orrbo.
Annons
Lindesberg har fått två nya europeiska mästare i Amanda Orrbo och Elin Kämpe, som under tisdagen vann ett mycket välförtjänt silver vid Kata-EM i Sarajevo. Kata är en form av judo där man visar upp en serie förutbestämda rörelser, som ska genomföras med så stor perfektion som möjligt. I år godkände den Europeiska Judo Unionen för första gången adaptiv kata som en officiell klass, vilket gjorde det till ett historiskt mästerskap.
Foto: Johan Orrbo
För Amanda och Elin har förberedelserna inför EM varit långa och hårda, då de tränat otroligt mycket för att få teknikerna att sitta perfekt. I klass 1B som tjejerna tävlar i, har den som utför kasten en funktionsvariation medan den som blir kastad inte har det.
Efter en mycket fin uppvisning på mattan tog Elin och Amanda ledningen på poängtavlan, innan de slutligen blev nedputtade ett hack av ett holländskt par som knep guldet.
– Det var så mycket publik, och tjejerna fick så mycket beröm, det var en fantastisk stämning, hälsar en mycket stolt pappa Johan Orrbo från Sarajevo.
Foto: Johan Orrbo
När alla poäng var räknade och det stod klart att tjejerna faktiskt tog ett silver, blev det känslostormar, både för Amanda och Elin men även för pappa Johan.
– Amanda kunde inte riktigt tro det, hon blev lite chockad, och Elin är jätteglad. Det var över förväntan, vi hade hoppats på en pallplats men ett silver var mer än vi hade trott. När flaggorna hissades i taket medan de stod på prispallen blev det lite fuktigt på kinderna. Det känns fantastiskt bra, de här tjejerna har så jäkla roligt och de är så otroligt duktiga, säger han till LindeNytt.
Som avslutning på en historisk dag blir det nu middag ute i ett 30 grader varmt och soligt Sarajevo för hela gänget.
– Jag har inte kunnat äta på hela dagen, jag har varit så himla nervös, det här var värre än någonsin. Så nu blir det middag på stan, avslutar Johan.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas ...