För de allra flesta kanske Amelia är mest känd för tidningen med samma namn, som hon startade i mitten av 90-talet för såväl unga som lite äldre kvinnor. Men hennes resa fram till 2009 är betydligt mer innehållsrikt än så. Och nu kommer hon att gästa Lindesberg för att peppa invånarna – till eventuella framgångar.
Amelia Adamo är en av landets mest framstående chefredaktörer och har arbetat på tidningar som Aftonbladet, VeckoRevyn, Svensk Damtidning, Husmodern och naturligtvis den egna moderna kvinnotidningen ”Amelia”, grundad 1995. Men för att nå framgång måste man våga ta risker också. Och man måste klara av att ta motgångar och göra misstag under resans gång. Det är dessa ting som Amelia föreläser om i syfte att inspirera andra människor – och nu har det blivit dags för invånarna i Lindesberg att bli inspirerade. På torsdag i nästa vecka, alltså den 15:e oktober, kommer Amelia att hålla seminarium på Lindesbergs Stadshotell mellan klockan 19-21.
*Anmälan senast den 12:e oktober till anne.resare@lindesberg.se eller via tel: 0581-811 62.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.