För långtidsarbetslösa kan det vara mycket svårt att ta sig tillbaka in i arbetslivet efter fem, tio års frånvaro från arbetsmarknaden. Det är för vissa helt omöjligt utan den rätta hjälpen. I Lindesberg har man sedan ett år tillbaka en ny handläggare inom socialförvaltningen som jobbar aktivt med dessa människor med ett gott resultat som följd. Bengt-Göran Karlsson har sedan starten tagit emot 70 personer, och av dessa har så många som 24 nu blivit självförsörjande efter många år med socialbidrag bakom sig.
-Vissa har fått fasta anställningar medan andra beslutat sig för att plugga vidare för att få en riktig utbildning som leder till en framtida anställning inom det arbete man intresserar sig utav, berättar Bengt-Göran.
De som kommer till Bengt-Görans kontor på Kullgatan är människor som av olika anledning varit borta från arbetslivet under lång tid, i vissa fall upp till femton år. Det är människor som vill arbeta men inte klarar att ta steget in i arbetslivet på egen hand. De har även vant sig vid bidragen och i vissa fall nöjer man sig med det som inkomstkälla. Det är att bryta det levernet och få människorna att känna sig som en i samhället igen och bli självförsörjande som är målsättningen med arbetet.
–Jag sätter mig ner och pratar med personen som kommer till mig. Det är ju trots allt individens arbetsintresse som är det viktiga i samtalet. Med dessa uppgifter placerar jag ut personen på en arbetsplats som sysslar med den typen av arbete som är dennes önskemål, intresse och kunnande.
I Lindesberg finns det 30 företag inom olika arbetsområden som årligen tar emot en eller flera arbetslösa från Bengt-Göran. -De gör en mycket fin och viktig insats som de ska ha en eloge för, säger han.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.