Lindesbergs kommun ska marknadsföras – till havs! Ja, hur konstigt det än låter, så är det faktiskt helt sant att så ska ske. På söndag kliver nämligen enheten ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen”, med Åke Ström i spetsen, på den så kallade Promotionbåten och far ut på Östersjön tillsammans med 1400 andra personer från länets näringsliv och kommuner.
Promotionbåten har kallats landets största flytade mötesplats. Ombord på en Finlandsfärja kommer människor från hela länet att samlas och trängas samt marknadsföra sig själva och det företag, organisation eller kommun man representerar. Utvecklingschef Åke Ström är en av dessa och tillsammans med en handfull människor från Lindesberg far han ut i syfte att understryka namnet ”Lindesberg” på länskartan lite tydligare.
-Vi vill gärna marknadsföra oss i Örebro och visa att Lindesberg inte ligger så väldigt långt borta, och har så mycket att erbjuda, säger Åke.
Han tycker bland annat att vi måste visa att det är relativt billigt att bo här, t ex om man vill köpa ett eget hus.
-Det är ju inte alls samma prisbild som i Örebro. Här kan man bo mycket billigare och i avsevärt trevligare miljö. Vi måste visa Örebroarna – och alla andra också naturligtvis – vad vi har att erbjuda inflyttare här i kommunen.
Åke Ström har flera kända namn med sig ut i båten. Bland annat representanter från LIF Lindesberg, eftersom handbollen är väldigt het just nu. Han menar att det är bra att spinna vidare på den positiva effekt handbollen har haft och fortfarande har.
-Därför har vi också varit i kontakt med Bengt Johansson, svenska handbollslandslagets tränare och förbundskapten under många år. Bengan är ju duktig på det här med coachning och kommer därför att prata lite om just ledarskap och coachning. Vi hoppas också att han ska prata lite vackert om just vår avdelning och presentera oss på ett bra sätt, säger Åke Ström.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.