Enligt siffror från Statistiska Centralbyrån, har Lindesbergs befolkning ökat med 59 personer under det första halvåret i år. Det är en rejäl skjuts framåt för kommunen, som vid samma brytpunkt i fjol redovisade ett kraftigt ras.
Under första halvåret i fjol tappade Lindesberg 37 invånare. Räknat i skatteintäkter blir det tydligt att en sådan trend sätter djupa spår. I runda slängar tappade Lindesberg 1,6 miljoner statliga skattekronor på detta ras. Men nu har trenden vänt. Redan i somras kunde SCB ge Lindesbergs kommunledning en prognos värd namnet, då befolkningen hade ökat med hela 59 invånare eller i skatteslantar räknat: 2,6 miljoner kronor.
Vid sidan av den officiella rapporten, finns en preliminär rapport som påvisar än starkare siffror. Denna skall dock tas med en nypa salt, understryker Ingemar Wegfors, planerare i kommunledningsstaben. Enligt denna rapport har Lindesbergs befolkning ökat med 83 individer (3,7 miljoner kronor). En kraftigt bidragande orsak är ett stort invandringsöverskott (164 personer).
Oavsett vilken av dessa rapporter man väljer att förlita sig på, så visar bägge en mycket positiv trend, menar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder, som ändå är lite försiktig med firandet.
-Vi vet ju att siffrorna svänger under året och jag vill alltid vänta med att fira. I februari kommer den officiella statistiken över föregående år och först då vet man med säkerhet. Men visst, den trend vi ser nu är väldigt positiv och att jämföra med tidigare år så är det ett trendbrott, kommenterar Ceder.
En svaghet i bägge rapporter, är att den årliga utflyttningen av ungdomar inte finns medräknat. Efter avslutade studier väljer vissa att bosätta sig på annan ort för fortsatta studier eller arbete. Huruvida denna tradition är stark eller svag vet man med säkerhet först efter årsskiftet, men redan när tredje kvartalet sammanställs får man en indikation på utfallet. Tredje kvartalet publiceras i november.
Enligt den inofficiella rapporten hade Lindesberg 23 117 invånare vid brytpunkten juli månad och enligt SCB´s officiella var siffran 23 093.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.