Ett rekorderligt skyfall drog in över Lindesberg på onsdagsmorgonen. Nerikes Brandkår rapporterade vid niotiden att antalet larm om översvämningar stiger – och det är bara Lindesberg som har drabbats av busvädret.
Mellan klockan 07:00-07:30 uppmättes hela 30 mm regn i centrala Lindesberg. Det kraftiga regnet föll under cirka en timmes tid innan det började avta till mer normala mängder.
När LindeNytt fick kontakt med BKT´s VA-chef, Gunnar Berglund, under morgontimmarna så gav han en förhållandevis ljus rapport trots vädersituationen. Men dessvärre hade inte Nerikes Brandkår samma positiva rapport att ge oss.
-Vi fick det första larmet om en översvämmad källare klockan 07:38 och har sedan dess fått in ytterligare sex fall. Det rör sig alltså om totalt sju fall av översvämningar, berättar inre befäl på Nerikes Brandkår.
Men innan samtalet avslutas med Nerikes Brandkår kommer ytterligare en anmälan.
-Nu fick vi in det åttonde fallet. Jag är rädd för att det inte blir det sista.
Översvämningarna är mycket spridda i Lindesberg – och bara i Lindesberg.
-Det är fastigheter på adresserna Bondskogsvägen, Järnvägsgatan, Rådmansgatan och Östermalmsvägen som har drabbats. Vi har även varit vid Kristinaskolan och pumpat vatten ur källaren, uppger inre befäl.
BKT´s VA-tekniker uppgav tidigare idag, att dagvattenbrunnarna översvämmades och på vissa platser var det riktigt, riktigt illa.
-Det var ett riktigt skådespel i Bergslagsbacken, där blev trycket från vattenmassorna så kraftigt att ett brunnslock lyftes upp på vägbanan. Ett sådant lock väger mellan 35-40 kg, berättar VA-tekniker Kjell Karlsson.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.