Imorgon tisdag går det nationella evenemanget ”Baka för en god sak” av stapeln, där tusentals barn i skolor och förskolor över hela Sverige deltar. På Gymnasiesärskolan i Lindesberg tjuvstartade man lite, och började bakandet redan under måndagen, något man verkligen sett fram emot.
Konceptet för ”Baka för en god sak” är enkelt: barn på förskolor, skolor och fritidshem bakar och säljer bakverk, överskottet skänker man sedan till BRIS, Barnens rätt i samhället. På så sätt gör man en insats för andra barn som behöver någon som lyssnar, stöttar och hjälper till när livet är svårt.
– Tidigare under höstterminen arbetade vi med Barnkonventionen och barns rättigheter, och det föll sig naturligt komma in på BRIS, eftersom det går hand i hand, berättar Anna-Lena Andersson och fortsätter:
– När vi sedan fick den här inbjudan att vara med i ”Baka för en god sak” var det en självklarhet att vi skulle vara med. Vi jobbar ju väldigt entreprenörsmässigt, och eleverna tycker att det är jätteroligt!
– Vi har ofta olika projekt igång, eftersom det är viktigt att särskolan syns och är delaktiga i samhället. Vi pratar mycket om att alla har lika värde, och att alla bidrar med det man kan, säger Sabine Repsilber.
”Baka för en god sak” hölls för första gången i Sverige 2018. Då medverkade omkring 200 skolor och förskolor och sålde bakverk för att bidra till BRIS stödverksamhet. Varje år har BRIS kuratorer över 25 000 kontakter med barn som via chatt, mail och telefon söker stöd i allt från hjärtesorger till mobbning, bristande föräldraskap, våld och övergrepp.
– Vi har pratat om varför man skänker pengar till BRIS, och eleverna förstår att det kostar pengar att driva verksamheten, trots att den är gratis att använda. De vet också att man både kan ringa, chatta och maila om man behöver någon att prata med när man har problem i livet, säger Anna-Lena.
Dagens bagare är Elias, Amal, Jonathan, Emilia, Moaaz och Joumaa som alla ska baka muffins, och till samtligas stora glädje är det med favoritsmaken choklad. Alla elever har olika förutsättningar och bakar efter sin egen förmåga, men samtliga är delaktiga och det märks att det här med bakning är något som de verkligen gillar.
Med hjälp av specialskrivna recept uppbyggda med tydliga bilder och beskrivningar på de olika momenten kan de hjälpas åt med ingredienserna, plocka fram formar och vispa smeten. När bakverken till slut står i ungen för gräddning är det dags för det bästa med hela bakningen, att få smaka på den överblivna smeten!
Senare, när allt svalnat ska bakverken dekoreras, något som BRIS samarbetspartner Dr Oetker bidragit till.
– Vi fick ett paket skickat till oss med en massa olika dekoreringar, så det blev som en extra överraskning för eleverna, berättar Anna-Lena glatt.
På fredag med start kl 9.15 kommer man sälja sina färdiga bakverk på Lindeskolan, utanför Kulturum, då allt överskott går till BRIS.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.