För långtidsarbetslösa kan det vara mycket svårt att ta sig tillbaka in i arbetslivet efter fem, tio års frånvaro från arbetsmarknaden. Det är för vissa helt omöjligt utan den rätta hjälpen. I Lindesberg har man sedan ett år tillbaka en ny handläggare inom socialförvaltningen som jobbar aktivt med dessa människor med ett gott resultat som följd. Bengt-Göran Karlsson har sedan starten tagit emot 70 personer, och av dessa har så många som 24 nu blivit självförsörjande efter många år med socialbidrag bakom sig.
-Vissa har fått fasta anställningar medan andra beslutat sig för att plugga vidare för att få en riktig utbildning som leder till en framtida anställning inom det arbete man intresserar sig utav, berättar Bengt-Göran.
De som kommer till Bengt-Görans kontor på Kullgatan är människor som av olika anledning varit borta från arbetslivet under lång tid, i vissa fall upp till femton år. Det är människor som vill arbeta men inte klarar att ta steget in i arbetslivet på egen hand. De har även vant sig vid bidragen och i vissa fall nöjer man sig med det som inkomstkälla. Det är att bryta det levernet och få människorna att känna sig som en i samhället igen och bli självförsörjande som är målsättningen med arbetet.
–Jag sätter mig ner och pratar med personen som kommer till mig. Det är ju trots allt individens arbetsintresse som är det viktiga i samtalet. Med dessa uppgifter placerar jag ut personen på en arbetsplats som sysslar med den typen av arbete som är dennes önskemål, intresse och kunnande.
I Lindesberg finns det 30 företag inom olika arbetsområden som årligen tar emot en eller flera arbetslösa från Bengt-Göran. -De gör en mycket fin och viktig insats som de ska ha en eloge för, säger han.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.