Nu pågår utställningen Sol, sommar och bad i Lindesbergs Stadsbibliotek. Utställningen är en interaktiv sådan och det innebär att man nu uppmanar invånarna att bidra med berättelser, badminnen, som skall ingå i utställningen.
Kanske var det sommaren -88, när farfar råkade ta flaskan med salladsdressing istället för solkrämen och sedan uppvaktades av insekter resten av dagen. Eller den där gången när kanadagässen åt upp lille Antons ostmacka. Eller när du lärde dig att simma. Ja, med största sannolikhet finns det en uppsjö berättelser bevarade i minnet hos invånarna från stunder vid de badplatser som finns i Lindesbergs kommun. Nu vill man låta fler ta del av dessa badminnen.
Tidigare i veckan öppnade sommarutställningen Sol, sommar och bad i Kulturarvshörnan som finns i Lindesbergs Stadsbibliotek. Detta är en interaktiv utställning som alltså bara blir större och större i takt med att invånarna delar med sig av just sina berättelser relaterat till besök vid badplatser.
”Sol, sommar och bad är en interaktiv utställning där besökare kan bidra med egna badminnen från badplatser i kommunen. På så sätt bidrar de till att badminnen från badplatser i kommunen dokumenteras och bevaras.
Det går bra att skriva ned kortare berättelser och maila, sätta upp på skärmen eller lägga dem i lådan som finns i utställningen. Berättelser som kommer in före 15 juli uppdateras i utställningen. Därefter får besökare gärna sätta upp dem själv. Om någon vill dela med sig av berättelser men inte vill att de ingår i utställningen går det också bra”, står att läsa i ett pressmeddelande.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!