Ett rekorderligt skyfall drog in över Lindesberg på onsdagsmorgonen. Nerikes Brandkår rapporterade vid niotiden att antalet larm om översvämningar stiger – och det är bara Lindesberg som har drabbats av busvädret.
Mellan klockan 07:00-07:30 uppmättes hela 30 mm regn i centrala Lindesberg. Det kraftiga regnet föll under cirka en timmes tid innan det började avta till mer normala mängder.
När LindeNytt fick kontakt med BKT´s VA-chef, Gunnar Berglund, under morgontimmarna så gav han en förhållandevis ljus rapport trots vädersituationen. Men dessvärre hade inte Nerikes Brandkår samma positiva rapport att ge oss.
-Vi fick det första larmet om en översvämmad källare klockan 07:38 och har sedan dess fått in ytterligare sex fall. Det rör sig alltså om totalt sju fall av översvämningar, berättar inre befäl på Nerikes Brandkår.
Men innan samtalet avslutas med Nerikes Brandkår kommer ytterligare en anmälan.
-Nu fick vi in det åttonde fallet. Jag är rädd för att det inte blir det sista.
Översvämningarna är mycket spridda i Lindesberg – och bara i Lindesberg.
-Det är fastigheter på adresserna Bondskogsvägen, Järnvägsgatan, Rådmansgatan och Östermalmsvägen som har drabbats. Vi har även varit vid Kristinaskolan och pumpat vatten ur källaren, uppger inre befäl.
BKT´s VA-tekniker uppgav tidigare idag, att dagvattenbrunnarna översvämmades och på vissa platser var det riktigt, riktigt illa.
-Det var ett riktigt skådespel i Bergslagsbacken, där blev trycket från vattenmassorna så kraftigt att ett brunnslock lyftes upp på vägbanan. Ett sådant lock väger mellan 35-40 kg, berättar VA-tekniker Kjell Karlsson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.