Fyra pojkar i yngre tonåren är misstänkta för att ha planerat ett attentat mot Brotorpsskolan. Polisen rubricerar brottet som förberedelser till mordbrand.
Denna skrämmande upptäckt gjorde personalen på Stadsskogsskolan i onsdags, sedan tre av pojkarna hotat den fjärde då de misstänkte att han skulle ”tjalla” om deras planer. Under ett gemensamt samtal med dem framgick vad de planerat att genomföra. Ofattbara uppgifter lades fram till skolpersonalens fasa.
I detalj har pojkarna gjort en plan. Varje pojke hade fått en uppgift att följa, allt är mycket välplanerat, uppger polisen.
Attentatet riktar sig alltså mot Brotorpsskolan och enligt den skrivna planeringen skulle en brandbomb användas i sammanhanget.
Polisen ser mycket allvarligt på händelsen och rubricerar brottet som förberedelser till mordbrand. Pojkarna, som är under 15 år gamla, kommer nu förhöras av polisen.
Under torsdagskvällen bröts IFK Lindesbergs långa segersvit på hemmaplan inom Division 5, där det slutade med åtta raka triumfer. Seriens nykomlingar BK Ett Fyra visade sig stabila mot det skadedrabbade IFK Lindesberg, som ändå stod för en rejäl insats inom matchens sista kvart när de ändrade 0-5 till 3-5.
– Jag är kluven över dagens match, säger Niklas Christensson.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
UPPDATERAD. Strax innan tiotiden på onsdagsförmiddagen larmades räddningstjänst, polis och ambulans till Prästryggens camping i Frövi, där en brand brutit ut i ett omklädningsrum.
– Räddningstjänsten är framme på plats tillsammans med ambulans, och ska påbörja släckning, uppger operatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Bedrägerier med hjälp av penningtvätt ökar i Sverige, även bland ungdomar under 18 år. Därför lanserar nu Polismyndigheten en kampanj för att informera barn och unga om penningtvätt, med målsättningen att färre unga personer ska rekryteras till kriminella nätverk.
Eftermiddagen på travet bjöd verkligen på en blandning av allt det goda. Alla typer av travlopp visades upp på Fornabodas tävlingsoval i det stekheta vädret, som lockade till sig drygt 180 personer till publikplatsen. Flera fina klasshästar visade upp sig i solen, med flera kändare kusk- och tränarnamn på besök. Framåt tävlingarnas slut så uppstod däremot en olycka, vilket gav tävlingarna en tråkigare avslutande ton.
Det politiska styret i Lindesberg är inte längre i majoritet efter att LPO lämnade beskedet under torsdagen att man lämnar samarbetet.
– Jag har inte pratat med dem personligen än, Anders ringde när jag var upptagen så jag skickade ett meddelande att jag skulle ringa upp. Då fick jag ett sms där han förklarade att de tänker kliva av, säger Tomas Klockars (M).
Under två dagars tid har en boende i trakterna av Grönbo i Lindesbergs kommun observerat ett tiotal lösa småhundar via sin åtelkamera. Länsstyrelsen är kontaktad, som bekräftar för LindeNytt, att man startat ett ärende kring händelsen. Oron är nu stor för den till synes herrelösa flocken, på grund av de senaste dagarnas höga temperaturer.
– De behöver komma in fort, säger en boende i området.
Just nu (kl. 12.22) är tågtrafiken stoppad i Frövi med anledning av en gräsbrand som härjar längs spåret.