Axel Thybeck från Lindesberg sprang hem ett guld i O-ringen. Foto: Aron Broman
Axel från Lindesberg segrare i O-ringens H15-klass
Efter två års uppehåll kunde världens största orienteringstävling, O-ringen, återigen hållas i Uppsala under helgen. Tusentals tävlingssugna deltagare var anmälda, däribland Axel Thybeck från Lindesberg, som efter samtliga fem etapper stod som totalsegrare i klassen H15. Nu siktar 15-åringen mot ungdoms-SM som går av stapeln i Stockholm under september.
– Jag är jättenöjd, säger en glad Axel till LindeNytt.
Världens största orienteringstävling, O-ringen, avgjordes under helgen i Uppsala, där Lindebygdens Orienteringsklubb hade ett flertal deltagare på startlinjen. Efter fem dagars löpande med karta och kompass, och tre etappsegrar senare, stod 15-årige Axel Thybeck från Lindesberg som totalsegrare i sin klass.
– Jag visste att jag hade chansen, och efter två, tre dagar ledde jag totalt så då kändes det som att jag hade väldigt bra chanser, säger Axel.
Foto: Aron Broman
Inför den femte och avslutande etappen ledde Axel med 6 minuter och 3 sekunder, och det var även det försprånget han gick ut med i jaktstarten på etapp 5. Axel inte bara vann, han gjorde det med god marginal också, då han lyckades dryga ut sin ledning och kom i mål hela 9 minuter och 37 sekunder före tvåan. Nu siktar 15-åringen mot ungdoms-SM som avgörs i Stockholm i början av september.
– Jag tror att jag kan ha chans på pallplats där också. Då är det sprint, långdistans och skogsstafett, och min favorit är skogsdistanserna. Nu fanns inte medeldistans med, men jag tycker medel och lång är roligast, avslutar Axel.
En man i 30-årsåldern misstänks för att under tisdagen ha hotat flera personer på en plats i centrala Lindesberg. Enligt initiala uppgifter skall mannen ha varit beväpnad med något slags tillhygge.
– Vi fick larm om att tre personer befinner sig på den här platsen, varav en av dem är väldigt påverkad och hotfull mot andra människor. Han hade ett tillhygge, utan att gå in på närmare detaljer, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
På lördag gästar en av landets absolut största artister, Ulf Lundell, scenen i Lindesberg Arena. Konserten som är det sista stoppet på hans stora sommarturné kan även komma att bli en av Lundells sista livespelningar, något som eventstrateg Jeanette Andersson hoppas kunna locka storpublik.
– Han har själv sagt att det här är hans absolut sista sommarturné, och vi är det sista stoppet, säger hon till LindeNytt.
Inför fredagens lunchtävlingar så hade kusken, Valentin Prevost, stora delar av familjen på plats för en trevlig lunch på travet. När Gävlekusken senare under dagen skrällde till med seger, tillsammans med Fläsk Ken, så hördes den stora glädjen från familjen som hejade vid mållinjen.
– Det är kul att de är på plats, säger Valentin Prevost.
I slutet av förra veckan kammade Frövi Judos supertalang Ingrid Nilsson hem ett välförtjänt guld vid Ungdoms-OS i Slovakien. Nu väntar nya utmaningar för 17-åringen som nyligen blivit uttagen till U18-VM som avgörs i Sarajevo senare i augusti.
För att möta sina kunders behov gör Blombergska Bokhandeln i Lindesberg en stor satsning på e-handeln och startar upp en egen webbutik i Ugglans regi med ett större sortiment än man tidigare har kunnat erbjuda.
– Vi hoppas nå ut till konsumenter som bor längre bort och även de i närområdet som inte har möjlighet att ta sig till bokhandeln, förklarar butiksägaren Christina Orrbo.
Det var fina tävlingar när Fornaboda körde eftermiddagstrav under onsdagen. För 17:e året i rad skulle Fornaboda Grand Prix avgöras, medan den tidigare proffstränaren, Lennart Arvidsson, skulle hyllas. Fokuset hamnade däremot på Jimmi Ehlers, som ordnade med säsongens tredje hemmaseger.
Inom loppet av 17 dagar ska vännerna Ville Frank och Adam Sjölin färdas genom Sverige, från Treriksröset i norr till Smygehuk i söder, enbart med hjälp av sina cyklar. Under tiden samlar de även in pengar till Hjärtebarnsfonden, och redan nu har de kommit en bra bit mot målet att samla in 25 000 kronor.
– Tormek har faktiskt sponsrat oss också, vi fick en slipmaskin för att sälja på Tradera och sedan donerade vi den summan till insamlingen. Auktionen slutade på runt 3000 kronor, så det är vi jätteglada för, säger Ville.
Glada vinnarkänslor på Fornaboda
Fornaboda Travbana invigde den nya veckan med flera långväga gäster. Trots deltagande av ett kallblod från Jägersro och en favoritspelad duo frå...
Polisen varnar för falska parkeringsböter
De senaste dygnen har flera Lindesbergare reagerat på parkeringsböter man fått placerade på sina bilar. Vid en första anblick ser boten att vara ...