För långtidsarbetslösa kan det vara mycket svårt att ta sig tillbaka in i arbetslivet efter fem, tio års frånvaro från arbetsmarknaden. Det är för vissa helt omöjligt utan den rätta hjälpen. I Lindesberg har man sedan ett år tillbaka en ny handläggare inom socialförvaltningen som jobbar aktivt med dessa människor med ett gott resultat som följd. Bengt-Göran Karlsson har sedan starten tagit emot 70 personer, och av dessa har så många som 24 nu blivit självförsörjande efter många år med socialbidrag bakom sig.
-Vissa har fått fasta anställningar medan andra beslutat sig för att plugga vidare för att få en riktig utbildning som leder till en framtida anställning inom det arbete man intresserar sig utav, berättar Bengt-Göran.
De som kommer till Bengt-Görans kontor på Kullgatan är människor som av olika anledning varit borta från arbetslivet under lång tid, i vissa fall upp till femton år. Det är människor som vill arbeta men inte klarar att ta steget in i arbetslivet på egen hand. De har även vant sig vid bidragen och i vissa fall nöjer man sig med det som inkomstkälla. Det är att bryta det levernet och få människorna att känna sig som en i samhället igen och bli självförsörjande som är målsättningen med arbetet.
–Jag sätter mig ner och pratar med personen som kommer till mig. Det är ju trots allt individens arbetsintresse som är det viktiga i samtalet. Med dessa uppgifter placerar jag ut personen på en arbetsplats som sysslar med den typen av arbete som är dennes önskemål, intresse och kunnande.
I Lindesberg finns det 30 företag inom olika arbetsområden som årligen tar emot en eller flera arbetslösa från Bengt-Göran. -De gör en mycket fin och viktig insats som de ska ha en eloge för, säger han.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!