Ett rekorderligt skyfall drog in över Lindesberg på onsdagsmorgonen. Nerikes Brandkår rapporterade vid niotiden att antalet larm om översvämningar stiger – och det är bara Lindesberg som har drabbats av busvädret.
Mellan klockan 07:00-07:30 uppmättes hela 30 mm regn i centrala Lindesberg. Det kraftiga regnet föll under cirka en timmes tid innan det började avta till mer normala mängder.
När LindeNytt fick kontakt med BKT´s VA-chef, Gunnar Berglund, under morgontimmarna så gav han en förhållandevis ljus rapport trots vädersituationen. Men dessvärre hade inte Nerikes Brandkår samma positiva rapport att ge oss.
-Vi fick det första larmet om en översvämmad källare klockan 07:38 och har sedan dess fått in ytterligare sex fall. Det rör sig alltså om totalt sju fall av översvämningar, berättar inre befäl på Nerikes Brandkår.
Men innan samtalet avslutas med Nerikes Brandkår kommer ytterligare en anmälan.
-Nu fick vi in det åttonde fallet. Jag är rädd för att det inte blir det sista.
Översvämningarna är mycket spridda i Lindesberg – och bara i Lindesberg.
-Det är fastigheter på adresserna Bondskogsvägen, Järnvägsgatan, Rådmansgatan och Östermalmsvägen som har drabbats. Vi har även varit vid Kristinaskolan och pumpat vatten ur källaren, uppger inre befäl.
BKT´s VA-tekniker uppgav tidigare idag, att dagvattenbrunnarna översvämmades och på vissa platser var det riktigt, riktigt illa.
-Det var ett riktigt skådespel i Bergslagsbacken, där blev trycket från vattenmassorna så kraftigt att ett brunnslock lyftes upp på vägbanan. Ett sådant lock väger mellan 35-40 kg, berättar VA-tekniker Kjell Karlsson.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.