Badhuset Energikällan satsar stort på att tina vintertrötta Lindebor – och gör det rejält också. På fredag kör badhuset igång sitt senaste koncept som bygger på en mycket extrem bastuupplevelse, som kort och gott kallas just Bastu Extrem.
Aromaterapi i kombination med hettan från bastun. Konceptet är lika enkelt som det är avslappnande och givande. På badhuset Energikällan arbetar instruktör Anna Hammarbäck, som nu tillsammans med ytterligare en instruktör kör igång Bastu Extrem på fredag kväll. Under tre timmar kommer deltagarna få en mycket rogivande och energiuppladdande upplevelse, avslöjar Anna och berättar vidare om upplägget:
-Vi kommer att växla mycket mellan olika temperaturer och dofter. Vi kör sammanlagt 6 sittningar i bastun, ungefär 10-15 minuter varje gång. För varje omgång har vi olika inslag av aromaterapi, det vill säga olika dofter vid varje tillfälle, berättar Anna.
Det är totalt omöjligt att undvika att påverkas av ”resan”. Dofter påverkar oss alla på olika sätt, t ex kan kryddor som kanel och kardemumma ge oss en varm känsla av julafton. Eller kanske nybakade bullar i mormors trädgård en solig julidag. Det är högst individuellt hur starka minnen eller associationer man får.
-Det kommer i alla fall att bli ungefär 10 olika doftupplevelser totalt sett. Vi börjar naturligtvis med avslappnande inslag för att senare avsluta med dofter som verkligen piggar upp, så att folk är på topp i slutet av kvällen, säger Anna.
Insmord i flytande honung
När deltagarna mår som allra bäst kommer det bara att bli bättre, enligt Anna Hammarbäck. Själva aromaterapin avslutas med att man får hela kroppen insmord med flytande honung. Tänka sig…
-Man får en väldigt frisk och fräsch känsla av det. Jag garanterar att det uppskattas, säger hon.
Oavsett hur man ser på det här med aromainslagens inverkan på kropp och själ, så kan vi alla skriva under på att mat ger oss en känsla av välbehag. Och därför avslutas också det hela med att äta grillat och avnjuta en kall öl.
-Det här blir sista omgången vi kör innan sommaren, men i höst blir det fler tillfällen. Just idag är 10 personer bokade, men det finns faktiskt plats för 30. Och det går bra att boka plats fram tills i morgon fredag, avslutar hon.
Fotnot: Bastu Extrem är på fredag 7 april kl 17:30.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.