Nu pågår utställningen Sol, sommar och bad i Lindesbergs Stadsbibliotek. Utställningen är en interaktiv sådan och det innebär att man nu uppmanar invånarna att bidra med berättelser, badminnen, som skall ingå i utställningen.
Kanske var det sommaren -88, när farfar råkade ta flaskan med salladsdressing istället för solkrämen och sedan uppvaktades av insekter resten av dagen. Eller den där gången när kanadagässen åt upp lille Antons ostmacka. Eller när du lärde dig att simma. Ja, med största sannolikhet finns det en uppsjö berättelser bevarade i minnet hos invånarna från stunder vid de badplatser som finns i Lindesbergs kommun. Nu vill man låta fler ta del av dessa badminnen.
Tidigare i veckan öppnade sommarutställningen Sol, sommar och bad i Kulturarvshörnan som finns i Lindesbergs Stadsbibliotek. Detta är en interaktiv utställning som alltså bara blir större och större i takt med att invånarna delar med sig av just sina berättelser relaterat till besök vid badplatser.
”Sol, sommar och bad är en interaktiv utställning där besökare kan bidra med egna badminnen från badplatser i kommunen. På så sätt bidrar de till att badminnen från badplatser i kommunen dokumenteras och bevaras.
Det går bra att skriva ned kortare berättelser och maila, sätta upp på skärmen eller lägga dem i lådan som finns i utställningen. Berättelser som kommer in före 15 juli uppdateras i utställningen. Därefter får besökare gärna sätta upp dem själv. Om någon vill dela med sig av berättelser men inte vill att de ingår i utställningen går det också bra”, står att läsa i ett pressmeddelande.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.