För de allra flesta kanske Amelia är mest känd för tidningen med samma namn, som hon startade i mitten av 90-talet för såväl unga som lite äldre kvinnor. Men hennes resa fram till 2009 är betydligt mer innehållsrikt än så. Och nu kommer hon att gästa Lindesberg för att peppa invånarna – till eventuella framgångar.
Amelia Adamo är en av landets mest framstående chefredaktörer och har arbetat på tidningar som Aftonbladet, VeckoRevyn, Svensk Damtidning, Husmodern och naturligtvis den egna moderna kvinnotidningen ”Amelia”, grundad 1995. Men för att nå framgång måste man våga ta risker också. Och man måste klara av att ta motgångar och göra misstag under resans gång. Det är dessa ting som Amelia föreläser om i syfte att inspirera andra människor – och nu har det blivit dags för invånarna i Lindesberg att bli inspirerade. På torsdag i nästa vecka, alltså den 15:e oktober, kommer Amelia att hålla seminarium på Lindesbergs Stadshotell mellan klockan 19-21.
*Anmälan senast den 12:e oktober till anne.resare@lindesberg.se eller via tel: 0581-811 62.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.