Bazoo Can tillsammans med sin kusk Kenneth Gorski (t.v.) och tränare Kai Pakola (t.h.) laddar för söndagens stora Kriteriefinal på Dannero Travbana. Foto: Timmy Lundegård
Bazoo Can utmanar proffsen i Svenskt Kallblodskriterium
På söndag är Fornabodahästen, Bazoo Can, en av de tolv finalisterna till årets upplaga av Svenskt Kallblodskriterium på Dannero Travbana utanför Kramfors. Det största loppet som går att vara med i för de treåriga kallbloden. Årets final uppskattas vara den jämnaste på flera år där kretsen tar en resa på 49 mil enkel väg, för ett deltagande.
– Det är sprudlande att vara med i finalen, säger Kai Pakola.
Under söndagen så har Fornaboda Travbana en representant i Sveriges största kallblodslopp för treåringar, Svenskt Kallblodskriterium. För en och en halv vecka sedan så lyckades den svarta hingsten, Bazoo Can, att kvala in till den stora finalen på Dannero Travbana utanför Kramfors med 500 000 kronor till vinnaren.
– Det är sprudlande att vara med i finalen. Man ser alltid fram emot att vara med i de här loppen, det är det vi tränar för, säger hästens tränare Kai Pakola som har sitt stall i Ställberg utanför Kopparberg.
– Jag själv trodde från början inte att vi skulle ta oss vidare, jag kände mer att vi egentligen inte hade så mycket här att göra. Däremot så trodde Kenneth och Lovisa (Canneryd, skötare) jättemycket på hästen så jag känner att jag har tur att få vara med i final med duktig kusk och allt, berättar Kai.
Tränare Kai Pakola gillar att bjuda på sig själv och har fixat med tröjor inför söndagens Kriteriefinal. Foto: Timmy Lundegård
Uttagningsloppet blev dramatiskt i efterhand efter att målettan blivit diskad för att använt banans invändiga säkerhetsspår, vid en tidig startgalopp. Bazoo Can inkom i mål som trea men flyttades med detta fram till en andra plats. Kusken Kenneth Gorski från Spannarboda var nöjd med prestationen.
– Han kändes bra. På långsidorna är han bra, medan han har lite platsproblem i kurvorna. Nu ska det bli lite ändringar med lättare boots och knäkappor inför finalen så hoppas vi att det fungerar bra, säger Kenneth.
För tränare Kai Pakola är det inte första gången som han är med i de stora årgångsloppen. Vid fem tillfällen så har Kai varit med i finalen av fyraåringarnas drabbning, Svenskt Kallblodsderby. Därefter är det osäkrare om antalet inom Kriteriet, men en sak som är säker är att nervositeten inte släpper.
– Det blir bara värre ju äldre man blir. Man går ju och småspyr hela tiden så jag försöker mest att hålla mig undan så jag inte för vidare till varken häst eller kusk, säger Kai.
Bazoo Can på Dannero efter att man kvalat sig till final. Foto: Lilly Ljungstedt.
För Spannarbodakusken Kenneth Gorski så är söndagens Kriterium det första i hans kuskkarriär.
– Det var första gången som jag ens kör ett uttagningslopp till ett årgångslopp. Jag är så tacksam över att jag får köra åt både Lovisa (Canneryd) och Kai, det är inte ofta som man får köra så här fina hästar. Då även att få chansen i ett sådant här lopp är jag ännu mer tacksam över, säger Kenneth som tidigare har haft en seger i Amatör SM som största kuskmerit.
– Vi hade mycket hyrkuskar tidigare och jag sade ganska tidigt till de andra i gänget att ”om vi någon gång behöver ha en kusk för uppbyggnadssyfte av en häst så ska vi välja Kenneth”. Han kör som en demon, han kör snyggt, prydligt och alltid för hästens maximala chans. Jag har själv kört lopp och vet hur jäkla svårt det är att göra de rätta valen i loppen, Kenneth gör däremot otroligt lite fel i loppen och är att jämföra med proffsen i min mening, berömmer Kai.
En Kriterieseger skulle vara det största i Kenneth Gorskis kuskkarriär. Foto: Timmy Lundegård
På söndag klockan 16.53 körs Svenskt Kallblodskriterium på Dannero Travbana. Fornabodahästen, Bazoo Can, startar från ett tionde spår i ett väldigt öppet lopp. En chans på en bra placering finns enligt tränare Kai.
– Med maxklaff så tror jag på en tredje plats. Jag har sagt till arbetskompisarna att det kommer att kunna ge bra odds på platsspelet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.