Lindesbergs kommun ska marknadsföras – till havs! Ja, hur konstigt det än låter, så är det faktiskt helt sant att så ska ske. På söndag kliver nämligen enheten ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen”, med Åke Ström i spetsen, på den så kallade Promotionbåten och far ut på Östersjön tillsammans med 1400 andra personer från länets näringsliv och kommuner.
Promotionbåten har kallats landets största flytade mötesplats. Ombord på en Finlandsfärja kommer människor från hela länet att samlas och trängas samt marknadsföra sig själva och det företag, organisation eller kommun man representerar. Utvecklingschef Åke Ström är en av dessa och tillsammans med en handfull människor från Lindesberg far han ut i syfte att understryka namnet ”Lindesberg” på länskartan lite tydligare.
-Vi vill gärna marknadsföra oss i Örebro och visa att Lindesberg inte ligger så väldigt långt borta, och har så mycket att erbjuda, säger Åke.
Han tycker bland annat att vi måste visa att det är relativt billigt att bo här, t ex om man vill köpa ett eget hus.
-Det är ju inte alls samma prisbild som i Örebro. Här kan man bo mycket billigare och i avsevärt trevligare miljö. Vi måste visa Örebroarna – och alla andra också naturligtvis – vad vi har att erbjuda inflyttare här i kommunen.
Åke Ström har flera kända namn med sig ut i båten. Bland annat representanter från LIF Lindesberg, eftersom handbollen är väldigt het just nu. Han menar att det är bra att spinna vidare på den positiva effekt handbollen har haft och fortfarande har.
-Därför har vi också varit i kontakt med Bengt Johansson, svenska handbollslandslagets tränare och förbundskapten under många år. Bengan är ju duktig på det här med coachning och kommer därför att prata lite om just ledarskap och coachning. Vi hoppas också att han ska prata lite vackert om just vår avdelning och presentera oss på ett bra sätt, säger Åke Ström.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.