Badhuset Energikällan satsar stort på att tina vintertrötta Lindebor – och gör det rejält också. På fredag kör badhuset igång sitt senaste koncept som bygger på en mycket extrem bastuupplevelse, som kort och gott kallas just Bastu Extrem.
Aromaterapi i kombination med hettan från bastun. Konceptet är lika enkelt som det är avslappnande och givande. På badhuset Energikällan arbetar instruktör Anna Hammarbäck, som nu tillsammans med ytterligare en instruktör kör igång Bastu Extrem på fredag kväll. Under tre timmar kommer deltagarna få en mycket rogivande och energiuppladdande upplevelse, avslöjar Anna och berättar vidare om upplägget:
-Vi kommer att växla mycket mellan olika temperaturer och dofter. Vi kör sammanlagt 6 sittningar i bastun, ungefär 10-15 minuter varje gång. För varje omgång har vi olika inslag av aromaterapi, det vill säga olika dofter vid varje tillfälle, berättar Anna.
Det är totalt omöjligt att undvika att påverkas av ”resan”. Dofter påverkar oss alla på olika sätt, t ex kan kryddor som kanel och kardemumma ge oss en varm känsla av julafton. Eller kanske nybakade bullar i mormors trädgård en solig julidag. Det är högst individuellt hur starka minnen eller associationer man får.
-Det kommer i alla fall att bli ungefär 10 olika doftupplevelser totalt sett. Vi börjar naturligtvis med avslappnande inslag för att senare avsluta med dofter som verkligen piggar upp, så att folk är på topp i slutet av kvällen, säger Anna.
Insmord i flytande honung
När deltagarna mår som allra bäst kommer det bara att bli bättre, enligt Anna Hammarbäck. Själva aromaterapin avslutas med att man får hela kroppen insmord med flytande honung. Tänka sig…
-Man får en väldigt frisk och fräsch känsla av det. Jag garanterar att det uppskattas, säger hon.
Oavsett hur man ser på det här med aromainslagens inverkan på kropp och själ, så kan vi alla skriva under på att mat ger oss en känsla av välbehag. Och därför avslutas också det hela med att äta grillat och avnjuta en kall öl.
-Det här blir sista omgången vi kör innan sommaren, men i höst blir det fler tillfällen. Just idag är 10 personer bokade, men det finns faktiskt plats för 30. Och det går bra att boka plats fram tills i morgon fredag, avslutar hon.
Fotnot: Bastu Extrem är på fredag 7 april kl 17:30.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.