Lindesbergs kommun ska marknadsföras – till havs! Ja, hur konstigt det än låter, så är det faktiskt helt sant att så ska ske. På söndag kliver nämligen enheten ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen”, med Åke Ström i spetsen, på den så kallade Promotionbåten och far ut på Östersjön tillsammans med 1400 andra personer från länets näringsliv och kommuner.
Promotionbåten har kallats landets största flytade mötesplats. Ombord på en Finlandsfärja kommer människor från hela länet att samlas och trängas samt marknadsföra sig själva och det företag, organisation eller kommun man representerar. Utvecklingschef Åke Ström är en av dessa och tillsammans med en handfull människor från Lindesberg far han ut i syfte att understryka namnet ”Lindesberg” på länskartan lite tydligare.
-Vi vill gärna marknadsföra oss i Örebro och visa att Lindesberg inte ligger så väldigt långt borta, och har så mycket att erbjuda, säger Åke.
Han tycker bland annat att vi måste visa att det är relativt billigt att bo här, t ex om man vill köpa ett eget hus.
-Det är ju inte alls samma prisbild som i Örebro. Här kan man bo mycket billigare och i avsevärt trevligare miljö. Vi måste visa Örebroarna – och alla andra också naturligtvis – vad vi har att erbjuda inflyttare här i kommunen.
Åke Ström har flera kända namn med sig ut i båten. Bland annat representanter från LIF Lindesberg, eftersom handbollen är väldigt het just nu. Han menar att det är bra att spinna vidare på den positiva effekt handbollen har haft och fortfarande har.
-Därför har vi också varit i kontakt med Bengt Johansson, svenska handbollslandslagets tränare och förbundskapten under många år. Bengan är ju duktig på det här med coachning och kommer därför att prata lite om just ledarskap och coachning. Vi hoppas också att han ska prata lite vackert om just vår avdelning och presentera oss på ett bra sätt, säger Åke Ström.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.