Imorgon tisdag går det nationella evenemanget ”Baka för en god sak” av stapeln, där tusentals barn i skolor och förskolor över hela Sverige deltar. På Gymnasiesärskolan i Lindesberg tjuvstartade man lite, och började bakandet redan under måndagen, något man verkligen sett fram emot.
Konceptet för ”Baka för en god sak” är enkelt: barn på förskolor, skolor och fritidshem bakar och säljer bakverk, överskottet skänker man sedan till BRIS, Barnens rätt i samhället. På så sätt gör man en insats för andra barn som behöver någon som lyssnar, stöttar och hjälper till när livet är svårt.
– Tidigare under höstterminen arbetade vi med Barnkonventionen och barns rättigheter, och det föll sig naturligt komma in på BRIS, eftersom det går hand i hand, berättar Anna-Lena Andersson och fortsätter:
– När vi sedan fick den här inbjudan att vara med i ”Baka för en god sak” var det en självklarhet att vi skulle vara med. Vi jobbar ju väldigt entreprenörsmässigt, och eleverna tycker att det är jätteroligt!
– Vi har ofta olika projekt igång, eftersom det är viktigt att särskolan syns och är delaktiga i samhället. Vi pratar mycket om att alla har lika värde, och att alla bidrar med det man kan, säger Sabine Repsilber.
”Baka för en god sak” hölls för första gången i Sverige 2018. Då medverkade omkring 200 skolor och förskolor och sålde bakverk för att bidra till BRIS stödverksamhet. Varje år har BRIS kuratorer över 25 000 kontakter med barn som via chatt, mail och telefon söker stöd i allt från hjärtesorger till mobbning, bristande föräldraskap, våld och övergrepp.
– Vi har pratat om varför man skänker pengar till BRIS, och eleverna förstår att det kostar pengar att driva verksamheten, trots att den är gratis att använda. De vet också att man både kan ringa, chatta och maila om man behöver någon att prata med när man har problem i livet, säger Anna-Lena.
Dagens bagare är Elias, Amal, Jonathan, Emilia, Moaaz och Joumaa som alla ska baka muffins, och till samtligas stora glädje är det med favoritsmaken choklad. Alla elever har olika förutsättningar och bakar efter sin egen förmåga, men samtliga är delaktiga och det märks att det här med bakning är något som de verkligen gillar.
Med hjälp av specialskrivna recept uppbyggda med tydliga bilder och beskrivningar på de olika momenten kan de hjälpas åt med ingredienserna, plocka fram formar och vispa smeten. När bakverken till slut står i ungen för gräddning är det dags för det bästa med hela bakningen, att få smaka på den överblivna smeten!
Senare, när allt svalnat ska bakverken dekoreras, något som BRIS samarbetspartner Dr Oetker bidragit till.
– Vi fick ett paket skickat till oss med en massa olika dekoreringar, så det blev som en extra överraskning för eleverna, berättar Anna-Lena glatt.
På fredag med start kl 9.15 kommer man sälja sina färdiga bakverk på Lindeskolan, utanför Kulturum, då allt överskott går till BRIS.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.