Ett rekorderligt skyfall drog in över Lindesberg på onsdagsmorgonen. Nerikes Brandkår rapporterade vid niotiden att antalet larm om översvämningar stiger – och det är bara Lindesberg som har drabbats av busvädret.
Mellan klockan 07:00-07:30 uppmättes hela 30 mm regn i centrala Lindesberg. Det kraftiga regnet föll under cirka en timmes tid innan det började avta till mer normala mängder.
När LindeNytt fick kontakt med BKT´s VA-chef, Gunnar Berglund, under morgontimmarna så gav han en förhållandevis ljus rapport trots vädersituationen. Men dessvärre hade inte Nerikes Brandkår samma positiva rapport att ge oss.
-Vi fick det första larmet om en översvämmad källare klockan 07:38 och har sedan dess fått in ytterligare sex fall. Det rör sig alltså om totalt sju fall av översvämningar, berättar inre befäl på Nerikes Brandkår.
Men innan samtalet avslutas med Nerikes Brandkår kommer ytterligare en anmälan.
-Nu fick vi in det åttonde fallet. Jag är rädd för att det inte blir det sista.
Översvämningarna är mycket spridda i Lindesberg – och bara i Lindesberg.
-Det är fastigheter på adresserna Bondskogsvägen, Järnvägsgatan, Rådmansgatan och Östermalmsvägen som har drabbats. Vi har även varit vid Kristinaskolan och pumpat vatten ur källaren, uppger inre befäl.
BKT´s VA-tekniker uppgav tidigare idag, att dagvattenbrunnarna översvämmades och på vissa platser var det riktigt, riktigt illa.
-Det var ett riktigt skådespel i Bergslagsbacken, där blev trycket från vattenmassorna så kraftigt att ett brunnslock lyftes upp på vägbanan. Ett sådant lock väger mellan 35-40 kg, berättar VA-tekniker Kjell Karlsson.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.