Judo-VM i Tokyo är i full gång, och om knappt ett dygn är det dags för vårt lokala medaljhopp att göra entré i tävlingen. Frövi Judos Anna Bernholm, som är rankad trea i världen i sin viktklass, äntrar mattan i natt.
Anna Bernholm har under flera år tillhört det svenska landslaget i judo, och har tidigare tävlat vid sex VM på seniornivå, men utan någon placering. Hon är också den svensk som ligger högst upp på världsrankingen, där hon placerat sig på en tredjeplats i sin viktklass, -70kg. Det är det bästa resultat en svensk judoka haft på damsidan sedan världsrankingen infördes 2009. Med sig i bagaget har hon en minst sagt gedigen meritlista, med bland annat EM-brons, brons på Masters, och ett Gram Slam-guld.
– Anna har haft en bra träningsperiod under sommaren. Dock så har uppladdningen störts lite av en armbågsskada, men hon har en mycket bra fysisk nivå och det är inget som kommer hindra henne på tävlingsdagen. Anna har goda möjligheter till en bra prestation på VM, om allt klaffar kan hon mycket väl vara med och konkurrera om medaljerna, säger Landslagschef Robert Eriksson på Svenska Judoförbundets Facebooksida.
Anna Bernholm, som till vardags tävlar för Frövi Judo, gör entré på mattan under natten till torsdag. Livesändningarna hittar man HÄR.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.