Två bra lag möttes i Råsshallen under tisdagskvällen. Båda lagen krigade för sin fortsatta höga placering i tabellen, där Avesta fick med sig bonuspoängen efter att ha vänt matchen från 3-1 till 6-7. Foto: Timmy Lundegård
Avesta sätter stopp för Guldsmedshytte SKs segertåg
Totalt 13 mål gjordes när två jämna lag möttes i Råsshallen under tisdagskvällen. Efter tre raka triumfer under säsongsinledningen så var det ett hemmalag med ett starkt självförtroende som tog emot Avesta BK. Efter en stark första period från Guldsmedshytte SK med 3-1 på poängtavlan så lyckades Avesta att vända matchen till sin fördel.
– Vi lyckas inte ta det hela vägen, säger Rasmus Ristiharju.
Det bjöds på ett ordentligt målkalas när Avesta BK gästade Råsshallen under tisdagskvällen. Det tidigt obesegrade Guldsmedshyttan SK har inlett HockeyTvåan med tre raka triumfer och hade siktet inställt på sin fjärde raka tre poängare.
Trots att båda lagen inleder matchen med varsitt mål efter att de båda lagen slarvat med varsin tappad puck, så är det ändå hemmalaget som står för klassen i perioden. Avesta fortsätter slarva medan Hytta drar fördel av sin motståndares misstag och kan även pricka in dubbla mål på returskott framför bortamålet.
Bortalaget höjer däremot sin spelnivå till den andra perioden och är snabba på att komma tillbaka i matchen. Avesta reducerar till 3-2 i ett boxplay och lyckas även kvittera efter 25 spelade minuter.
Hyttas lagkapten, Filip Nyberg, gjorde matchens första mål efter att Avesta tappat pucken i ett passningsspel. Foto: Timmy Lundegård
Hytta håller en uddamålsledning inför den tredje perioden, där Avesta visar hur fort det kan gå inom hockeyn. På bara 18 sekunder lyckas gästerna att vända siffrorna genom en kvittering i powerplay, för att kort efter tekning skjuta in ett ledarmål. Hemmalagets Rasmus Ristiharju kvitterar i slutminuterna genom ett behövligt powerplaymål, vilket drar in matchen i en kort övertid där Avesta avgör på 30 sekunder.
– Vi börjar med att styra matchen sedan tar vi det därifrån och sätter dit puckarna som vi ska. Sedan kommer vi inte riktigt upp i rätt nivå. De kommer ikapp medan vi går ner oss och faller in i deras fälla och åker dit lite på det kan man säga. Jag tycker ändå att vi kommer ut starka till den tredje perioden. Även om vi tappar till det så städar vi upp det därefter men vi lyckas inte ta det hela vägen, säger Rasmus Ristiharju.
– Jag står på rätt ställe vid rätt tillfälle och då är det bara att köra in puckarna, säger Rasmus Ristiharju efter sitt tredje gjorda mål i matchen. Foto: Timmy Lundegård
Efter tre raka segrar så står Hytta med sin lägsta utbetalning på säsongens inledande fyra matcher. Trots en schysst spelad match med ovanligt lite gruff och domardiskussioner från spelarbåset, så lyckas Avesta att vända 3-1 till ett avgörande 6-7. Trots övertidsförlusten går hemmalaget inte lottlösa från tisdagens hemmamatch då man får med sig en poäng till tabellen.
– En poäng är alltid en poäng men tre poäng hade såklart varit mycket roligare, avslutar Rasmus.
Resultat Guldsmedshytte SK-Avesta BK
Slutresultat: 6-7 (3-1, 2-3, 1-2, 0-1) Skott: 32-38 (12-16, 12-11, 8-8, 0-3) Publik: 288 personer
Mål: 1-0 Filip Nyberg
2-1 Rasmus Ristiharju (Ass: Anton Toolanen, Fredrik Dahné)
3-1 Jonas Flodström (Ass: Andre Sundén, Rasmus Ohlsson Fromell)
4-3 Rasmus Ristiharju (Ass: Sam Perstedt, William Hedlund)
5-4 Andre Sundén (Ass: Carl Forsmark, Alexander Arvidsson)
6-6 Rasmus Ristiharju (Ass: Lukas Ytter, Filip Nyberg)
Läget i tabellen efter omgång fyra: 1. IFK Arboga – 11 poäng (+9)
2. Kumla Hockey – 10 poäng (+9) 3. Guldsmedshytte SK – 10 poäng (+9) 4. Avesta BK – 8 poäng (+4)
——
5. Hallstahammars HK – 6 poäng (+3)
6. Fagersta AIK – 3 poäng (-1)
7. IFK Hallsberg – 0 poäng (-12)
——
8. Kungsörs IK – 0 poäng (-21)
Nästa hemmamatch: Tisdagen 22:a oktober vs IFK Arboga i Råsshallen med nedsläpp kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.