Foto: Agnetha Johnsson, ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Båtklubben firar 30 år – med kortege och fest: ”Fira med oss”
Lördag den 9 augusti arrangerar Linde Båtklubb det årliga eventet ”Båtens dag” – en dag då båtentusiaster samlas för den traditionella båtkortegen från Kyrkbryggan i Lindessjön till klubbstugan vid Ånäs, där festligheterna fortsätter. I år blir firandet extra speciellt, då klubben dessutom firar sitt 30-årsjubileum.
– Alla som vill är varmt välkomna att fira med oss, säger Bo Eriksson, ordförande i Linde Båtklubb.
Linde Båtklubb bildades 1995 av ett gäng entusiastiska båtälskare och har idag omkring 140 medlemmar, samt deras familjer.
– Det är många medlemmar, särskilt med tanke på att vi är en liten stad med ett ganska begränsat sjöområde. Men här finns ändå väldigt många båtar. Medlemsantalet har ökat stadigt sedan starten, vilket är väldigt roligt, säger Bo Eriksson.
Genom åren har klubben byggt upp en stark gemenskap bland båtägare genom planerade aktiviteter såsom båtutflykter och spontana grillkvällar vid klubbstugan.
– Vi träffas en hel del och umgås, i alla åldrar. Är det fint väder åker många ut till Råsvalen– där kan flera båtar ligga tillsammans. Det är mycket gemenskap i klubben, det är väldigt trevligt, berättar Bo.
Nicke Sedell, Bo Eriksson, ordförande och Lasse Jansson från Linde Båtklubb. Arkivfoto: Jennie Einarsson
I år är det hela 30 år sedan klubben kastade loss för att främja båtlivet i Lindesberg – något man nu passar på att fira i samband med Båtens dag på lördag. Med start från Kyrkbryggan i Lindessjön avgår en båtkortege klockan 15.00, upp längs ån till klubbstugan vid Ånäs, där festligheterna väntar för alla som vill vara med. Det bjuds på kaffe och tårta, och senare under eftermiddagen tänds grillen för den som vill lägga på en matbit. Det blir även musikunderhållning av den uppskattade dragspelaren Jorma Envik.
– Jorma är dessutom medlem i Linde Båtklubb, så det blir ett extra roligt inslag under dagen, förklarar Bo Eriksson.
Nu hoppas klubben att många ansluter för att fira jubileet på lördag – och att vädret visar sig från sin bästa sida.
– Alla som vill är varmt välkomna att fira med oss, avslutar Bo.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.