Årets kräftfiske blir en ganska kort festlighet. Lindesjöns fiskevårdsområdesförening har nämligen beslutat att arrangera endast en fiskekväll och det är med anledning av fjolårets mycket dåliga resultat.-Vi kan inte ordna två kvällar i år med gott samvete, så därför har vi beslutat att göra så här istället, säger ordföranden Roland Johansson.
Ja, fjolårets kräftfiskekvällar blev en stor besvikelse för många av deltagarna. Visst är kräftfisket så mycket mer än bara själva fångsten, men när det blir helt tomma burar känns det mycket purt, menar Roland Johansson.
Varför det blev så få kräftor i burarna i fjol, det har man faktiskt inte lyckats få något svar på. Kräftan är en anonym och nyckfull spjuver som är svår att förstå sig på.
-Det fanns ju kräftor när vi provfiskade i fjol, men när fisket sedan väl drog igång var det dött, förklarar Roland.
Gott om kräftor i år
Årets första och enda fiskekväll kommer att ske den 18:e augusti, alltså på fredag i nästa vecka. Kvällen blir naturligtvis extra intressant nu med anledning av oron sedan fjolårets fiasko. Blir det bra – eller får vi uppleva samma knasfiske som senast det begav sig?
Roland Johansson är trots allt ganska avslappnad. Man har nämligen provfiskat under sommaren och i stort sett samtliga burar har haft ”påhälsning”. Det finns faktiskt gott om kräftor i sjön, enligt Roland.
-Ja, det finns kräftor, det gör det allt. Dessutom har vi planterat ut kräftor på olika platser för att vara på den säkra sidan, säger han.
Om fisket den 18 augusti ger Roland Johansson ett glatt besked, då kommer man sikta på att ordna ett ”normalt” fiske nästa år – det vill säga återgå till att genomföra två fiskekvällar.
Frövifors Pappersbruksmuseum tilldelades under fredagen den ärofyllda utmräkelsen Årets Arbetslivsmuseum, och fick därmed ta emot en emaljskylt samt en prissumma om 25 000 kronor.
– Det betyder så mycket personligen att få vara med och utveckla vår verksamhet, och speciellt att få ett ekonomiskt tillskott under ett hårt pandemiår, berättade den märkbart rörda museichefen Mikael Tiderman.
Polisen har upprättat en anmälan om olaga hot riktat mot en kvinna som arbetar i en livsmedelsaffär i centrala Lindesberg. Enligt polisuppgift skall kvinnan ha blivit hotad då hon bad om att få se legitimation av en yngre kille som ville handla tobaksvaror.
Natten till tisdag jagade polisen en bilbrännare i Storå. Vittnen har berättat hur en ensam gärningsperson sågs kasta vad som liknade en så kallad molotovcocktail – en flaska med brännbar vätska – mot en parkerad bil. Bilen blev helt utbränd, uppger polisen.
– En svartklädd person sågs kasta en flaska med brännbar vätska mot bilen och sprang sedan från platsen i riktning mot ån, kommenterar Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Bara några kilometer från Fornabodas ovala tävlingsbana bor Isabella Jansson Wiklund, Sveriges segerrikaste ponnykusk under 2020. 133 gånger hittades den 14-åriga Lindesbergaren i landets startlistor, där 29 av loppen slutade med seger. Segrarna har varit stora, där Isabella hoppas på en ny säsong som landets bästa.
– Jag har alltid som mål att slå föregående säsong, säjer Isabella.
INSÄNDARE/DEBATT: Vårt lasarett har tidigare betraktats som ett akutsjukhus. Vi inom SPF-Seniorerna ser inte längre att vi kan kalla det för det, nu när kirurgi/ortopedi/urologi sedan oktober 2020 blivit nedlagt på sen kväll och nattetid. Trygghet är för oss äldre är mycket viktigt. Därför är vi som pensionärsorganisation bekymrade.
Totalt 20 bidrag, alla med härliga och roliga tolkningar av temat vår/påsk, kom in till LindeNytts fototävling. Juryn har överlagt, röstat och överlagt igen, och en vinnare är nu utsedd.
De två sista dagarna innan påsklovet, 31 mars och 1 april, kommer eleverna i årskurs 6 på Brotorpsskolan Södra i Lindesberg att undervisas på distans. Detta beslut har fattats av Barn- och utbildningsnämndens ordförande med anledning av ökad sjukskrivning hos personalen.
Stadsskogsskolan i Lindesberg förlänger sin partiella fjärrundervisning, och även Storåskolan går över till den undervisningsformen från och med måndag. Det meddelade Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande under fredagsmorgonen.