– Det är närbilderna och intervjuerna i pausen, som ger mervärdet, när man ser Opera på Bio. Det säger Rickard Gramfors inför opera-premiären i Lindesberg den 9 oktober.
Han ansvarar för Live på bio-satsningen på organisationen Folkets Hus och Parker som distribuerar bland annat opera över hela landet. Han har sett och hört en hel del opera och en föreställning, som han ser som extra minnesvärd är Satyagraha, som var en samproduktion mellan Folkoperan och Cirkus Cirkör.
– Får jag välja två, så blir det även en livesänd Met-opera med mycket barockmusik (Händel och Vivaldi) – den heter Den förtrollade ön, säger Rickard Gramfors.
Han kommer från punk- och hårdrockhållet, men upptäcker allt mer operamusiken – särskilt från barockepoken.
För Folkets Hus och Parker är den digitala världen bred och Sverige var först i Europa när man 2002 distribuerade film digitalt och operan Aida visades över landet året därefter och strax därefter blev det avtal med Metropolitan Opera i New York.
– Det avtalet blev en succé för oss, säger Rickard Gramfors. Föreställningarna sänds över stora delar av världen och ger en tillgänglighet för alla.
———————————————————————————————————————
Opera på Bio i Lindesberg
9 oktober kl. 19-22 Boris Godunov
4 december Eurydike
29 januari Rigoletto
12 mars Ariadne på Naxos
7 maj Turandot
21 maj Lucia di Lammermoor
Biljetterna säljs på Lindesbergs bibliotek – 240 kr för vuxen,180 kr för ungdom under 26 år.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.