Klotter – en form av skadegörelse i det offentliga rummet. Graffiti – en konstform som kan motverka skadegörelse i det offentliga rummet. Nu ställs frågan på sin spets: Ska vi ha en graffitivägg i Lindesberg?
På torsdag i nästa vecka håller man en informationsträff på musikhuset ”Hillstreet” på Kullgatan med anledning av en medborgarmotion om att upprätta en s k graffitivägg i Lindesberg. En sådan vägg skulle ge unga konstnärer den ”canvas” som konstformen kräver, dvs en större yta i sådant läge att allmänheten kan ta del av deras alster.
Man bör dock understryka att graffiti är en mycket städad konstform ej att förväxla med vanligt klotter.
-Graffiti kan i motsats till klotter faktiskt försköna en annars så grå och trist yta, säger Christer Pilblad på Hillstreet.
Han är även övertygad om att en laglig vägg att måla på kan verka förebyggande och minska andelen klotter på offentliga platser.
-Absolut! Nu vet vi inte ännu hur många utövare av graffitikonsten vi har i vårt område, för idag finns inga lagliga väggar. Om vi har några graffitikonstnärer på orten så åker de nog till andra städer där det redan finns möjligheter att uttrycka sig genom konsten på laglig väg, förklarar Pilblad.
Informationsträffen är öppen för alla intresserade.
Tid och plats: Torsdag 7 juni kl. 18-19, Musikhuset på Kullgatan.
Coronapandemin fick människor att stanna hemma i större utsträckning än förr och många tog tillfället i akt att rensa i sina hem, något man verkligen har märkt av hos Erikshjälpen i Lindesberg, som slog rekord på gåvomottagningen under 2020.
Granngården i Lindesberg har under den senaste månaden fått en inneboende på sitt lager, där en lurvig och vilsen katt numera huserar. Den är dock väldigt skygg, och man har nu tagit hjälp av föreningen Hemlösa Tassar i hopp om att kunna återförena missen med sina ägare.
– Den är väldigt, väldigt rädd och har många ställen att gömma sig på, säger Maria Sundh.
Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.
Snöfallet har under fredagsförmiddagen skapat stora problem på riksväg 50, när tunga fordon blev strandade i Hällabacken norr om Lindesberg.
Tanken var att Stadsskolsskolan partiellt skulle övergå till distansundervisning från och med nästa vecka, nu tvingas man dock ändra sitt beslut efter att flertalet lärare blivit sjuka. Redan från och med imorgon, fredag, övergår hela skolan till fjärrundervisning.
Den som skall ut på vägarna under sena torsdagen, bör vara extra försiktig. Nu varnar nämligen SMHI för att det under kvällen kan uppstå plötslig ishalka i hela Örebro län.
Sent på tisdagskvällen larmades räddningstjänst och polis om en befarad drunkning i Stora Lindessjön. Vid den aktuella platsen hade en vak upptäckts, vilket tolkades som att någon hade gått igenom isen.
– Någon såg en vak vid en brygga längs Strandpromenaden och slog larm, säger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindlöven är tre matcher in i Vårserien och placerar sig redan farligt i tabellen. Seriens andra förlust kom under fredagen i ett bortamöte mot Eskilstuna Linden, laget som slutade som tabelljumbo när HockeyEttan tog sitt slut. En ny nollpoängare gör nu att Lindlöven tidigt halkar efter i jakten om kvalplatsen till Allsvenskan.