Nu pågår utställningen Sol, sommar och bad i Lindesbergs Stadsbibliotek. Utställningen är en interaktiv sådan och det innebär att man nu uppmanar invånarna att bidra med berättelser, badminnen, som skall ingå i utställningen.
Kanske var det sommaren -88, när farfar råkade ta flaskan med salladsdressing istället för solkrämen och sedan uppvaktades av insekter resten av dagen. Eller den där gången när kanadagässen åt upp lille Antons ostmacka. Eller när du lärde dig att simma. Ja, med största sannolikhet finns det en uppsjö berättelser bevarade i minnet hos invånarna från stunder vid de badplatser som finns i Lindesbergs kommun. Nu vill man låta fler ta del av dessa badminnen.
Tidigare i veckan öppnade sommarutställningen Sol, sommar och bad i Kulturarvshörnan som finns i Lindesbergs Stadsbibliotek. Detta är en interaktiv utställning som alltså bara blir större och större i takt med att invånarna delar med sig av just sina berättelser relaterat till besök vid badplatser.
”Sol, sommar och bad är en interaktiv utställning där besökare kan bidra med egna badminnen från badplatser i kommunen. På så sätt bidrar de till att badminnen från badplatser i kommunen dokumenteras och bevaras.
Det går bra att skriva ned kortare berättelser och maila, sätta upp på skärmen eller lägga dem i lådan som finns i utställningen. Berättelser som kommer in före 15 juli uppdateras i utställningen. Därefter får besökare gärna sätta upp dem själv. Om någon vill dela med sig av berättelser men inte vill att de ingår i utställningen går det också bra”, står att läsa i ett pressmeddelande.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.