Ett rekorderligt skyfall drog in över Lindesberg på onsdagsmorgonen. Nerikes Brandkår rapporterade vid niotiden att antalet larm om översvämningar stiger – och det är bara Lindesberg som har drabbats av busvädret.
Mellan klockan 07:00-07:30 uppmättes hela 30 mm regn i centrala Lindesberg. Det kraftiga regnet föll under cirka en timmes tid innan det började avta till mer normala mängder.
När LindeNytt fick kontakt med BKT´s VA-chef, Gunnar Berglund, under morgontimmarna så gav han en förhållandevis ljus rapport trots vädersituationen. Men dessvärre hade inte Nerikes Brandkår samma positiva rapport att ge oss.
-Vi fick det första larmet om en översvämmad källare klockan 07:38 och har sedan dess fått in ytterligare sex fall. Det rör sig alltså om totalt sju fall av översvämningar, berättar inre befäl på Nerikes Brandkår.
Men innan samtalet avslutas med Nerikes Brandkår kommer ytterligare en anmälan.
-Nu fick vi in det åttonde fallet. Jag är rädd för att det inte blir det sista.
Översvämningarna är mycket spridda i Lindesberg – och bara i Lindesberg.
-Det är fastigheter på adresserna Bondskogsvägen, Järnvägsgatan, Rådmansgatan och Östermalmsvägen som har drabbats. Vi har även varit vid Kristinaskolan och pumpat vatten ur källaren, uppger inre befäl.
BKT´s VA-tekniker uppgav tidigare idag, att dagvattenbrunnarna översvämmades och på vissa platser var det riktigt, riktigt illa.
-Det var ett riktigt skådespel i Bergslagsbacken, där blev trycket från vattenmassorna så kraftigt att ett brunnslock lyftes upp på vägbanan. Ett sådant lock väger mellan 35-40 kg, berättar VA-tekniker Kjell Karlsson.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.