Lindesbergs kommun ska marknadsföras – till havs! Ja, hur konstigt det än låter, så är det faktiskt helt sant att så ska ske. På söndag kliver nämligen enheten ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen”, med Åke Ström i spetsen, på den så kallade Promotionbåten och far ut på Östersjön tillsammans med 1400 andra personer från länets näringsliv och kommuner.
Promotionbåten har kallats landets största flytade mötesplats. Ombord på en Finlandsfärja kommer människor från hela länet att samlas och trängas samt marknadsföra sig själva och det företag, organisation eller kommun man representerar. Utvecklingschef Åke Ström är en av dessa och tillsammans med en handfull människor från Lindesberg far han ut i syfte att understryka namnet ”Lindesberg” på länskartan lite tydligare.
-Vi vill gärna marknadsföra oss i Örebro och visa att Lindesberg inte ligger så väldigt långt borta, och har så mycket att erbjuda, säger Åke.
Han tycker bland annat att vi måste visa att det är relativt billigt att bo här, t ex om man vill köpa ett eget hus.
-Det är ju inte alls samma prisbild som i Örebro. Här kan man bo mycket billigare och i avsevärt trevligare miljö. Vi måste visa Örebroarna – och alla andra också naturligtvis – vad vi har att erbjuda inflyttare här i kommunen.
Åke Ström har flera kända namn med sig ut i båten. Bland annat representanter från LIF Lindesberg, eftersom handbollen är väldigt het just nu. Han menar att det är bra att spinna vidare på den positiva effekt handbollen har haft och fortfarande har.
-Därför har vi också varit i kontakt med Bengt Johansson, svenska handbollslandslagets tränare och förbundskapten under många år. Bengan är ju duktig på det här med coachning och kommer därför att prata lite om just ledarskap och coachning. Vi hoppas också att han ska prata lite vackert om just vår avdelning och presentera oss på ett bra sätt, säger Åke Ström.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).