Årets kräftfiske blir en ganska kort festlighet. Lindesjöns fiskevårdsområdesförening har nämligen beslutat att arrangera endast en fiskekväll och det är med anledning av fjolårets mycket dåliga resultat.-Vi kan inte ordna två kvällar i år med gott samvete, så därför har vi beslutat att göra så här istället, säger ordföranden Roland Johansson.
Ja, fjolårets kräftfiskekvällar blev en stor besvikelse för många av deltagarna. Visst är kräftfisket så mycket mer än bara själva fångsten, men när det blir helt tomma burar känns det mycket purt, menar Roland Johansson.
Varför det blev så få kräftor i burarna i fjol, det har man faktiskt inte lyckats få något svar på. Kräftan är en anonym och nyckfull spjuver som är svår att förstå sig på.
-Det fanns ju kräftor när vi provfiskade i fjol, men när fisket sedan väl drog igång var det dött, förklarar Roland.
Gott om kräftor i år
Årets första och enda fiskekväll kommer att ske den 18:e augusti, alltså på fredag i nästa vecka. Kvällen blir naturligtvis extra intressant nu med anledning av oron sedan fjolårets fiasko. Blir det bra – eller får vi uppleva samma knasfiske som senast det begav sig?
Roland Johansson är trots allt ganska avslappnad. Man har nämligen provfiskat under sommaren och i stort sett samtliga burar har haft ”påhälsning”. Det finns faktiskt gott om kräftor i sjön, enligt Roland.
-Ja, det finns kräftor, det gör det allt. Dessutom har vi planterat ut kräftor på olika platser för att vara på den säkra sidan, säger han.
Om fisket den 18 augusti ger Roland Johansson ett glatt besked, då kommer man sikta på att ordna ett ”normalt” fiske nästa år – det vill säga återgå till att genomföra två fiskekvällar.
Sedan drygt 20 år tillbaka har det kommunägda bolaget samarbetat med BillerudKorsnäs i Frövi och tagit tillvara den spillvärme som industrin genererar. Under alla dessa år har man vid endast tre tillfällen nått över 90 procent i produktion av fjärrvärme på årsbasis. Nu konstateras ett fjärde år – som också noteras som ett rekordår.
– 2020 går till historien. Vi har aldrig haft så här stor andel spillvärme i vår produktionsmix och heller aldrig eldat så lite fossil olja, säger Fredrik Jansson, Affärsområdeschef Värme på Linde energi, i ett pressmeddelande på tisdagen.
Sedan slutet av december har Lindesbergs lasarett stått utan ett café, sedan den tidigare entreprenören bestämde sig för att sluta vid årsskiftet. Under måndagsmorgonen slogs dock dörrarna upp igen, med några välkända ansikten bakom disken, då Frosths Konditori nu tagit över verksamheten.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva, berättar Lisa Östlund.
Lindlöven är tre matcher in i Vårserien och placerar sig redan farligt i tabellen. Seriens andra förlust kom under fredagen i ett bortamöte mot Eskilstuna Linden, laget som slutade som tabelljumbo när HockeyEttan tog sitt slut. En ny nollpoängare gör nu att Lindlöven tidigt halkar efter i jakten om kvalplatsen till Allsvenskan.
Med ett fortsatt skadat lag så fortsätter LIF Lindesberg att stärka upp i uppställningen. Simon Ongeri är det nya namnet som LIF har lånat in från Handbollsliga-laget HK Aranäs, en ung och talangfull målvakt som hoppas på utveckling med matcher i Allsvenskan medan Lindelaget hoppas på fina prestationer i kassen.
Vaccinationen mot covid-19 fortsätter enligt plan, och i slutet av veckan beräknar man att samtliga särskilda boenden i Örebro län ska ha fått sin första dos.
– Vaccineringen i kommunerna har gått mycket bra och alla kommuner gör ett otroligt arbete, säger Ingmar Ångman, områdeschef välfärd och folkhälsa, Region Örebro län.
Malung stod som första motstånd i Lindehov under det nya året. Trots återkommande namn i laguppställningen fick hemmalaget svårt att spela in de avgörande målen, efter en snabbspelad match där Lindlöven såg ut att ha allt under kontroll. Skotten blev många för Lindelaget som till slut fick se sig slagna med 1-3.
Vid halvfyratiden natten till onsdag, larmades brandkåren om en befarad brand vid BillerudKorsnäs i Frövi.
Det blev fjortonde gången gillt för Linde Volley som efter en poänglös höst, spelar in sin första seger under årets andra spelade match. Matchen höll sig däremot långvarig och efter en jämn drabbning mot Lund som varade i fem set, kunde Lindelaget spela in sina första två poäng till Elitseriens tabell.