– Det är närbilderna och intervjuerna i pausen, som ger mervärdet, när man ser Opera på Bio. Det säger Rickard Gramfors inför opera-premiären i Lindesberg den 9 oktober.
Han ansvarar för Live på bio-satsningen på organisationen Folkets Hus och Parker som distribuerar bland annat opera över hela landet. Han har sett och hört en hel del opera och en föreställning, som han ser som extra minnesvärd är Satyagraha, som var en samproduktion mellan Folkoperan och Cirkus Cirkör.
– Får jag välja två, så blir det även en livesänd Met-opera med mycket barockmusik (Händel och Vivaldi) – den heter Den förtrollade ön, säger Rickard Gramfors.
Han kommer från punk- och hårdrockhållet, men upptäcker allt mer operamusiken – särskilt från barockepoken.
För Folkets Hus och Parker är den digitala världen bred och Sverige var först i Europa när man 2002 distribuerade film digitalt och operan Aida visades över landet året därefter och strax därefter blev det avtal med Metropolitan Opera i New York.
– Det avtalet blev en succé för oss, säger Rickard Gramfors. Föreställningarna sänds över stora delar av världen och ger en tillgänglighet för alla.
———————————————————————————————————————
Opera på Bio i Lindesberg
9 oktober kl. 19-22 Boris Godunov
4 december Eurydike
29 januari Rigoletto
12 mars Ariadne på Naxos
7 maj Turandot
21 maj Lucia di Lammermoor
Biljetterna säljs på Lindesbergs bibliotek – 240 kr för vuxen,180 kr för ungdom under 26 år.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.